Ministrija norāda, ka šā plāna realizēšanai nepieciešami 28,5 miljoni. Tomēr kā ieguvums minēts tas, ka audzinot mazuli arī turīgas ģimenes nezaudēs līdzšinējos ienākumus. Tiesa, atšķirīgie pabalsti padziļinās plaisu starp dažādu sociālo slāņu iedzīvotājiem, norāda LM.
Otrajā variantā LM piedāvā bērna piedzimšanas pabalstu paaugstināt līdz 296 latiem, bet kopšanas pabalstu, ja mazuli kopj līdz viena gada vecumam - 135 latiem mēnesī, bet par bērniem no viena līdz diviem gadiem maksāt 45 latus.
Šī varianta īstenošanai no valsts budžeta nepieciešami gandrīz 28 miljoni latu. LM uzsver, ka šis variants sekmētu dzimstību, jo nodrošina gan nodarbinātu, gan nenodarbinātu vecāku labklājību, kā arī neveicina sociālo noslāņošanos. Ministrija gan atzīst, ka ģimenes ar vidējiem un augstiem ienākumiem nebūtu ieinteresētas bērnu radīšanā, jo saruktu viņu ienākumi. Bez tam dažas ģimenes pabalstu varētu izmantot nelietderīgi.
Savukārt trešais variants identiski kā otrais paredz paaugstināt piedzimšanas pabalstu līdz 296 latiem, bet kopšanas pabalstu, tāpat kā pirmajā variantā, nodarbinātiem vecākiem - vidējās sociālās apdrošināšanas iemaksu algas apmērā, nenodarbinātiem - 90 latu. Vecāki, kuri kopj bērnu no viena līdz divu gadu vecumam, saņemtu 30 latu mēnesī.
Realizējot šo variantu, ģimenes par pabalsta līdzekļiem būs spējīgas nodrošināt bērna aprūpi un tas veicinātu Latvijā pastāvīgi dzīvojošo ģimeņu labklājību. Tomēr atsevišķas ģimenes šo pabalstu var izmantot nelietderīgi, uzskata ministrija.
Ceturtajā variantā atzīmēts, ka iespējams pagarināt maternitātes pabalsta izmaksu periodu līdz brīdim, kad bērns būs sasniedzis viena gada vecumu, un pabalstu palielināt līdz 90 latiem nenodarbinātiem vecākiem. Šā mērķa realizēšanai nepieciešami turpat 37 miljoni latu gan no valsts pamatbudžeta, gan valsts sociālās apdrošināšanas budžeta.
Tomēr maternitātes perioda pagarināšana palīdzēs pārtikušām ģimenēm, kamēr zaudētāji būs mazturīgie, prognozē ministrija. Tāpat nestabils var kļūt valsts sociālais apdrošināšanas budžets.
Visbeidzot, piektais variants, atšķirībā no ceturtā piedāvājuma, paredz, ka pabalstu sniegs tikai nodarbinātu sieviešu ģimenēm. No visiem variantiem šis prasa vismazāk līdzekļu - aptuveni 14 miljoni. Arī šajā gadījumā ministrija prognozē situācijas uzlabošanos ģimenēs ar augstiem un vidējiem ienākumiem. Tomēr kā mīnusi norādīti valsts sociālā budžeta apdraudējums un dzimumu nelīdztiesība - vīriešiem, kuri ir sociāli apdrošināti, nav paredzēti pabalsti.
Papildinātu informāciju par jau iepriekš izstrādāto koncepciju bija lūdzis Ministru prezidents Indulis Emsis. Viņš norādīja, ka nepieciešams izvērtēt katra varianta iespējamo iespaidu uz ģimenēm.
Jau ziņots, ka Emsis solījis, ka pārdalot budžeta līdzekļus, jau rudenī paredzēts paaugstināt bērnu piedzimšanas un kopšanas pabalstu.