Foto: AFI
Ventspilī esošā Biznesa attīstības asociācija (BAA) ne tikai vairākus gadus dāsni atalgojusi organizācijas priekšsēdi Ventspils mēru Aivaru Lembergu, bet tā ar Lembergu priekšgalā arī lēmusi par koncerna AS "Ventspils nafta" (VN) un ar to saistīto uzņēmumu darbību un attīstību, šodien vēsta laikraksts "Diena" atsaucoties uz tās rīcībā nonākušo dokumentu kopijām.
Apliecinot, ka šie rīkojumi bija saistoši VN kompānijām, kādreizējais BAA līdzdibinātājs Olafs Berķis atzīst - "konsultatīvajā padomē faktiski notika reālā VN holdinga pārvalde". Kolēģa vārdus apstiprina arī uzņēmējs Igors Skoks.

2004.gada novembrī izstājoties no BAA, četri līdzdibinātāji - Berķis, Skoks, Oļegs Stepanovs un Genādijs Ševcovs - norādīja, ka daļa peļņas, ko iegūst ar VN saistīti uzņēmumi, caur BAA tiek ieskaitīta Lemberga privātajā kontā, apejot tūkstošiem mazo akcionāru intereses.

Līdz šim ēnā palikusi BAA konsultatīvā padome (KP), kuru saskaņā ar 2000.gada novembrī reģistrētajiem BAA statūtiem veidojuši organizācijas dibinātāji - bez Lemberga un četriem iepriekš minētajiem uzņēmējiem arī Ventspils biznesā iesaistītie Jānis Blaževičs, Mamerts Vaivads, Uldis Pumpurs, Vladimirs Solomatins, Laimonis Junkers un Vladimirs Krastiņš.

KP darbojas saskaņā ar reglamentu, taču šāds dokuments Biedrību un nodibinājumu reģistrā nav atrodams. Kā liecina laikraksta rīcībā esošā reglamenta kopija, KP darbība saistīta ar dažādu biznesa projektu izstrādi un analīzi, bet tās lēmumi ir obligāti BAA valdei. Lai gan BAA ir sabiedriska organizācija, KP locekļu balsis sadalītas tāpat kā uzņēmējsabiedrībās.

Piemēram, Lembergam 2000.gadā bijušas 2643 balsis, bet pārējiem desmit padomes locekļiem - sākot no 1615 līdz 69 balsīm. Domājams, ka pēc četru līdzdibinātāju izstāšanās no BAA balsu sadalījums mainījies.

Laikraksta rīcībā nonākušas divu KP sapulču protokolu kopijas, kas demonstrē, ka padomē izskatīto tēmu klāsts bijis cieši saistīts ar VN un tās uzņēmumiem. Interesanti, ka sēžu dalībnieki tiek apzīmēti ar iniciāļiem, kas atbilst BAA dibinātāju vārda un uzvārda saīsinājumiem.

2003.gada 24.februārī KP apspriedusi "Ventspils terminālu (VB un VN) attīstības variantus", tostarp - par jaunu estakāžu celtniecību (iespējams, ar VB un VN domāta AS "Ventbunkers" un VN). Diskusijas laikā kāds A.L. (iespējams, Lembergs) norādījis nepieciešamību pēc jaunas kombinētas estakādes un sapulces dalībnieki vienojušies, ka VN jābūvē šāda veida objekts ar jaudu 4 līdz 7 miljoni tonnu gadā.

Savukārt tā paša gada 13.oktobrī KP akceptējusi SIA "Ventspils naftas termināls" statūtus un nolēmusi "līdz 2003.gada 1.decembrim pagarināt G.Š. kā LRT Padomes priekšsēdētāja pilnvaras" (iespējams, domāts tā laika SIA "LatRosTrans" padomes priekšsēdis Ševcovs). Tāpat sapulces dalībnieki vienojušies, ka visi SIA "Ventspils naftas termināls" padomes sēžu un dalībnieku sapulču materiāli jāskata BAA sapulcēs.

Kā atceras Berķis, KP "tika izskatīti faktiski visi būtiskie jautājumi, kuri ir jāizskata Ventspils naftas padomes sēdēs, "LatRosTrans", "Preses namā"". Pavisam reti KP sapulču dienaskārtībā bijušas arī ar Krājbanku un AS "Latvijas kuģniecību" saistītas tēmas.

Sēdēs ar ziņojumiem uzstājušies šo uzņēmumu vadības cilvēki, bet pēc tam KP pieņēmusi lēmumu. "Pārējais - tas, kas notika [uzņēmumu] padomēs un akcionāru sapulcēs - nu, tas bija tikai tāds teātris neteiksim, bet faktiski šīs padomes lēmumu realizācija," stāstīja Berķis.

Skokam sākotnēji pret KP neesot bijis iebildumu, tās norādes viņam esot palīdzējušas orientēties biznesa situācijā un strādāt, jo šie lēmumi tapuši diskusiju rezultātā. Taču ap 2002. līdz 2003.gadu sācies "bardaks" un "diktāts ar balsu vairākumu". Kā paskaidroja Skoks, Lembergs dažādos veidos mācējis izdarīt tā, ka balsojumi bijuši par labu viņam.

"Kad šīs spēles sākās, kad sākās nevis normāla vadīšana, tad tas jau arī apšķebināja dūšu," teica Skoks. Bijušie kolēģi viņam stāstījuši, ka KP sanāksmes turpinās joprojām.

Jautājumus par BAA konsultatīvo padomi laikraksts piektdien nosūtīja Lembergam. Taču Ventspils domes mārketinga nodaļā darba dienas beigās laikrakstam paskaidroja, ka atbildes visticamāk, tiks sagatavotas pirmdien. Savukārt VN preses sekretāre Gundega Vārpa teica, ka viņa nezinot, kas šī ir par organizāciju un ko tā lemj: "VN nav saistoši nekādi tās lēmumi vai jebkas cits, ar ko tā nodarbojas".

Tomēr prokuratūra turpina noskaidrot, vai Lembergs ir Ventspils uzņēmumu patiesais īpašnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!