Leta66
Foto: LETA
Lai gan Valsts kontrole (VK) maijā pēc revīzijas Centrālajā zemes komisijā (CZK) bija vērsusies prokuratūrā par atklātajiem pārkāpumiem – iestāde apmaksājusi degvielas izdevumus 1940 latu apjomā ar tās darbību nesaistītajiem mērķiem – kriminālprocess par šo lietu ir izbeigts, un VK vairs neesot iespēju to pārsūdzēt, portālu "Delfi" informēja VK pārstāve Egita Diure.

CZK priekšsēdētāja amatā otro termiņu strādājošais Saeimas deputāts Staņislavs Škesters (ZZS), kurš sava politiskā spēka Latgales apgabala vēlēšanu sarakstā ir pirmais numurs, šonedēļ Latvijas Televīzijas priekšvēlēšanu debatēs noliedza, ka būtu sagrozījis grāmatvedības dokumentus.

"Es saprotu, ka atrast jau jebko var [...]. Es kā būdams deputāts, man ir nenormēts darba laiks, un es strādāju tad, kad es varu strādāt CZK," sacīja Šķesters, kurš arī uzsvēra: "Varu apliecināt, ka nevienu litru degvielas es no valsts neesmu nozadzis – tas, kur es pats braucu, tur es pērku pats likumīgi."

"Ar pavadzīmēm arī viss ir kārtībā, ja VK ir kaut kādi jautājumi, tad viņi lai griežas un tiek skaidrībā," sacīja Šķesters. Uz jautājumu, vai VK izplata nepatiesu informāciju, Šķesters atbildēja: "Tieši tā. Kur ir kāda apsūdzība vai nodots kādai krimināllietai, vai tamlīdzīgi?"

Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Laura Pakalne portālu "Delfi" informēja, ka prokuratūra VK iesniegumu bija pārsūtījusi Valsts policijai, kas vēlāk pieņēmusi lēmumu kriminālprocesu izbeigt. Šo lēmumu VK prokuratūrā pārsūdzējusi un lūgusi izvērtēt, vai piemērojama administratīva, civila vai kriminālatbildība. Prokuratūra nepārsūdzamā lēmumā atzinusi, ka kriminālprocesa atsākšanai neesot pamata, bet administratīvās vai civilās atbildības vērtēšana neesot prokuratūras kompetence, vēsta Pakalne.

VK iepriekš informēja, ka CZK gada pārskatā ir apstiprināti ar iestādes darbību nesaistīti degvielas izdevumi 1940 latu apmērā jeb 81% no pērn izlietotā degvielas apjoma, un tas ietekmē CZK vadības apliecinājuma ticamību.

Revīzijas ziņojuma secinājumu daļā VK norāda, ka CZK priekšsēdētājs esot sagrozījis grāmatvedības attaisnojumam dokumentus par dienesta transportlīdzekļa izmantošanu un gada pārskatā apstiprinājis izdevumus degvielas iegādei, kas nav saistīti ar iestādes darbību. Par to liecinot fakti, ka Šķesters laikā, kad piedalījās Saeimas sēdē, 16 gadījumos ceļazīmēs ir norādījis, ka ir devies darba braucienos, bet septiņos gadījumos degviela ir uzpildīta ārpus ceļazīmēs norādītā maršruta.

VK ziņojumā skaidro, ka atbilstoši starptautiskajam revīzijas standartam jēdziens "krāpšana" attiecas uz "apzinātu rīcību, kas ietver maldināšanu ar mērķi iegūt netaisnas vai nelikumīgas priekšrocības", bet krāpšanu, kurā iesaistīti vadības pārstāvji, dēvē par "vadības līmeņa krāpšanu".

Ņemot vērā, ka CZK 2010.gada izdevumi degvielai veido 77% no "Izdevumiem krājumiem" un to, ka komisijas priekšsēdētājs "ir sagrozījis grāmatvedības attaisnojuma dokumentus par dienesta transportlīdzekļa izmantošanu, ir konstatējama "vadības līmeņa krāpšana"," secināja Valsts kontrole.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!