Kamēr mūsu pašmāju ekonomisti un politiķi pirms vēlēšanām ir optimisma pārpilni un jau nākamgad sola ekonomisko izaugsmi, pasaulē valda gluži pretējs noskaņojums. Arvien vairāk un vairāk cilvēku sliecas domāt, ka krīze nemaz nav beigusies un pirmajam krīzes vilnim var sekot otrs. Un otro krīzes vilni var sagaidīt ļoti drīz – jau šā gada beigās vai nākamā gada sākumā. Šie secinājumi radušies, balstoties uz vairākiem būtiskiem faktiem.

Pasaules ekonomikas stabilizācija un nelielā ekonomiskā izaugsme bija saistīta galvenokārt ar aktīvu stimulējošo politiku, kas tika realizēta attīstītajās valstīs. Piemēram, ASV ekonomikas stimulēšanai tika iztērēts vairāk nekā triljons dolāru. Tagad, kad pirmais krīzes vilnis ir beidzies, stimulējošie pasākumi tiks pārtraukti. Bet tā ir tikai pusbēda. Šķiet, visi pasaules līderi pēkšņi sākuši bažīties par parādu problēmas atrisināšanu - spekulatīvo darījumu veidošanās laikā daudzas valstis līdz ausīm iegrima parādos un tagad ar tiem kaut kas ir jādara.

Tomēr problēmas atrisināšanai tika ieteikts diezgan dīvains risinājums - jāveic stingra, ierobežojoša politika: jāsamazina valsts budžeta izdevumi un jāpaaugstina nodokļi. Kad Pauls Krugmans, Nobela prēmijas laureāts ekonomikā , iepazinās ar plānu cīņai pret parādu krīzi, viņš atklāti paziņoja - plānu izstrādājuši psihiatriskās slimnīcas pacienti. Un viņam grūti nepiekrist. Rodas iespaids, ka kāds pasaules ekonomiku mākslīgi cenšas iestumt jaunā krīzes bezdibenī. Nākamajā gadā masveida budžeta izdevumu samazināšana gaidāma visās ES valstīs, tostarp arī Francijā un Vācijā. Reformu rīkošanas kļūdas ir tik acīmredzamas, ka tās var saprast pat tie cilvēki, kuri slikti orientējas ekonomikā. Protestu viļņi notika visā Eiropā, un videokadri no masveida nemieriem Grieķijā apceļoja visu pasauli. Visprecīzāk samazināšanas politiku raksturoja kāds Grieķijas iedzīvotājs, bankrotējuša restorāna īpašnieks (tagad jau bijušais). Viņi vēlas, lai valsts ekonomikas stabilizācijas veicināšanai es maksātu lielākus nodokļus. Bet kā lai es maksāju šos nodokļus, ja tiek iznīcināts mans bizness? Bet valdība nemaz nedzird vienkāršo cilvēku problēmas (vai nevēlas dzirdēt). Šķiet, ka viņi dzīvo paralēlā – no realitātes atrautā pasaulē. Par cinisma apoteozi kļuva Pasaules bankas vadītāja vizīte Latvijā. Šie cilvēki pat nezināja, kādu stipendiju saņem bezdarbnieki Latvijā, uzskatot, ka šī summa ir 100 latu dienā. Uzzinot, ka tie ir tikai 100 lati mēnesī, ciniski paziņoja - mēs jūs apbrīnojam!? Ko tur apbrīnot?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!