<a rel="cc:attributionURL" href="https://www.flickr.com/photos/pocait/">Rachel Titiriga</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">cc</a>
Citrons un citronskābe visdažādākajās variācijās noder saimniecībā, jo to sastāvā esošā skābe labi cīnās ar traipiem, bet svaigā citrona smarža likvidē smakas.

Protams, ka citronauglis un citronskābe ļauj saimniekot ekoloģiski un nekaitīgi dabai, mājai, bērniem un mājdzīvniekiem. 


Smaku neitralizētājs

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sagrieztu citronu var likt ledusskapī vairākos plauktos, lai novērstu smakas, kas mēdz veidoties no pārāk ilgi stāvējušiem produktiem. Uz pusēm sagrieztā citronā var ielikt sodu vai sāli – jo soda un sāls uzsūc mitrumu un līdz ar to arī smakas. Bet tieši tāpat citronu var izvietot jebkur telpā – vannasistabā, viesistabā, tualetē. Citrona šķēlītes var skaisti izvietot uz šķīvīša un izveidot dekoratīvu kompozīciju vai savērt diegā un pakarināt. Citrona šķēlītes var līdzēt ar pie kaķu kastēm vai miskastēm. Lai mazinātu dūmu smaku pēc krāsns vai kamīna izkurināšanas, uz oglēm var uzbērt citronu miziņas vai jebkura citrusauga miziņas. Kaltētas citronu un mandarīnu miziņas var noderēt arī iekuram. Smaržos visa māja.

Ar citrona miziņu, kurai pievienots sāls, notīrīts gaļas un zivju dēlis arī kļūs tīrs un brīvs no ēdiena radītās smaržas. Turklāt tas ir labs dezinficētājs, tāpēc noder virsmu kopšanai.

Netīrumu tīrītājs no rokām

Foto: PantherMedia/Scanpix

Citrons labi noņem arī dažādus netīrumus no rokām – ķiršu, melleņu atstātās pēdas, zaļonku, kā arī pēc saimniecisko darbu veikšanas vai strādāšanas dārzā. Tikai jāuzmanās, lai nav kādas skrambiņas uz ādas, jo tad citrons "kodīs". Tajā pašā laikā, ja ir kādi kukaiņu kodumi, niezi mazinās pumpiņu apsmērēšana ar citronu sulu, tāpat, ja rokās gadījies paturēt čilli pipariņus un rokas svilina, tad apsmērēšana ar citronu, kā arī pēc tam nomazgāšana remdenā ūdenī vai arī ielikšana pienā palīdzēs atbrīvoties no nepatīkamās sajūtas. Tomēr jārēķinās, ka gan citrons, gan citronskābe var sausināt jūtīgu roku ādu. Savukārt raupju ādu padarīs mīkstāku.

Traipu izņēmējs no drēbēm

Foto: PantherMedia/Scanpix

Citronu sulu uzpilina uz pleķa, pēc tam var vietu izberzt arī ar veļas ziepēm un tad veļasmašīnā iekšā vai vienkārši izmazgāt. Tā var tikt vaļā no zāles traipiem, melleņu traipiem un citiem pleķiem, ar ko citādi grūti cīnīties. Ja ir gaišas mēbeles, dīvāni, krēsli, arī no tiem ar citronu var mēģināt izņemt traipus. Ja iemetusies pelējuma sēnīte, arī ar to var mēģināt cīnīties ar citronskābi.

Balinātājs

Daudz dzirdēts par citrona labo ietekmi, ja gribas padarīt gaišākus matus vai šķipsnas, bet citrona sula tāpat var noderēt, lai drēbes kļūtu baltākas vai mazinātos sviedru traipi u.tml. Citrons gan mīkstina ūdeni, gan tam pašam piemīt balinošās īpašības. Tāpēc citrona sulu no viena vai diviem citroniem var pievienot skalojamam ūdenim. Tas turklāt drēbēm dos neitrālu, bet jauku smaržu.

Var līdzēt arī senā metode – veļas vārīšana, pievienojot ūdenim dažas šķēles citrona.

Kaļķakmens noņēmējs

Foto: stock.xchng

Kaļķakmens noņēmējs no ūdens vārāmā trauka, izlietnēm, dušām u.tml.

Ar citrona sulu vai citronskābi labi var dabūt nost ūdensvārāmajā traukā nosēdušos kaļķakmeni. Ielej nedaudz traukā, uzvāra un ja vēl kas palicis, procedūru vēlreiz atkārto. Pēc tam vismaz vienu tūri ūdens izvāra tāpat un tikai tad vāra ūdeni dzeršanai un tējas taisīšanai.

Arī stikla virsmu tīrīšanai (vai flīzēm) – logiem, spoguļiem istabā un dušā u.tml. noderēs pāris pilieni citrona sulas un maiga notīrīšana ar avīžu papīru vai papīra salvetēm.

Tīriem un spodriem traukiem

Foto: Shutterstock

Citronu, tā sulu vai citronskābi var dabūt nost netīrumus no katliņiem, pannām un citiem piederumiem. Citrona sulu var sajaukt arī ar sāli. Ja katls piededzis, tad ūdenim pievienoto citronskābi pavāra un pēc tam viegli notīra nonākušos piedegumus. Viegli iztīrīt tējas nosēdumus krūzītēs.

Tīrot ar citronskābi un sodu traukus, tie mirdzēs un laistīsies.

Dušas un vannas virsmas var notīrīt ar citrona šķēlīti, pāris minūtes paturēt un tad ar raupju, bet neasu švamīti notīrīt. Var jaukt citronskābi ar sodu un pēc tādas pašas metodes pielietot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!