Lībijas līdera Muamara Kadafi kaismīgā uzruna ANO Ģenerālajā asamblejā sinhrono tulkotāju novedusi līdz pilnīgam sabrukumam, vēsta "New York Post".

Lībiešu tulkotājs izturējis Kadafi 94 minūšu ilgās uzrunas pirmās 75 minūtes līdz izsaucies: "Es to vienkārši vairs nevaru izturēt!" un sabrucis.

Pamanot ārkārtas situāciju, tulkotāja vietā stājusies ANO arābu nodaļas vadītāja Raša Adžaljakīna, kas nodrošināja sinhrono tulkojumu Kadafi uzrunas pēdējām 20 minūtēm.

"Viņa tulkotājs vienkārši sabruka. Kaut ko tādu es redzu pirmo reizi 25 gados," laikrakstam pavēstīja kāds ANO tulks.

Noteikumi paredz, ka ANO tulki sinhrono tulkojumu nodrošina līdz 40 minūtes bez pārtraukuma un viņi ir pieraduši pie nemanāmas maiņu nodošanas.

Taču Lībija uzstāja, ka tā izmantos savus tulkus Kadafi runas tulkošanai uz angļu un franču valodām, atsakoties no ANO pieejamajiem 25 arābu valodas tulkotājiem.

Kadafi uzruna bija sešas reizes ilgāka par valstu līderiem atvēlētajām 15 minūtēm. Tomēr Lībijas līderis atpaliek no Ģenerālās asamblejas runātāju rekordista Kubas līdera Fidela Kastro, kas 1960.gadā teica 4,5 stundas garu runu.

No ANO institūcijām kopumā ilgākais runātājs ir Indijas sūtnis ANO V. K. Krišna Menons, kurš 1957.gada janvārī Drošības padomē gandrīz astoņas stundas aizstāvēja Indijas nostāju Kašmiras jautājumā.

Kā jau ziņots, Kadafu trešdien savā pirmajā uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā apsūdzēja veto tiesības baudošās Drošības padomes locekles ANO hartas principu nodošanā.

"Preambula nosaka, ka visas valstis ir vienlīdzīgas, neatkarīgi no tā, vai tās ir lielas, vai mazas," pavēstīja Kadafi, turot rokā ANO hartas kopiju. "Veto ir pret hartu, mēs to nepieņemam un neatzīstam."

Kadafi vairākas reizes demonstratīvi nometa hartu uz tribīnes un beigās pārmeta pār plecu.

"Veto tiesības ir jāanulē," viņš sacīja. "Drošības padome mums nedod drošību, bet gan teroru un sankcijas."

Pēc Kadafi teiktā, fakts, ka kopš ANO dibināšanas pirms vairāk nekā 60 gadiem izcēlušies "65 kari", pierāda, ka tās dibināšanas principi ir nodoti.

ANO Drošības padomē veto tiesības ir piecām pastāvīgajām dalībvalstīm ASV, Lielbritānijai, Francijai, Krievijai un Ķīnai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!