Novembris ir laiks, kad katra mājās tiek aizdedzinātas svecītes, tāpēc jāsteidz iepirkt to krājumi, lai siltā liesmiņa sasildītu mājokli ik vakaru. Tomēr šajā burvīgajā sveču dedzināšanas procesā rodas daudz jautājumi – kāpēc vienas sveces izdeg ātrāk, citas lēnāk un kāpēc tās smaržo tikai veikalā, bet dedzinot no aromāta vairs nav ne miņas? Par to, kā atšķiras sveču kvalitāte, kas to ietekmē un kā izvēlēties piemērotākās sveces, portālam Tavamaja.lv skaidro sveču ražotāji.
Sveču dažādība
Visticamāk, ne viens vien piedzīvojis vilšanos par iegādātajām svecēm, un visbiežāk tam ir saistība ar to, ka gaidas nesakrīt ar realitāti. Iespējams, pie vienas ir bijis arī tas, ka sveču lietotājs nav sapratis, ko īsti gaida no pirkuma, tāpēc visupirms ir svarīgi saprast, kādam mērķim tās paredzēts lietot.
Kā zināms, tad sveces mūsdienās noteikti vairs nav gaismas vai siltuma avots, tās arvien biežāk kļūst par interjera sastāvdaļu vai kā daļu no ieplānotās gaisotnes. Ja sveču pircējs vēlas tikai interjera priekšmetu ar mērķi veidot kompozīciju, tad noteikti figurālas sveces nebūs tās, kas ilgi degs, tās ir sveces kas piedos akcentu. Figūriskās sveces ir principā kompromiss starp jauku dizainu un labu degšanas kvalitāti, skaidro ‘’Baltic Candle Ltd’’ direktore Zita Sāviča. Savukārt, ja lietotājs vēlas dedzināt sveces un gūt jauku atmosfēru ar degošam liesmiņām, tad noteikti jāizvēlas klasiskas formas un samērīgu izmēru sveces.
Sveču meistare Kristīne Tīlaka no zīmola ‘’Larua’’ stāsta, ka sveces ir universāls interjera priekšmets, kuru var pielāgot teju jebkuram interjeram, sākot ar minimālisma stilā ieturētu mājokli līdz pat modernam kičam vai greznai klasikai. Sveces ir arī brīnišķīgs rotājums ikvienā svētku reizē. Piemēram, Lāčplēša dienā 11. novembrī vai Latvijas dzimšanas dienā 18. novembrī aktuālas būs sveces ar latvju rakstiem, tāpēc šajās reizēs sveces vairāk izvēlēsies pēc krāsas un formas.
Kāpēc atšķiras sveču aromātu kvalitāte?
Sveču izdalīto aromātu patiesībā katrs cilvēks izjūt atšķirīgi, jo galvenais noteicējs ir deguns, kas smaržu mēdz uztvert ļoti dažādi. Ļoti lielu lomu smaržu sajušanā spēlē cilvēka spēja uztvert smaržu, personīgās simpātijas pret aromātu un sajūtas par to, kas ir pietiekošs stiprums un kurš no tiem jau ir pārāk agresīvs vai pilnībā vājš. Līdzīgi kā citās nozarēs, arī sveču ražotājiem ir ļoti svarīgi, kādas kvalitātes izejmateriāli tiek lietoti.
Kas attiecas uz sveču aromātiem, tad meistare Kristīne Tīlaka iesaka izvēlēties sveces, kas veidotas no dabīgām izejvielām – sojas vai bišu vaska, stearīna. Dobeles sveču ražotāju tradīciju turpinātāju jeb ‘’Baltic Candle’’ speciāliste stāsta, ka sveces aromātu ieteicams vērtēt nevis veikala plauktos, kur gaisā ir ļoti daudz citi spēcīgi aromāti, bet izdarot izvēli, iegādāties uzticamu ražotāju produktu, un tad paļauties uz ražotāja kvalitātes standartiem. Sveces patiesā smarža un nianses izdalīsies gaisā, tikai to dedzinot, tāpēc ne vienmēr tās aromātiskākās sveces arī mājās smaržos, un otrādi.
Izvēloties sveci pēc aromāta, meistare Kristīne iesaka vadīties pēc situācijas. Ja gaidāms kāds svarīgs projekts un īpaši nepieciešama skaidra domāšana, ass prāts, noderēs svece ar piparmētru. Savukārt citrusu aromāts mazinās stresu un veicinās koncentrēšanos un mierpilnu atmosfēru. Bet aromterapijas spēks ir tikai dabīgās svecēs. Meistare norāda, ka regulāri lietojot parafīna sveces, kas ir naftas pārstrādes produkts, tiek kaitēts ne tikai sev, bet arī apkārtējiem, jo slodze plaušām ir pielīdzināma smēķēšanas iedarbībai.
Sveču degšanas ilgums
Manīts, ka vienas sveces deg neticami ilgi, bet citas jau pēc pāris dienām ir izdegušas. Vaicājot par to, kāpēc šie procesi tik ļoti atšķiras, Zita Sāviča skaidro, ka Eiropas ražotāji ražojot sveces, pieturās pie vienotiem kvalitātes standartiem, tāpēc svarīgi, izdarot izvēli, saprast, ka citur ražotas sveces varētu nesaturēt pilnu kvalitātes standartu spektru - degšanas kvalitāti, ilgumu un krāsu noturības prasības. Kas attiecas uz sveču degšanas ilgumu, tad, lai to pilnīgi korekti salīdzinātu, svecēm, kuras salīdzina, jābūt ražotām no viena izejmateriāla un tās jādedzina pilnīgi vienādos apstākļos.
Sveču degšanas ilgums ir atkarīgs no izejmateriāliem, formas un izmēra, kā arī no apstākļiem, kuros tās tiek dedzinātas. Vairums gadījumos ražotāji jau uz marķējuma pircējam norāda sveces vidējo degšanas ilgumu, tas varētu būt kā salīdzināšanas palīgs pircējam veikalā. Tas, ko visi ražotāji noteikti norāda marķējumā, ir sveces dedzināšanas pareizs process un piemērotie apstākļi, kas lietotājam noteikti jāievēro, skaidro sveču zinātāja Zita.