Japānas parlaments piektdien pieņēma likumu, kas paredz līdz 2015.gadam divkāršot pievienotās vērtības nodokli (PVN), lai šādi iegūtu līdzekļus valsts milzīgā budžeta deficīta un parāda samazināšanai.
Par likumu, kura projektu bija izstrādājusi valdība, nobalsoja 188 parlamenta deputāti un pret bija 49 deputāti.
Pašlaik PVN Japānā ir 5%, taču līdz 2014.gada aprīlim PVN likme tiks paaugstināta līdz 8%, bet 2015.gadā sasniegs 10%.
PVN paaugstinājums ir pirmais kopš 1997.gada, kad likme tika pacelta no 3% līdz 5%.
Starptautiskās institūcijas un komentētāji slavē parlamenta lēmumu, norādot, ka tas ir saprātīgs solis ceļā uz Japānas milzīgā valsts parāda samazināšanu.
Japānā sabiedrība strauji noveco, tāpēc arvien palielinās tēriņi sociālajai labklājībai - tas savukārt dzen uz augšu valsts parādu, kas ir sasniedzis 200% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un ir augstākais rūpnieciski attīstīto valstu vidū.
Diskusijas par nepieciešamību celt PVN likmi, lai šādi vairotu valsts budžeta ieņēmumus, Japānā ilgušas jau gadiem, taču līdz šim varas institūcijas baidījušās pieņemt šādu nepopulāru lēmumu.
Likumprojektu par PVN celšanu izstrādāja Japānas premjera Josihiko Nodas valdība, kas darbojas nepilnu gadu. Noda pērn augusta beigās tika ievēlēts par valdošās kreisi centriskās Japānas Demokrātiskās partijas vadītāju, līdz ar to viņš kļuva arī par Japānas premjerministru. Noda ir sestais premjers Japānā pēdējo piecu gadu laikā.
Starptautiskais valūtas fonds (SVF) šāgada sākumā brīdināja, milzīgie valsts parādi un budžeta deficīts ir iedragājuši Japānas ekonomikas ilgtspēju, tāpēc valdībai jāķeras pie šīs problēmas risināšanas, lai izvairītos no lielākām nepatikšanām nākotnē.
Savukārt starptautiskā reitingu aģentūra "Standard & Poor's" (S&P) kritizējusi Japānas valdību par to, ka tai nav atbilstošas stratēģijas valsts milzīgā parāda samazināšanai. S&P vērsusi uzmanību uz Japānas augsto budžeta deficīta un parādu līmeni, kā arī nerimstošo deflāciju un sabiedrības novecošanos, kas vēl vairāk pasliktina valdības finanšu stāvokli.
Japānas iedzīvotāju vidējais vecums pieaug daudz ātrāk nekā citās valstīs un tādu cilvēku, kas ir vecāki par 65 gadiem, īpatsvars līdz gadsimta vidum dubultosies un sasniegs 40%, liecina aprēķini.