<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/meemal/">meemal</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
Lai gan mazas un grūti saredzamas, blusas, laikus neiznīcinātas, nemanot var kļūt par ļaunāko ienaidnieku, izraisot ne vien niezi un alerģiju, bet arī dažādas slimības gan cilvēkiem, gan mājdzīvniekiem. Kā rīkoties, lai nevēlamo blusu invāziju laicīgi likvidētu, stāsta "A Aptieka 45" farmaceite Sandra Spulle.

"Vasaras otrā puse un rudens sākums ik gadu kļūst par posmu, kad blusu izplatība kļūst īpaši jūtama. Par kukaiņu perēkļiem visbiežāk kļūst daudzdzīvokļu namu pagalmi, pagrabi un piemājas teritorijas, kuriem ejot cauri, blusas var viegli uzlekt uz apģērba vai apmatojuma un tikt ienestas savā dzīvojamajā telpā," skaidro farmaceite.

Šie mazie parazīti viegli var invadēt mājdzīvnieku un piesārņot mājvietu visu gadu. Ja blusu ir maz – tu pat nejutīsi to klātbūtni, jo tām visdrīzāk pietiks barības uz tava mīluļa. Ja dzīvniekam nav alerģijas uz blusu kodumiem, iespējams, tas pat nekasīsies, bet blusas barosies un turpinās savu attīstības ciklu – dēs oliņas, kuras, nokrītot uz grīdas, paklāja vai augsnē, piesārņos tavu apkārtējo vidi. No oliņām izšķilsies kāpuri, kuri, izejot vairākas attīstības stadijas, kļūs par pieaugušām blusām.

Kādas slimības izraisa blusas?

"Blusas var kaitēt gan tev, gan tavam četrkājainajam draugam. Tavam mīlulim tās var izraisīt blusu alerģisko dermatītu, kas raksturīgs ar izsitumiem un stipru niezi, kas, laikus neārstēti, var pāriet bakteriālā infekcijā. Savukārt jauniem dzīvniekiem liels blusu skaits var izraisīt mazasinību. Tāpat šie sīkie asinssūcēji var pārnēsāt arī citus slimību izraisītājus, tostarp lenteni. Cilvēkam blusu kodumi galvenokārt rada neērtības sajūtu un var izraisīt arī ādas iekaisumu un alerģiskas ādas reakcijas. Turklāt blusas ir arī mēra galvenās pārnēsātājas un, iekožot, var inficēt cilvēku arī ar citām vīrusu un baktēriju infekcijām," stāsta Sandra Spulle.

Ieroči cīņā ar blusu invāziju

Tā kā savas un mājdzīvnieku labklājības nolūkā ir svarīgi maksimāli ātri atbrīvoties no blusām un rūpēties par to, lai tās neatgrieztos, būtiski likt lietā īstos "ieročus" blusu perēkļa iznīdēšanai. Protams, pirmais solis, ir mājvietas iztīrīšana un telpu, tepiķu un mīksto mēbeļu izsūknēšana ar putekļu sūcēju un jo īpaši grīdu izmazgāšana (viens no populārākajiem tautas līdzekļiem ir terpentīna (vidēji divas ēdamkarotes uz spaini ūdens) vai sāls pievienošana mazgājamajam ūdenim), taču ne vienmēr ar to būs gana, jo blusas aizvien var turpināt baroties un vairoties četrkājainajā drauga kažokā.

Šādā gadījumā lieti noderēs aptiekās un saimniecības preču veikalos nopērkamie pretblusu līdzekļi, piemēram, "Permeguard" aerosols, ko iespējams lietot telpās un kas nekavējoties iznīcinās blusas un citus kukaiņus uz paklājiem, mīkstajām mēbelēm un dzīvnieku guļvietās, uzsver farmaceite. Blusu nomocītajiem mājas mīluļiem efektīvi palīdzēs dažādi uz skausta lietojamie pilieni, piemēram, suņiem piemēroti būs pilieni "Advantix", kas nogalinās kā blusas, tā ērces. Bet gan kaķiem, gan suņiem vienlīdz labi iedarbosies pilieni "Advantage", iznīcinot kažokā un uz ādas mītošās blusas. Lai arī turpmāk izvairītos no atkārtotas parazītu savairošanās, ieteicams izmantot arī kādus profilaktiskos līdzekļus, piemēram "Bolfo" kakla siksnas, kas kā kaķiem, tā suņiem palīdzēs izvairīties no blusām un ērcēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!