Kultūras ministrs Ints Dālderis ir pieprasījis aģentūrai “Jaunie “Trīs brāļi”” sniegt skaidrojumu par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas maketa veidošanu LNB būvlaukuma teritorijā. Toties aģentūras direktors Zigurds Magone akcentē, ka modeļa izmaksas 25 000 latu apmērā jau bija iekļautas 114,6 miljonos latos.

Ministrs norāda, ka publiski izskanējušās maketa veidošanas izmaksas - 25 tūkstoši latu - ir ievērojamas un šāda maketa veidošana ir pieļaujama tikai un vienīgi gadījumā, ja tas ir obligāti nepieciešams ēkas būvniecības kvalitātes nodrošināšanai. Ja celtniecības kvalitāti ir iespējams nodrošināt bez maketa veidošanas, tad no tā ir jāatsakās. Ja ēkas būvniecības kvalitāti nav iespējams nodrošināt bez maketa veidošanas, tad jāizskata iespējas samazināt tā izmaksas un jāsniedz rūpīgs skaidrojums sabiedrībai.

Savukārt Magone skaidro, ka „Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas fasādes, jumta konstrukciju un materiālu kopējās izmaksas ir ievērojamas un ēkas fragmenta modelis ļauj ievērojami mazākā mērogā pārliecināties, kā dažādu ražotāju piegādātie materiāli ir savstarpēji savietojami, vai pēc to uzstādīšanas vislabākajā kvalitātē ir iespējams nodrošināt gan ēkas hermētiskumu, gan iekšējo inženiersistēmu”. Viņš norāda, ka modelis ļauj izprast, vai celtniecībā nevar būt iespējami trūkumi, kuru novēršanai vēlāk būtu jātērē ievērojami lielāki līdzekļi. Turklāt līdzīga prakse bijusi jau agrāk – citu, lielu objektu celtniecībā Latvijā, piemēram, Latvijas Bankas ēkas būvēšanā.

Iepriekš kultūras ministrs Ints Dālderis uzdeva valsts aģentūrai "Jaunie "Trīs brāļi"" meklēt iespējas ietaupīt bibliotēkas celtniecībā ieguldāmos līdzekļus. "Sabiedrībai ir jābūt pārliecinātai, ka katrs santīms, kas tiek izlietots bibliotēkas celtniecībai, ir tērēts taupīgi, godīgi un atbilstoši," paudis ministrs.

Jau ziņots, ka iepriekš izskanēja informācija par to, ka LNB būvlaukumā divstāvu mājas lielumā tiek celts "Gaismas pils" makets. Tas izmaksās 25 000 latu, būs aptuveni 15 metrus garš, desmit metrus plats un desmit metrus augsts. Būvnieki skaidrojuši, ka makets vajadzīgs, lai izmēģinātu detaļas un materiālus, ko plānots izmantot celtniecībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!