Gluži kā ikviens cits grīdas segums, linolejs smērējas un, nepareizi kopts, zaudē labo izskatu. Kā vienkārši un efektīvi notīrīt linoleju? Lūk, daži praktiski padomi, kā atbrīvoties no sadzīves netīrumiem un uzturēt kārtību telpā ar linoleja grīdu.
Vienkāršākais līdzeklis linoleja tīrīšanai ir ziepju šķīdums, tiesa, tas ir samērā veikli jānomazgā, jo žūstošās ziepes var bojāt krāsu. Pēc tam grīdu jānoslauka ar mīkstu, sausu drāniņu. Ja linoleju nepieciešams ne tikai notīrīt, bet arī aizsargāt, grīdas virsmu apstrādā ar siltu linsēklu eļļu, ļauj tai nožūt un pēc tam nopulē.
Labs palīgs linoleja kopšanā ir vilnas auduma drāna - grīdu mazgā divos piegājienos - vispirms ar siltu, pēc tam ar aukstu ūdeni. Tīru grīdu pilnībā nosusina un nopulē. Kā vienu no tautas metodēm linoleja spīdēšanai iesaka izmantot pienu, tomēr grīdu segumu speciālisti nerekomendē izvēlēties šādu apstrādes līdzekli. Dabiskā linoleja kopšanai ieteicams izvēlēties mazgāšanas līdzekļus ar neitrālu pH līmeni.
No grūti tīrāmiem traipiem, piemēram, tintes, var atbrīvoties ar pumeka vai smalka smilšpapīra palīdzību - galvenais neberzt pārāk spēcīgi, lai grīdā neizveidotos caurums. Notīrīto grīdas laukumu jāapstrādā ar linsēklu eļļu un jānopulē.
Īpaši uzmanīgiem jābūt ar eļļas vai tauku traipiem - ja tie sakaltīs un ieēdīsies grīdā, būs grūti notīrīt, nesabojājot linoleja virsslāni. Tādēļ šādi netīrumi jālikvidē nekavējoties - izmantojot šķidro trauku mazgāšanas līdzekli, kuru nekavējoties noskalo, lai stiprais šķīdums nenoārda seguma aizsargkārtu. Apavu atstātās švīkas iespējams notīrīt ar dzēšgumiju.
Lai atjaunotu grīdas mirdzumu, palīdzēs vaska un terpentīna šķīdums (attiecībā 1:3), kā arī saimniecības preču veikalos pieejamie speciālie līdzekļi, piemēram mastika. Nesen ieklātam linolejam derēs bezkrāsainā mastika, bet senākai grīdai labāk izvēlēties tumšu mastiku, kas nomaskēs iespējamos vizuālos defektus.
Dabiskā linoleja tīrīšanai labāk neizvēlēties tādus agresīvus līdzekļus kā petroleju, terpentīnu, etilspirtu, sārmainas eļļas vai sodu. Nav ieteicams virsmas kopšanai izmantot cietas birstes un ļoti karstu ūdeni. Visi šie līdzekļi var nopietni bojāt grīdas seguma aizsargslāni un krietni saīsināt linoleja kalpošanas mūžu. Dezinfekcijas līdzekļus ieteicams lietot minimālās devās un tikai reizē ar mitro uzkopšanu.
Vietas, kur linolejs padilis, var apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem aizsargkārtas atjaunošanai, piemēram vasku.
Lai arī slapjā tīrīšana ir ļoti efektīva, nevajadzētu to veikt pārāk bieži. Pēc tam, kad grīda izmazgāta, tā noteikti jāpārslauka ar sausu drānu, jo mitruma ietekmē dabiskais linolejs laika gaitā var deformēties un piebriest. Ikdienā labāk izvēlēties sauso kopšanu, izmantojot, piemēram, mikrošķiedras drāniņas.
Lai paildzinātu linoleja kalpošanas mūžu un mazinātu tā izžūšanu, reizi trijos mēnešos ieteicams grīdu ierīvēt ar pernicu vai augu eļļu. Ja istabā ar linoleja grīdu nepieciešams pārvietot kādu smagu priekšmetu, palieciet zem tā kartona loksnes, tā pasargājot grīdu no mehāniskiem bojājumiem.