Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par pievienotās vērtības nodokli", kas nosaka, ka kas paredz piemērot PVN samazināto - 5% likmi siltumenerģijas, elektroenerģijas un dabasgāzes piegādēm iedzīvotājiem, kā arī frizieru pakalpojumiem.
Saeimas lēmums arī paredz pazemināta PVN piemērošanu siltumenerģijas pakalpojumiem no šī gada 1.jūlija un 5% PVN piemērošanu privāto mājokļu remontam no nākamā gada.

Finanšu ministrijas veiktie aprēkini liecina, ka pazeminātās nodokļa likmes ieviešana par 18,1 miljoniem latu varētu samazināt ieņēmumus no nodokļiem valsts budžetā, taipat laikā ministrija aprēkinājusi, ka nodokļa samzinājums gāzes un elektroenerģijas tarifiem varētupazemināt inflāciju par 0,46 procentpunktiem. Līdz šim likums par PVN paredzēja, ka iedzīvotāju maksājumi par siltumenerģiju ir atbrīvojami no PVN līdz 2006.gada 30.jūnijam, taču šī norma ir pretrunā ar šobrīd spēkā esošajiem Eiropas direktīvas nosacījumiem. Latvijai bija atļauts piemērot atbrīvojumu no nodokļa tikai līdz 2004.gada 31.decembrim. Tomēr Eiropas Savienības dalībvalstis, ja nepastāv konkurences izkropļojuma risks, siltumenerģijas, dabasgāzes un elektroenerģijas piegādēm iedzīvotājiem drīkst piemērot samazinātu nodokļa likmi. Paredzams, ka izmaiņas likumā tieši ietekmēs makroekonomisko vidi, samazinot inflācijas rādītājus, ar PVN 5 % likmes piemērošanu siltumenerģijas piegādēm iedzīvotājiem paredzams inflācijas samazinājums par 0,15 %. Ar PVN 5 % likmes piemērošanu dabasgāzes piegādēm iedzīvotājiem paredzams inflācijas samazinājums par 0,07 %, bet ar PVN 5 % likmes piemērošanu elektroenerģijas piegādēm iedzīvotājiem paredzams inflācijas samazinājums par 0,24 %. Frizieru pakalpojumiem un privātu mājokļu remonta pakalpojumiem nav iespējams veikt novērtējumu uz inflācijas rādītājiem, jo šiem pakalpojumiem nav vienotas cenu noteikšanas metodikas, pakalpojumu cenas dažādās pilsētās krasi atšķiras, ko savukārt ietekmē iedzīvotāju maksātspēja un dažādas izmaksas (piemēram, telpu noma utt.). Likuma par PVN grozījumu projektā paredzētas arī citas izmaiņas līdzšinējā regulējumā, precizēti termini un definīcijas, veikti papildinājumi. Atbilstoši grozījumiem likumā ir jāsagatavo arī vairāki jauni MK noteikumu projekti, kā arī jāveic grozījumi vairākos jau esošajos MK noteikumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!