Moduļu mājas pie lavandu audzētājiem  - 16
Foto: Privātais arhīvs
Lielai daļai mājas būvniecība saistās ar ilgtermiņa projektu, kas daudzos gadījumos ievelkas vairāku gadu garumā, jo procesā rodas dažādi apgrūtinājumi, kas kavē nonākt līdz cerētajam gala rezultātam. Citu pieeju izvēlējušies Zane un Sandris Gusti, līdzās lavandas laukiem izveidojot moduļu mājiņas. Kāds bijis ceļš līdz šodien aplūkojamam rezultātam, kā saimnieki iekārtojuši namiņus un vai tie piemēroti arī gada aukstajai sezonai, "Tava Māja" stāsta paši saimnieki.

Ja iepazīstas ar ģimenes stāstu, mājiņu būvniecība bijusi gluži likumsakarīga. Zane stāsta, ka 2013. gadā abi ar vīru pārcēlušies uz patstāvīgu dzīvi lauku mājās "Mārsili", kas ir aptuveni 15 minūšu brauciena attālumā no Liepājas. "Nelielā 3,1 hektāra teritorijā atradās dzīvojamā māja, pirts un nelielas saimniecības ēkas. Pirmais gads pagāja, visu enerģiju ieguldot mājas remontēšanā. Kad bija atjaunota māja un iekopts piemājas dārzs, sākām sakopt lauksaimniecības zemi 2,9 hektāru platībā, kura vien nosacīti bija saucama par lauksaimniecības zemi, jo gadu desmitiem teritorijā nebija nekas darīts, līdz ar to bija izveidojusies dabīga priežu jaunaudze. Zemē, ko bija vēl iespējams apstrādāt, uzsākām kultivēt pirmos 200 lavandas stādus," par sākuma periodu stāsta Zane. Un izvēle par labu lavandai nākusi visai likumsakarīgi, jo mājas nosaukums "Mārsili" norāda, ka apkārtnē aug mārsili un priežu jaunaudze. Tā kā bijušas tikai dažas alternatīvas, ko bez lielas piepūles var izaudzēt šajā zemē, priekšroku devuši lavandai – un nu aromātiskos lauku ziedus izmanto dažādu dizaina rotaļlietu ražošanā.

Vaininiece lavanda

Tā kā pieprasījums audzis, nācies paplašināties arī stādu ziņā. Taču, kad bija izveidots lielais lavandas lauks un īpašums arī iekopts, cilvēki aktīvi sāka interesēties par lavandas saimniecības apskati, stāsta namamāte, kas paralēli lavandas audzēšanai mācījusies par tūrisma vadības un rekreācijas speciālisti, tāpēc studiju procesā saimniecībai saskatījusi potenciālu lauku tūrisma attīstībā. Tā pamazām arī tapusi atpūtas vieta "Lavender Villa", kur baudīt lavandu, priežu jaunaudzi, pirti, lauku mieru un reizē pilsētas tuvumu.

"Saprotot, ka lavandas ziedēšanas laiks ir tikai dažas nedēļas, nācās rast risinājumu, ko piedāvāt tūristiem citās tūrisma sezonās, tāpēc svarīgi bija izveidot piedāvājumu, kas pieejams arī tad, kad lavanda nezied. Tad nolēmām, ka varētu izveidot naktsmītnes, papildus piedāvājot dažādas pirts procedūras." Saimnieku vīzija jau no sākta gala bijusi radīt atpūtas vietu, kur cilvēks pēc ikdienas steigas brīvdienās var baudīt mieru un klusumu, iet pirtiņā, baudīt tās rituālus ar smaržīgo lavandu.

Piegādes maksa moduļu mājām bieži vien sasniedz pat vairākus simtus, dažkārt arī tūkstošus, tāpēc ne vienmēr zemākā cena būs tā zemākā. Uzreiz ir jāpadomā, kā nogādās šāda veida moduļu tipa ēku līdz uzstādīšanas vietai.

