Dizaina māja ''Sīpoli''  - 16
Foto: Publicitātes foto
Starp muižām, viesu namiem un brīvdienu mājām, kas izceļas uz visu fona ar pārdomāto dizainu, noteikti ierindojas arī dizaina māja ''Sīpoli'', kas, lai gan paredzēta viesu izmitināšanai, šoreiz kā stāsta varonis ir tieši dizaina un pievilcīgās ārienes dēļ. Kā tapusi atturīgā dizaina māja, kā saimnieki paši to radījuši savām rokām, stāsta Sīpoli ''Design'' saimnieks Ingus Krūmiņš.

Māja, kurā neraud

Ingus ir starp tiem, kuri novērtē dizainu un kvalitāti, tāpēc, esot ārzemēs vai tepat Latvijā, meklējot naktsmītnes izbraukumos, secināts, ka nav nemaz tik viegli atrast vietu, kur dizainam ir liela loma. Ārzemēs šādas iespējas bijušas vairāk, taču Latvijā pavisam maz, tāpēc arī radās ideja pašiem radīt dizaina māju, ko izbaudīt ne vien pašiem, bet arī citiem. Un to arī īstenojuši dāvanā saņemtajā zemes gabaliņā Bernātos.

Saimnieks stāsta, ka dizaina māja esot daļa no 4,5 hektāru lielās atpūtas teritorijas, kas piederot Ingus sievas vecākiem, tāpēc arī mājai tāds nosaukums. Vaicāts, vai mājas nosaukumam ir kāds sakars ar raudāšanu, Ingus atzīst, ka tikai asarām aiz labsajūtas. Raksturojot vietu, kur atrodas šī dizaina māja, saimnieks ar humoru stāsta, ka priedēs ieskautā māja esot vienas vīna glāzes attālumā no jūras, taču mierpilnā noskaņa, ko rada priedes, klusums visapkārt un dabas krūts, ir galvenā vilkme, kāpēc šeit cilvēki dodas atpūsties.

Foto: Publicitātes foto

Mūsdienīgā interpretācija klētij

Jāsaka uzreiz – mājai ir ļoti interesanta arhitektūra. Grafīta pelēka, bet ne drūma, netradicionālas formas, interesantiem interjera risinājumiem un detaļām. Tas viss pievērš uzmanību. Kā izrādās, ideju par mājas veidolu Ingus aizņemies no arhitekta Ervīna Kraukļa veidota projekta, kas 2016. gadā arī saņēmis Latvijas gada arhitektūras balvu, taču konkrēti Sīpoli ''Design'' mājas arhitekts ir pats Ingus, kurš pats savulaik studējis interjera dizainu Mākslas akadēmijā, tāpēc pilnīgi svešs lauciņš noteikti nav.

Lai arī pirmais iespaids par māju man rodas kā par diezgan skandināvu stilam pielāgotu izpildījumu, pats tās radītājs to noliedz, sakot, ka patiesībā tā ir senā latviešu klēts (Dižlīķu klēts), kāda pat atrodama Brīvdabas muzejā. Netipiska ir mājas fasādes pelēkā nokrāsa, taču pats saimnieks atzīst, ka tāda esot bijusi iecere un fakts, ka kopskats varētu būt pārlieku drūms, neesot mulsinājis nevienā brīdī.

Priežu mežā ieskautā māja atrodas vienas vīna glāzes attālumā no jūras, stāsta saimnieks Ingus.

Priežu mežā ieskautā māja esot ģimenes roku darbs, jo Ingus kopā ar savu ģimeni un brāli to būvējuši divus ar pus gadus katru nedēļas nogali, mērojot ceļu no Rīgas un atpakaļ. Jau no pašiem mājas būvēšanas pamatiem bijis svarīgi ievērot, lai gala rezultātā būtu komforts, moderns dizains un, esot iekštelpās, sajūta, ka esi daļa no dabas.

Foto: Publicitātes foto

Dizains ar pievienoto vērtību

Cik pievilcīga un uzmanību piesaistoša māja ir no ārpuses, tikpat patīkami vērot katru niansi mājas iekšpusē. Tāpat kā arhitektūru, arī interjeru veidojis pats Ingus, uzņemoties gan komplimentus, gan kritiku par visu redzamo.

Divstāvīgajā mājā, kas kopumā ir 75 m2 plaša, uzmanību pievērš ozolkoka grīdas, koka dēlīši arī uz sienām un griestiem, brusas, gaumīgi iekļautie interjera elementi mūsdienīgā izpildījumā, piemēram, papīra lampa, kas izskatās kā liela pieneņpūka, tāpat arī latviešu dizaina iekarināmais šūpuļkrēsls, arī vietējo darinātāju lampa (dažas veidojis arī pats Ingus), trauki un citi nieki, kas katrs šeit ir no svara. Tomēr pats galvenais akcents interjerā ir skats aiz loga. Skatoties uz ainavu, tāda sajūta, ka atrodas ārā, tāpēc, sēžot lielajā dīvānā, nav nemaz nepieciešamība ieslēgt televizoru, krietni baudāmāks skats paveras aiz logiem.

Foto: Publicitātes foto

Tā kā stikls aizņem teju vienu mājas sienu, interesējošs ir jautājums par siltuma apgādi. Šajā sakarā saimnieks atklāj, ka siltums mājā tiek nodrošināts ar gaisa siltumsūkni un kamīnu, kas līdz pat -5 oC grādu atzīmei spējot māju sasildīt pietiekami.

Kas attiecas uz mājas būvniecības procesu, atskatoties uz tā laika grūtībām, tagad Ingus atzīst, ka grūtākais bijis tālais ceļš, kas bijis jāmēro katru nedēļas nogali, bet no būvniecības posmiem galvu ''lauzuši'', kā atrisināt noteku neredzamību mājas priekšpusē, taču nu uz to visu varot atskatīties kā uz pagātni. Nu dizaina māja ir gatava un panākta mājīga atmosfēra, kuru baudot, gribas gatavot, rosīties un skaisti dzīvot, un to labprāt dara arī paši mājas saimnieki, kamēr nemitinās viesi.

Foto no mājas Sīpoli ''Design'':

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!