Šā gada pirmajā pusē, salīdzinot ar pagājušā gada pirmajiem sešiem mēnešiem, pasliktinājusies finansiālā situācija valsts pamatbudžetā un šā gada pirmo pusi valsts pamatbudžets noslēdzis ar finansiālo deficītu 74,5 miljonu latu apmērā, norādīts otrdien valdībā izskatītajā Finanšu ministrijas (FM) ziņojumā.
Kā norāda FM, ja pagājušā gada pirmajā pusē valsts pamatbudžetā izveidojās finansiālais deficīts 15,1 miljonu latu apmērā, tad šā gada pirmo pusi valsts pamatbudžets noslēdza ar finansiālo deficītu 74,5 miljonu latu apmērā. Tā pamatā bija izdevumu pieaugums, kas bija straujāks nekā ieņēmumu pieaugums, ko savukārt izraisīja atsevišķu pamatbudžeta ieņēmumu plāna neizpilde.


Savukārt konsolidētajā budžetā šā gada pirmajos sešos mēnešos izveidojās finansiālais pārpalikums 80,8 miljonu latu apmērā, tomēr tas ir par 80,6 miljoniem latu jeb 49,9% mazāk nekā 2007. gada atbilstošajā periodā.


Pārskata periodā sociālās apdrošināšanas budžetā finansiālais pārpalikums bija 159,6 miljoni latu, savukārt 2007. gada pirmajā pusē sociālās apdrošināšanas budžeta finansiālais pārpalikums bija 176,5 miljoni latu apmērā.


FM norāda, ka, apstiprinot šā gada valsts budžetu, kā galvenais fiskālās politikas mērķis tika izvirzīts turpināt saglabāt fiskālo pārpalikumu valsts konsolidētajā budžetā, nodrošinot to 1,0% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Tomēr, samazinoties ekonomikas attīstības izaugsmes tempiem, ir apgrūtināta minētā mērķa sasniegšana, par ko liecināja arī atsevišķu ieņēmumu plāna neizpilde. Līdz ar to tika sagatavoti un apstiprināti grozījumi šā gada budžetā, paredzot finansiālā pārpalikuma nodrošināšanu 0,05% apmērā no iekšzemes kopprodukta.


Kopējie nodokļu ieņēmumi valsts pamatbudžetā šā gada pirmajā pusē tika plānoti 1340,5 miljonu latu apmērā, savukārt faktiskā izpilde bija 1234,9 miljoni latu - par 105,6 miljoniem latu jeb 7,9% mazāk nekā plānots.


Tomēr atsevišķi nodokļu ieņēmumi šā gada pirmajā pusē pārsniedza plānoto. Akcīzes nodokļa ieņēmumu sešu mēnešu plāna izpilde sasniedza 108,8%, iedzīvotāju ienākuma nodokļa – 108,5% un sociālās apdrošināšanas iemaksu ieņēmumi – 108,1%. Tāpat šā gada pirmās puses ieņēmumu plāns tika pārpildīts elektroenerģijas un izložu nodokļa ieņēmumiem.


Nodokļu ieņēmumu plāna neizpilde bija pievienotās vērtības nodokļa, vieglo automobiļu un motociklu nodokļa, kā arī dabas resursu nodokļa ieņēmumos. Pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumu plāns šā gada pirmajā pusē netika izpildīts par 128,1 miljoniem latu jeb 18,1%, vieglo automobiļu un motociklu nodoklis – par 4,7 miljoniem latu jeb 44,8%, savukārt dabas resursu nodoklis – par 1,3 miljoniem latu jeb 26,2%.


Saglabājoties zemākiem ekonomikas attīstības tempiem, tiek prognozēts, ka kopējais nodokļu pieaugums šogad varētu sasniegt 17,4% plānoto 20,2% vietā.


Arī nenodokļu ieņēmumu izpilde valsts pamatbudžetā bija zemāka nekā sākotnēji plānots. Kopumā nenodokļu ieņēmumi valsts pamatbudžetā neizpildījās par 8,3 miljonu latu jeb 5,2% salīdzinājumā ar plānoto, ko galvenokārt ietekmēja valsts nodevas par valsts sniegto nodrošinājumu un juridiskajiem un citiem pakalpojumiem ieņēmumu plāna neizpilde.




Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!