No kempinga namiņiem līdz moduļu mājām

"Tā kā projekta izvērtēšana un apstiprināšana prasa ļoti daudz laika dažādu formalitāšu nokārtošanai, tad mums bija svarīgi maksimāli īsā laikā izveidot naktsmītnes. Viens no projekta izvērtēšanas kritērijiem ir zemākā cena, tāpēc, izrietoši no mūsu vēlmēm, veicām cenu aptauju. Sākotnēji domājām būvēt paši, bet, tā kā bija pieredze ar mājas remontēšanu, sapratām, ka tas ir ļoti laikietilpīgi, jo vismazākās nianses, kaut vai pareizo būvniecības materiālu izvēle, prasa ļoti daudz laika, un beigās var iznākt daudz dārgāk, nekā bija ieplānots. Otrs risinājums bija uzstādīt kempinga tipa mājiņas, bet, aprēķinot izmaksas par siltināšanu, komunikāciju izveidi, santehnikas ierīkošanu utt., tas viss beigās sanāca ļoti dārgi." Saimnieki pētījuši moduļu tipa māju piedāvājumus Latvijā un, izvērtējot visus plusus un mīnusus, arī nolēmuši uzstādīt moduļu mājiņas. Šāda veida ēkām Latvijā ir nepieciešams iesniegt būvniecības paskaidrojuma rakstu, kas ir nedaudz vienkāršāk par būvatļaujas saņemšanu.

Tā nu lavandas audzētāji uzrunājuši moduļu māju ražotājus pašu novadā, tādējādi nebija arī papildu izmaksu par piegādi, kas bieži vien sasniedz pat vairākus simtus, dažkārt arī tūkstošus, tāpēc ne vienmēr zemākā cena būs tā zemākā. Uzreiz ir jāpadomā, kā nogādās šāda veida moduļu tipa ēku līdz uzstādīšanas vietai, daloties pieredzē, iesaka saimnieki.

Kopumā teritorijā uzstādītas trīs moduļu tipa ēkas. Viena ir 50 m² plaša. To iespējams izmantot dažādu pasākumu organizēšanai, viesu uzņemšanai un radošu nodarbību vadīšanai. Savukārt divu mazo naktsmītņu moduļu mājiņas lielums ir 25 m², un tā durvis pirmajiem apmeklētājiem vērs šā gada augustā.

Ar māju sajūtu

Naktsmītnes izvietotas priežu jaunaudzē, ievērojot distanci, lai viesi varētu baudīt privātumu. Visu trīs mājiņu ražošana kopumā prasījusi četrus mēnešus, bet vienas mājiņas uzstādīšana – pusi dienas. Nesalīdzināmi ātri, vai ne? Ja būvniecībai paši būtu piesaistījuši meistarus, nekad tik ātrā laikā to nebūtu paveikuši, secina Zane.

Viena mājiņa ir izveidota ar mansarda pusstāvu, kur izvietota gultas vieta. Katrā mājiņā ir ierīkotas labierīcības un dušas telpa, izvelkamais dīvāns – iespējamas arī divas papildu gultasvietas. Šeit paredzēta arī vieta virtuves zonas ierīkošanai.

Taujāti, kā gan šeit dzīvot gada vēsajā sezonā, saimnieki stāsta, ka mājiņas tiek apsildītas ar elektriskajiem sildītājiem. Aukstajā vasarā un septembrī izmēģināts, ka 20 minūšu laikā telpas tiek piesildītas un siltums uzglabājas gana ilgi.

Lai omulīgās mājiņas harmoniski iekļautos apkārtējā vidē, vienas mazās mājas dizainu veidojuši atbilstoši lavandas tematikai, bet otru kā ārstniecības zālīšu māju. Zane atklāj, ka mazās dizaina lietas, piemēram, ziepju trauciņi, ir pat no vecmammas mantotas, savukārt sapņu ķērājus pēc speciāla pasūtījuma izveidojuši ģimenes draugi atbilstoši katras mājas tematikai. Vāzes un gleznas saimnieki iegādājušies antikvariātos, dizaina preču veikalos, bet ir arī lietas, kas atceļojušas no tālākām zemēm kā suvenīri mājiņām, tādēļ katrai lietai šeit ir savs stāsts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!