Iekšlietu ministrs Māris Gulbis, piektdien tiekoties ar Zviedrijas vēstnieku Latvijā Tomasu Bertelmanu, izteicis neizpratni par izmeklēšanas izbeigšanu saistībā ar 1997.gada jūlijā Latvijā notikušo ceļu satiksmes negadījumu, kuru izraisīja Zviedrijas pilsonis Bū Johansons.
Kā sacīja ministra preses sekretāre Maija Celmiņa, tikšanās laikā ministrs un vēstnieks pārrunājuši vairākus jautājumus, tai skaitā arī 1997.gada negadījumu, kurā gāja bojā divas Latvijas policistes. Ministrs solījis arī turpmāk pievērt uzmanību šai lietai.

Jau ziņots, ka Ārlietu ministrija (ĀM) šonedēļ nosūtījusi Ģenerālprokuratūrai vēstuli ar lūgumu sniegt faktisko informāciju un informāciju par tiesiskajām darbībām, kas veiktas, izmeklējot 1997.gada jūlijā notikušo ceļu satiksmes negadījumu.

2002.gada janvārī starp Latviju un Zviedriju ir noslēgts līgums par attīstību, sadarbību un tehnisko palīdzību tieslietu un iekšlietu jomā, tādēļ Latvijai iespējams cieši sadarboties ar zviedru pusi šī negadījuma izmeklēšanā.

Kā ziņots, 1997.gada jūlijā Zviedrijas pilsonis Johansons Latvijā uz ceļa notrieca divas policistes. Johansonam jau uzreiz pēc avārijas izraisīšanas tika piemērots drošības līdzeklis - paraksts par dzīvesvietas nemainīšanu, taču viņš jau nākamajā dienā pēc negadījuma no Latvijas aizbēga.

Zviedrijas prokuratūra, kas pēc Johansona aizbēgšanas no Latvijas pētīja šo lietu, savulaik sniegusi atzinumu, ka notikums ir mazsvarīgs, tāpēc krimināllieta pret Johansonu tur netika ierosināta. Šādai zviedru nostājai kategoriski nepiekrita Latvijas tiesībsargājošo institūciju darbinieki.

Kā iepriekš norādīja prokuratūras pārstāvji, Johansona vaina pirmstiesas izmeklēšanā tika pierādīta pilnībā un viņu varētu apsūdzēt pēc Krimināllikuma panta, kas paredz soda sankciju - apcietinājumu no trim līdz pat 15 gadiem.

Saskaņā ar liecinieku liecībām Johansona vadītais auto ievērojami pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu, turklāt viņš itin nemaz nav mēģinājis izvairīties no sadursmes ar abām sievietēm. Par to liecina tas, ka nav bremzēšanas pēdu uz ceļa.

Prokuratūra pēc Zviedrijas prokuratūras atteikuma ierosināt krimināllietu pret Johansonu atjaunoja krimināllietas izmeklēšanu Latvijā. Tas deva pamatu Rīgas rajona tiesai izsniegt sankciju Johansona apcietināšanai, kas savukārt ļāva Johansonu izsludināt starptautiskā meklēšanā.

Johansona starptautiskā meklēšana tika izsludināta 2001.gada 15.maijā, bet izmeklēšana krimināllietā tad tika apturēta, un to bija plānots atjaunot pēc Johansona atrašanas un aizturēšanas. ĀM uzskata, ka līdzīgu negadījumu izmeklēšanā jāizmanto visas iespējas, kuras sniedz abu valstu līgumtiesiskā bāze un līdzšinējās praktiskās sadarbības piemēri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!