Portāls arī atgādina, ka 2015. gada laikā vien zemās naftas cenas dēļ Tuvo Austrumu valstu budžeti neiekasēs plānotus 360 miljardus ASV dolāru.
Līdz ar neiekasētajiem ienākumiem Tuvo Austrumu valstu valdības, tostarp Saūda Arābija, cenšoties dzēst budžetu deficītus, ķērušās pie rezerves fondiem.
Lai izpildītu pašreizējo budžeta plānu, Saūda Arābijai, kas ir pasaules lielākā naftas eksportētājvalsts, jāpārdod nafta par 106 ASV dolāriem, taču, kā ziņots, cena par barelu turas ap 50 ASV dolāru robežās.
"Valstij tik tikko pietiks resursu, lai, ja cena turas 50 dolāru līmenī, izdzīvotu nākamos piecus gadus," teikts SVF ziņojumā. Lai nodrošinātu ekonomikas stabilitāti, lielajām naftas eksportētājvalstīm jāsamazina tēriņi, jāmaina ekonomikas attīstības politika, kā arī jānodrošina fiskālā stabilitāte, turpina SVF.
Kā prognozē CNN aptaujātie eksperti, Saūda Arābija, visticamāk, atceroties salīdzinoši nesenos "Arābu pavasara" notikumus, tagad nesamazinās aizsardzības un sociālās sistēmas tēriņus. Taču, kā medijam norāda Dubaijā bāzētās konsultantu grupas "Control Risks" analītiķis Henrijs Smits, vispirms Tuvajos Austrumos valdības ķersies klāt pie vērienīgo infrastruktūras projektu pagaidu atlikšanas, vai pamatīgiem budžeta samazinājumiem.
Ziņots, ka naftas cenas kopš 2014. gada vidus samazinājušās vairāk nekā par 50%, kas galvenokārt skaidrojams ar pieprasījuma kritumu pasaulē, rekordlielo naftas ieguvi naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC dalībvalstīs un ASV dolāra vērtības pieaugumu.
Vairāki starptautiski nozares eksperti atzinuši, ka šobrīd naftas industrijā valda krīze. Tā uzņēmuma "Quinto Capital Partners" eksperti prognozējuši, ka naftas cena sasniegs 30 ASV dolāru līmeni par barelu.