Foto: AFP/Scanpix

Saeima ceturtdien neatbalstīja priekšlikumu uzdot valdībai informēt Saeimu par bēgļu uzņemšanu Latvijā, portāls "Delfi" uzzināja parlamenta sēdē.

Lēmuma projektu, kas paredzēja uzdot "Ministru kabinetam nekavējoties sniegt Saeimai izvērtētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem", parakstījuši opozīcijā esošo partiju un koalīcijā esošās Nacionālās apvienības (NA) deputāti.

NA frakcijas vadītājs Raivis Dzintars iepriekš rosināja lēmuma projektu nodot Saeimas Ārlietu un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, taču ceturtdien savu priekšlikumu atsauca.

Līdz ar to Saeima lēma tikai par priekšlikumu nodot lēmuma projektu izskatīšanai Nacionālās drošības komisijai.

"Jautājums par Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu bēgļu uzņemšanu ir jānodod Nacionālās drošības komisijai, jo vispirms tas ir drošības jautājums," uzsvēra deputāts Mārtiņš Bondars (LRA). Pēc viņa teiktā, komisija varētu palīdzēt valdībai labot tās sekas, kas radušās valdības "neveiksmīgās komunikācijas rezultātā".

Tikmēr partijas "Vienotība" līdere Solvita Āboltiņa iesniegto priekšlikumu vērtēja kā dīvainu, jo arī Nacionālās drošības komisijas sēdes ir slēgtas, līdz ar to opozīcijas priekšlikumi par lielāku atklātību nepiepildītos.

Priekšlikumu atbalstīja 33 deputāti no opozīcijā esošajām partijām "No sirds Latvijai", "Saskaņa" un Latvijas Reģionu apvienības. Pret bija 31 parlamentārietis no "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības un NA, bet 24 tautas kalpi no ZZS un NA atturējās. Līdz ar to priekšlikums tika noraidīts.

Deputāts Rihards Kols (NA), skaidrojot partijas balsojuma motivāciju, norādīja, ka kopš iepriekšējās Saeimas sēdes valdības un Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) komunikācija šajā jautājumā ir būtiski mainījusies.

"Ņemot vērā, ka humānās krīzes apjomi un ar nelegālo imigrāciju saistīto incidentu skaits Eiropā arvien turpina pieaugt, sasniedzot bezprecedenta apmērus, un jau tuvākajā laikā - 14. septembrī - gaidāma Eiropas Savienības iekšlietu un tieslietu ministru ārkārtas sanāksme Briselē ar mērķi rast risinājumus esošajai situācijai, NA uzskata, ka situācijas nopietnība un tās neatliekamā daba pieprasa pārorientēšanos no teorētisku un skaidrojošu ziņojumu turpinātas izklāstīšanas un uzklausīšanas uz reālu rīcību," uzsvēra Kols, norādot, ka NA balsojumā par lēmuma projektu atturēsies.

Tāpat NA aicina valdību un Saeimas deputātus nopietni apsvērt pašreizējās krīzes potenciālo ietekmi uz Latvijas sociālo, politisko un kultūras telpu un stiprināt Latvijas nacionālo pozīciju bēgļu uzņemšanas jautājumā, ko iepriekš apstiprinājusi Saeima.

Jau vēstīts, ka NA iepriekš tikās ar Straujumu un tikšanās laikā premjere solīja, ka Latvija nākamajos piecos gados brīvprātīgi neuzņems bēgļus.

Valdība šovasar vienojās par Latvijas nostāju bēgļu jautājumā, lemjot, ka divu gadu laikā valsts varētu uzņemt 250 patvēruma meklētājus. Jautājums par bēgļu uzņemšanu Latvijā radīja nopietnas nesaskaņas starp koalīcijas partneriem, jo NA iebilda pret bēgļu uzņemšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!