Nodokli par ienākumiem no kapitāla vajadzētu palielināt līdz 25% līdzšinējo 10% vietā, trešdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Sastrēgumstunda" pauda uzņēmējs un mecenāts Vilis Vītols.
Viņš atzīmēja, ka pirms runāt par progresīviem nodokļiem, kas pastāv visās progresīvās pasaules valstīs, vajadzētu atrisināt citas izteiktas netaisnības, kas pastāv nodokļu sistēmā, kā piemēru minot salīdzinoši nelielo nodokli ienākumiem no kapitāla jeb dividendēm - Vītols ierosināja palielināt šo nodokli, kas šobrīd ir 10% apmērā.
Viņš uzsvēra, ka tā ir "kliedzoša netaisnība", ka cilvēkiem no savas algas ir jāmaksā lielāki nodokļi nekā cilvēkiem, kuri šobrīd dzīvo tikai par dividendēm un noguldījumiem saņemtajiem procentiem, nestrādājot. Tāpēc Vītols ierosināja nodokli par ienākumiem no kapitāla palielināt līdz 25%.
Labklājības ministre Ilze Viņķele piekrita Vītolam un pavēstīja, ka, viņasprāt, šis nodoklis līdz šim nav palielināts, jo, "palūkojoties uz Saeimas sastāvu daudzu gadu garumā, tas ir bijis skaidrs politisks lobijs šādu nodokli neieviest dividendēm un kapitāla izmantošanai". Tāpat viņa sacīja, ka "trešā Dombrovska valdība ir pirmā valdība bez oligarhu ietekmes, tur nav cilvēku, kas savu bagātību ir ieguvuši uz privatizācijām".
Tomēr Viņķele informēja, ka valdībā jau notiek sarunas, ka šobrīd dividendēm un ieņēmumiem no noguldījumiem piemērotā nodokļu likme ir paaugstināma. "Acīmredzot tas vēl būs lēmums, kas jāpieņem Dombrovska trešajai valdībai," viņa piebilda.
Tāpat viņa sacīja, ka viena no iespējām nevienlīdzības apkarošanai ir aplikt visa veida ienākumus ar vienādu nodokli.
Savukārt ekonomists Andris Strazds norādīja, ka nodokļu paaugstināšana dividendēm var veicināt investoru "evakuēšanos".
Ar nodokli par ienākumiem no kapitāla tiek apliktas dividendes, procentu ienākumi un tam pielīdzināmi ienākumi, ienākumi no privātajiem pensiju fondiem, ienākumi no dzīvības apdrošināšanas ar līdzekļu uzkrāšanu, kā arī no šā gada 1.janvāra ienākumi no finanšu instrumentu individuālas pārvaldīšanas saskaņā ar ieguldītāja pilnvarojumu, kas veidojas kā pozitīva starpība starp visu to aktīvu vērtību, kurus klients ir nodevis portfeļa pārvaldniekam ieguldījumu pārvaldes līguma darbības laikā, un visu to aktīvu vērtību, kurus klients ir izņēmis no ieguldījumu portfeļa līguma darbības laikā vai izbeidzoties ieguldījumu pārvaldes līgumam, novērtējot aktīvus pēc to nodošanas un izņemšanas dienas tirgus cenām.
Visi iepriekš minētie ienākumi, izņemot procentu ienākumus no Latvijas vai citas ES dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts un pašvaldību parādzīmēm, tiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli 10% apmērā. Bez tam, aprēķinot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu dividendēm un procentu ienākumiem, netiek ņemtas vērā izmaksas, kas saistītas ar šī ienākumu gūšanu.