IMG_1832
Foto: Edijs Pālens
"Mākslīgā intelekta fonda" iecerēs ir nelielas laboratorijas izveide Ogrē, kurā varētu strādāt aptuveni pieci cilvēki, pastāstīja fonda vadītājs, bijušais Latvijas Bankas vadītājs un ilglaicīgs politiķis Einars Repše. Arī viņš laboratorijā strādās par pētnieku. Fonda izveidi viņš uzskata par ilgtermiņa projektu.

"Esmu beidzis Fizikas un matemātikas fakultāti. Dzīvē ir sanācis, ka 20 gadu esmu veltījis valstiskām lietām, tagad ar lielu prieku atgriežos zinātnē," teica Repše. Viņš gan nepaļaujas, ka varēs paveikt visus darbus viens pats, taču esot idejas un virzieni, ko darīt. Tiks pētīti temati, kas tuvinātu smadzeņu darbības principu labākai izpratnei un modelēšanai.

Repše minēja iespējamos pētniecības virzienus: smadzeņu darbības modelēšana, izmantojot brīvi konfigurējamus neironu tīklus; ģenētisko algoritmu izmantošana neironu tīklu konfigurēšanā; mākslīgā evolūcija.

"Pašlaik pieejamo datoru jauda jau tuvojas vismaz vienkāršo zīdītāju smadzeņu jaudai un apmēram. Diezgan daudz ir zināms par individuālu smadzeņu šūnu – neironu - uzbūvi un darbības principiem. Neirozinātnieki ir ieguvuši daudz zināšanu par smadzeņu attīstību no jaundzimuša bērna līdz pieaugušam indivīdam, kā arī par CNS darbības principiem, bet neviens vēl nav izveidojis kaut vai vienkāršu, patstāvīgi mācīties un sevi apzināties spējīgu modeli. Tas nozīmē, ka ir iespēja pie tā strādāt. Situācija šajā jomā daudzējādā ziņā ir nobriedusi, un sabiedrības ieguvumi no sekmīgiem pētījumiem varētu būt nenovērtējami," uzsvēra Repše.

Viņš informēja, ka fonda vienīgais finansētājs ir tā dibinātājs Valērijs Belokoņs. "Pašlaik fonds tiek finansēts tikai no Valērija Belokoņa ziedojumiem. Viņam tas šķiet perspektīvi," sacīja Repše, atsaucoties uz mākslīgā intelekta pētījumiem pasaulē. Par finansētāju loka paplašināšanu tikšot domāts tikai tad, kad pētniecībai būs rezultāti.

Repše pastāstīja, ka pats personīgi uzrunājot pētniekus akadēmiskajās aprindās, taču pieteikties varot arī talantīgi studenti un vidusskolēni. "Mani jau ir viegli atrast," piebilda ekspolitiķis.

"Ir jādod iespēja Latvijas zinātniekiem, lai viņi redz darba iespējas arī šeit," sarunā viņš pamatoja fonda izveidi. Taču viņš neprognozēja, kad pētnieki varētu nākt klajā ar kādiem darba rezultātiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!