Sīrijas bruņotie nemiernieki otrdien sagrābuši militāro lidlauku pie ziemeļu pilsētas Alepo, kas ir vēl viens trieciens prezidenta Bašara al Asada spēkiem, kuri pēdējā laikā ir pakļauti intensīviem kaujinieku uzbrukumiem, vēsta aģentūra "Reuters".
Lidlauks ir pēdējais nemiernieku sagrābtais militārais objekts stratēģiskajā reģionā starp Sīrijas komerciālo, industriālo centru un valsts austrumu reģioniem, kas ir naftas ieguves un kviešu audzēšanas apvidus.
Džarahas aviobāze, kas atrodas 60 kilometrus uz austrumiem no Alepo, nemiernieku rokās kritusi pēc nedēļām ilga aplenkuma. Kaujinieku rokās esot arī šoseja, kas savieno Alepo ar valsts austrumiem.
Kāds no opozīcijas komandieriem pastāstīja, ka aviobāzē ir atrasti munīcijas krājumi un palikuši divi "MiG" iznīcinātāji darba kārtībā, kā arī 40 nolietotas lidmašīnas. "Lidosta tika izmantota, lai bombardētu lauku rajonus Alepo ziemeļos un dienvidos. Sagrābjot to, mēs esam pārgriezuši režīma apgādes līniju no Alepo uz austrumiem," stāsta komandieris Abu Abdallahs Minbidžs. Viņš stāsta, ka armija cenšas nosūtīt papildspēkus uz blakus esošo Rakas provinci, kur nemiernieki šonedēļ ieņēmuši valsts lielāko HES.
Aktīvisti ziņo, ka Asada armija ir pakļauta uzbrukumiem vairākās valsts daļās. Armija un drošības spēki joprojām ir nocietinājušies bāzēs Damaskā un provinču galvaspilsētās, kuras nemierniekiem ieņemt traucē režīma spēku smago ieroču un aviācijas atbalsts.
Iedzīvotāji stāsta, ka valdības spēki nosūta tankus aizsardzības līniju nostiprināšanai Damaskā pēc pagājušajā nedēļā notikušajiem nemiernieku uzbrukumiem, kuri mēģināja izlauzties uz pilsētas centru. Lidmašīnas bombardējot nemiernieku sagrābtās teritorijas pilsētas apkārtnē.
"Bombardēšana ir briesmīga. Damaskas centrs dreb. Jūs varat dzirdēt lidmašīnas no šejienes," aģentūra "Reuters" citē kādu sievieti.
Gandrīz divus gadus ilgstošās cīnās, kurās opozīciju atbalstošie kaujinieki vēlas gāzt Asada režīmu, ir palikušas intensīvākas pēdējās trīs nedēļās, kopš politiskās opozīcijas līderi piedāvāja režīmam apspriest Asada aiziešanu.
Pirmajā tiešajā valdības reakcijā izlīguma ministrs Ali Haidars izteica gatavību Kairā tikties ar opozīcijas Nacionālās koalīcijas vadītāju Ahmedu Moazu al Hatibu. Pirms tam amatpersonas norādīja, ka sarunas ir iespējamas ar "patriotiskās opozīcijas" pārstāvjiem, kuri nav saistīti ar bruņotajiem nemierniekiem. Tomēr lielākā daļa centriskās opozīcijas pārstāvji ir pametuši valsti.
"Esmu gatavs tikties ar Hatibi kungu jebkurā ārzemju pilsētā uz kuru es varu doties, lai pārrunātu gatavošanos nacionālajam dialogam," Haidars atklāja laikrakstam "The Guardian". Ministrs gan uzsver, ka amatpersonas noraida jebkuru dialogu, kura mērķis ir "varas nodošana no vienas puses otrai" un uzstāj, ka oficiālajām sarunām jānotiek uz Sīrijas zemes.
Galvenais mudinātājs uz abpusējām sarunām par pārejas laika valdības izveidi ir ANO pārstāvis Sīrijā Lahdars Brahimi. Pieredzējušais Alžīriešu diplomāts ir palīdzējis izbeigt pilsoņi karu Libānā. Brahimi brīdina, ka Sīrija pamazām tiek iznīcināta.
Sīrijas sacelšanās, kurā gājuši bojā jau vairāk nekā 60 000 cilvēku, ir asiņainākā no "arābu pavasara" revolūcijām, kurās gāzti Lībijas, Tunisijas, Ēģiptes un Jemenas līderi. Konflikts, kurā valsts sunnītu vairākums ir pret valdību, kurā dominē šiītu sektas alavītu pārstāvji, ir padziļinājis plaisu starp šiītiem un sunnītiem Tuvajos Austrumos.
Sīrijas konflikts turpinās kopš 2011. gada marta. Tautas sacelšanās pret valdošos iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir vairāk nekā 60 000 cilvēku.
Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna. Pēc sava piedāvātā miera plāna izgāšanās, kurš paredzēja vardarbības pārtraukšanu un sarunu sākšanu starp opozīciju un valdību, savu amatu pameta ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis Sīrijas jautājumos Kofi Annans.