Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, kas paredz ļaut ministriem, Saeimas un pašvaldību deputātiem pašiem lemt par savu atalgojumu, pašiem sevi apstiprināt amatā, kā arī pieņemt dāvanas, kas ir lielākas par minimālo mēnešalgu.
Likuma grozījumi arī paredz, ka Saeimas, pašvaldību deputāti un ministri turpmāk varēs savienot savus tiešos pienākumus ar sportista karjeru vai radošo darbu, kā arī saņemt šajās jomās iegūtās naudas balvas un prēmijas. Līdz šim viņi varēja šos amatus savienot tikai ar pedagoga un zinātnieka darbu.

Likumā paliek norma, kas noteic, ka attiecībā uz dāvinātāju valsts amatpersona divu gadu laika posmā pirms dāvanas saņemšanas nedrīkst būt izdevusi administratīvu aktu vai veikusi uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas. Tādas darbības attiecībā pret dāvinātāju amatpersona nedrīkstēs veikt arī divus gadus pēc dāvanas saņemšanas. Saņemtās dāvanas amatpersonai būs jānorāda savā ikgadējā deklarācijā.

Saeima noraidīja deputāta Ulda Auguļa (ZZS) priekšlikumu noteikt, ka valsts amatpersonas pienākums ir atlīdzināt valstij nodarītos zaudējumus, ko valsts amatpersona nodarījusi, pārkāpjot šā likuma normas.

Saeima nolēma, ka ienākumi un mantiskie labumi nav jāatgriež valstij, ja amatu savienošana ir pieļaujama, bet valsts amatpersona rakstveida atļauju nav lūgusi un nav arī radies interešu konflikts. Citos gadījumos valsts amatpersonu pilnībā vai daļēji atbrīvo no to ienākumu un mantisko labumu atmaksas, kuri gūti, pārkāpjot šajā likumā noteiktos ierobežojumus, "ja pienākums atmaksāt ienākumus un mantiskos labumus nav samērīgs ar administratīvā pārkāpuma rezultātā radīto kaitējumu valsts pārvaldes kārtībai."

Dāvana likuma izpratnē ir jebkurš mantisks vai citāds labums (tajā skaitā pakalpojumi, tiesību piešķiršana, nodošana, atbrīvošana no pienākuma, atteikšanās no kādām tiesībām, kā arī citas darbības, kurās rodas kāds labums), kura tiešs vai netiešs guvējs ir valsts amatpersona.

Likumā noteikts, ka par dāvanu šā likuma izpratnē nav uzskatāmi ziedi, suvenīri, grāmatas vai reprezentācijas priekšmeti, ja no vienas personas gada laikā saņemto suvenīru, grāmatu vai reprezentācijas priekšmetu kopējā vērtība naudas izteiksmē nepārsniedz vienu minimālo mēnešalgu.

Pēc grozījumu pieņemšanas par dāvanu šā likuma izpratnē netiks uzskatīti arī apbalvojumi, balvas vai godalgas, kuru pasniegšana paredzēta ārējos normatīvajos aktos. Par dāvanām netiks uzskatīti arī jebkuri labumi un garantijas, ko valsts amatpersonai, pildot amata pienākumus, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nodrošina valsts vai pašvaldības institūcija, kurā attiecīgā persona pilda amata pienākumus, kā arī pakalpojumi un dažādas atlaides, ko piedāvā komercsabiedrības, individuālie komersanti, kā arī zemnieku un zvejnieku sabiedrības un kas ir publiski pieejamas.

Jau vēstīts, ka likuma grozījumi tapa pēc tam, ka deputāts un svarcēlājs Viktors Ščerbatihs nevarēja saņemt naudas prēmijas par sasniegumiem sportā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!