Lielākas pārmaiņas istabā notiek, sākoties skolas gaitām, - rakstāmgalds, plaukti, varbūt lielāka gulta, skapis. Pusaudža gados, visticamāk, tiek vismaz pārlīmētas tapetes, radīta pieaugušāka noskaņa, vairāk vietas attiecībām ar draugiem.
Drošība
Ja bērns ir darbīgs, tad labi, ja ir atklāti plauktiņi, kur pašam likt un kārtot dažādus priekšmetus, savas rotaļlietas. Ja bērns mācās patstāvību, tad jāiegādājas skapis, lai var pie tā pieiet un paņemt, piemēram, savas zeķītes, izvēlēties gultasveļu.
Bērnistabā vairāk nekā citās telpās domājam par drošību - izvairāmies no asiem stūriem, stikla (arī lustras labāk izvēlēties no plastmasas vai citiem neplīstošiem materiāliem). Jābūt uzmanīgiem ar mēbelēm uz riteņiem - tās ir mobilas, bet bērni mēdz uz tām kāpt un iedomāties, ka tā ir viņu mašīna. Līdzsvara izjūta jātrenē, bet labāk to darīt droši.bērna drošība istabā
Nav obligāti izvēlēties tikai un vienīgi simtprocentīgi dabiskus materiālus. Bet, piemēram, koks, kam redzams tā augšanas raksts, satur daudz vairāk informācijas nekā vienkrāsaina plastmasas virsma - bērns var pētīt koka rakstu, sataustīt tā faktūru.
Mēbeles veidotas no lamināta, tas ir izturīgs, uz tā nepaliks traipi no nejauši izlijušas krūzītes un uz šāda galda rakstītais mājasdarbs neatstās izlasāmus nospiedumus galda virsmā. No dažādām detaļām var sakombinēt vairāku versiju skapīšus, plauktiņus, kumodītes. Komplektā ietilpst rakstāmgaldi, rotaļlietu kastes, zemie skapji, sienas plaukti un gultas.
iesaka pievērst uzmanību bērnu mēbeļu skapīšu durtiņām un atvilktnītēm, jo tās virinās mazulis. Mazajiem pirkstiņiem viegli darboties un nav jābaidās, ka tos savainos vai iespiedīs, ja rokturu vietā būs izgriezti pusapļi.
Jāatceras, ka bērni ir kustīgi, zinātkāri, darboties griboši, visas mēbeles radītas mobilas, izturīgas un drošas. Kvalitatīvām gultām, piemēram, pamatnē ir koka plātne, tā ka pa to var droši arī lēkāt un nebūs bērnam jāaizrāda, ka, tā turpinot, gulta salūzīs.
Ar mēbelēm - bez steigas
Mazuļa dzīves sākuma periodā viņa dzīves telpu vēlams saglabāt pēc iespējas brīvāku un plašāku, aprīkojot to tikai ar nepieciešamākajām mēbelēm un aksesuāriem, ar kuru istabu varēs papildināt, kad radīsies nepieciešamība. Bērna augšanas un attīstības periodā mainīsies arī viņa prasības pēc jauna istabas noformējuma, tāpēc ekonomiskāk ir bērnistabu sākotnēji veidot pēc iespējas vienkāršāku, un ar laiku to papildināt ar dažādiem dekoratīviem elementiem, interjera aksesuāriem un mēbelēm.
Sākumā bērnam būtībā ir vajadzīga tikai gultiņa. Ar laiku var sākt iekārtot pārējo telpu, un bērnam augot, saprast, kas viņam ir nepieciešams, un kas viņam patīk. Veikalu „K-rauta" interjera speciāliste atzīst, ka jaunie vecāki labprāt izvēlas tieši Latvijā ražotās dabīgā koka bērnu gultiņas, kā arī citas bērnistabu mēbeles, kuras nav apstrādātas ne ar kādām ķimikālijām. Būtiska ir arī tādu mēbeļu izvēle, kurām nav asu stūru un cietas plastmasas vai dzelzs malas.
Istabas iekārtojums
Ja iespējams, bērnistabu vēlams iekārtot ar durvīm pretim vecāku istabai, lai sākuma periodā vecākiem būtu ērtāk aprūpēt mazuli, kā arī dzirdēt, kas notiek bērna istabā.
Ieteicams istabu veidot pēc iespējas kompaktāku, lai bērnam tajā būtu vairāk brīvas vietas, turklāt - ērts un pārdomāts iekārtojums palīdzēs uzturēt istabā kārtību. "Praktisks risinājums ir iegādāties tādu gultu, zem kuras var novietot un uzglabāt mantas," saka Ligija. Istabas iekārtojumu ērtu padara arī plaukti - augšējos plauktos var uzglabāt tās mantas, kuras izmanto retāk. Piemēram, jau apnikušās rotaļlietas var salikt kastē un novietot zem gultas vai uz augšējā plaukta - pēc kāda tās atkal iedodot bērnam, viņam liksies, ka tās ir pavisam jaunas mantas!
Psiholoģe Ilze Veitnere iesaka nelutināt bērnu ar pārmērīgi daudz mantām un rotaļlietām, bet vienlaicīgi ļaut spēlēties ar kādām divām trim. "Bērnam ir grūti sadalīt uzmanību un būt vienlīdz ieinteresētam par daudz un dažādām lietām. Pēc kāda laika rotaļļietas var pamainīt, atkal atstājot bērnam pieejamas kādas divas līdz trīs."
Lai bērnu jau no mazotnes radinātu pie kārtības, istabas interjerā ieteicams iekļaut mantu kastes, turklāt ierādīt bērnam, ka pēc rotaļāšanās mantas jānoliek vietā. "Bērnistabas parasti saistās ar nekārtību un izmētātām rotaļlietām, taču, bērni pat labprāt iemācās salikt savas mantas noteiktā vietā - viņi pat ar lielu prieku rotaļājas, ņemot mantas ārā no kastes un pēc tam atkal liekot atpakaļ," stāsta psiholoģe.
Tāpat kā tapetes, arī mantu kastes ir visai daudzveidīgas gan formas, gan noformējuma ziņā: "Puišiem, piemēram, ir kastes ar multfilmas "Vāģi" varoņiem, meitenēm - ar Bārbijām un tamlīdzīgi," stāsta Ligija. Tās iespējams saskaņot gan ar aizkariem, gan gultas veļu, gan tepiķos vai tapetēs izmantotajiem motīviem, krāsām un zīmējumiem.