Foto: Shutterstock

Mājokļa iekārtošana pašu spēkiem noteikti nav no vienkāršākajiem darbiem, turklāt dažkārt līdz veiksmīgam gala rezultātam pietrūkst vien daži padomi. Tāpēc portāls TavaMāja.lv apkopojis idejas un ieteikumus, kā kompakti iekārtot studio tipa dzīvokli, neatņemot plašuma sajūtu.

Telpas dalīšana zonās

It īpaši studio tipa dzīvokļos jāsaskaras ar to, ka, piemēram, viesistaba jāatdala no virtuves vai pat guļamzonas. Tas nekas, ka nav iespējams izveidot starpsienu, turklāt sienas radītu vēl mazāku telpu, tāpēc jāizmanto citas efektīvas alternatīvas.

Viens no veidiem, kā zonas atdalīt – izmantot mēbeles, piemēram, plauktus, dīvānu ar garāku atzveltni, kas reizē pilda praktiskas funkcijas un nedaudz nodala zonas, lieki neaizņemot vietu. Nelielās telpās dizaineri neiesaka zonas atdalīt ar starpsienām vai aizkariem, jo tādā veidā tiek atņemts plašums, labāk izmantot mēbeļu priekšrocības.

Tā vietā, lai televizoram atvēlētu atsevišķu plauktu vai galdu, nelielā telpā tas labāk izskatīsies un pildīs savu funkciju, ja tas būs iekarināts pie sienas. Oriģinālas idejas, kā mājoklī noformēt televizora stūrīti, smelies šeit.

Gaisma un krāsa

Lieku reizi atgādināt par gaismas un krāsas nozīmi nenāks par sliktu. Mazos mājokļos pēc iespējas vairāk jāatrod risinājums, kā ļaut iespīdēt dabīgajam apgaismojumam. Tāpat ieteicams sienu krāsojumu un iekārtojumu, piemēram, spilvenus, segas, aizkarus, izvēlēties gaišos toņos, tādā veidā radot plašāku kopskatu pat nelielākajā telpā.

Ja nu tomēr bez dzīvespriecīgiem toņiem nevar iztikt, tad tos ievies ar aksesuāru palīdzību, bet sienu krāsošanas gadījumos izvēlies nelielus laukumus, piemēram, virtuvē zonu starp darba virsmu un augšējiem plauktiem.

Spoguļi

Ar spoguļu palīdzību var radīt neticamas pārvērtības mājoklī. Novieto kādu horizontālu spoguli pie sienas, kur novietots ēdamgalds, vai pie kādas citas brīvās sienas. Šāda nianse radoši papildinās interjeru un arī pildīs praktisku funkciju – vizuāli paplašinās telpu.

Spoguļa novietošanai ņem vērā to, ka atspīdēs pretējās sienas noformējums, tāpēc pārdomā rūpīgi, vai pretējā pusē ir tas, ko vēlies redzēt divtik vairāk, piemēram, kāds mākslas darbs. Savukārt, ja pretējā pusē būs tukša, balta siena, vēlamais efekts nebūs panākts, un telpa neizskatīsies plašāka. Vēlams, lai atspīdumā būtu plaukti, kādas citas mēbeles vai krāsaina siena.

Mēbeļu iekārtas

Lai vai cik liels vai mazs būtu mājoklis, neiztikt bez skapja, kur salikt visus drēbju krājumus. Dažkārt lielie skapji nomāc telpu un pārņem visu ar masīvajām durvīm. Lai izvairītos no šāda noformējuma, ieteicams skapja durvis aizstāt ar aizkariem, tie radīs mājīgāku sajūtu un neizskatīsies tik smagnēji. Šim nolūkam var izmantot arī auduma žalūzijas.

Ja šķiet, ka telpā vietas ir mazāk, nekā nepieciešams to izmantot, tad jāmeklē radošas alternatīvas, viena no tām – plauktu sistēma apkārt gultai. Guļamistabas visbiežāk ir mazas telpas, un bez gultas nekam citam vieta neatliek, taču pie sienas, kur ir gulta, var izmantot šo pieeju – apkārt tai izvietot plauktus.

Transformējamas mēbeles

Viens no pateicīgākajiem risinājumiem, kā pēc iespējas kompaktāk izmantot telpu – izvēlēties transformējamas mēbeles. Tās ietaupīs vietu un ļaus zonu izmantot dažādiem nolūkiem. Piemēram, skapī iebūvēts rakstāmgalds atrisinās problēmu, kad brīžiem nepieciešama galda virsma, savukārt transformējamas gultas pa dienu netraucēs izmantot telpas brīvo zonu, bet tad, kad vajadzēs – varēs nolaist gultu.

Mazās virtuvēs necenties ietilpināt masīvus ēdamgaldus. Izvēlies nelielu bāra tipa leti, ko iespējams transformēt par plauktu vai salocīt un pēc tam atbrīvot vietu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!