Tāpat pasākumiem jāveido sabiedrībā no ideoloģisko interpretāciju radītajiem uzslāņojumiem brīvu izpratni par 1905.gada notikumiem un to nozīmi latviešu tautas un Latvijas vēsturē;
Otrs atceres pasākumu mērķis ir 1905.gada notikumu pieredzes kontekstā analizēt sabiedriskos un garīgos procesus mūsdienu Latvijā kā Eiropas Savienības dalībvalstī, izmantot 1905.gada pieredzi, domājot un diskutējot par tādām aktuālām tēmām kā brīvība un vardarbība, demokrātija, cilvēktiesības, nacionāla valsts u.c.;
Trešais 1905.gada simtgades pasākumu mērķis ir ar pašvaldību, nevalstisko organizāciju un masu plašsaziņas līdzekļu starpniecību iesaistīt 1905.gada atcerē plašu sabiedrību visā Latvijā, aicināt sakopt un iezīmēt 1905. gada piemiņas vietas katrā novadā, atdzīvināt tautas vēsturisko atmiņu un stiprināt pilsoniskās sabiedrības līdzdalību Latvijas nākotnes veidošanā.
Bez tam ar pasākumiem iecerēts piesaistīt skolu jauniešu interesi un uzmanību 1905. gada notikumiem un to iespaidam uz Latvijas vēsturi un latviešu nācijas garīgo izaugsmi, rosināt viņus meklēt 1905. gada liecības savā dzimtā un novadā, kā arī apzināties sevi kā vēstures procesa dalībniekus un Latvijas nākotnes veidotājus.
„Nereti mūsdienu sabiedrībā un it īpaši jaunatnē veidojas nepilnīgs redzējums par 1905.gada notikumiem. Līdzās citam nedrīkst aizmirst, ka Latvijas kultūrā šis laiks deva īpašus impulsus un ir raksturojams ar brīvības un neatkarības cīņu apliecinājumu gan literatūrā un dramaturģijā, gan vizuālajā mākslā. Tas ir arī Raiņa un Aspazijas laiks,” pastāstīja kultūras ministre Helēna Demakova.
Ar pasākumu programmu iespējams iepazīties Kultūras ministrijas interneta mājas lapā www.km.gov.lv.