Instrukcija
Atverot iepakojumu, rūpīgi iepazīsties ar instrukciju, jo ražotājs vienmēr norāda konkrēto zāļu ieteicamos uzglabāšanas apstākļus. Nekādā gadījumā neizmet instrukciju pirms izlietots viss iepakojums, jo, ļoti iespējams, ka tev to pēc laika nāksies pārlasīt.
Gaisma
Vairāku zāļu sastāvā esošo komponentu aktīvās vielas spilgtas dienas gaismas ietekmē var noārdīties, tādēļ nav ieteicams zāles uzglabāt groziņos vai neaizvākojamās kastēs. Arī palodze nebūs īstā vieta, kur uzglabāt medikamentus. Izvēlies zāļu glabāšanai tumšāku vietu, piemēram, atsevišķu atvilktni, vai ievieto zāļu kastīti kādā skapja augšējā stūrī.
Mitrums
Tabletes un kapsulas viegli piesaista gaisā esošo mitrumu, tādēļ to uzglabāšanai nevajadzētu izvēlēties balkonu vai vannas istabas plauktu.
Skābeklis
Zāļu sastāvā esošās vielas var reaģēt ar gaisa sastāvā esošo skābekli, kas savukārt var izmainīt zāļu ārstnieciskās īpašības. Tieši šī iemesla pēc šķidro medikamentu flakoni bieži vien pārdodas pārklāti ar īpašu celofāna pārklājumu. Pēc katras zāļu lietošanas, neaizmirsti flakonu kārtīgi aizskrūvēt vai aizvākot. Arī tabletes uzglabā to oriģinālajā iepakojumā.
Temperatūra
Vairumu zāļu ieteicams uzglabāt istabas temperatūrā 15-25 grādu robežās. Bet, ja zāļu anotācijā ir norādīts, ka tās jāuzglabā "tumšā, vēsā vietā" vai "sausā, vēsā vietā", tas nozīmē, ka medikaments uzglabājams temperatūrā, kas nepārsniedz 15 grādu atzīmi. Šāda veida zāļu (parasti tās ir ziedes, svecītes, uzlējumi, acu un ausu pilieni) uzglabāšanai labāk atvēli atsevišķu plauktiņu ledusskapī. Šinī gadījumā gan pastāv kāda problēma pat vismodernākajos ledusskapjos reizēm mēdz uzkrāties kondensāts. Lai novērstu iespējamo mitruma ietekmi, medikamentus pirms ievietošanas ledusskapī iepako aiztaisāmos plastikāta maisiņos. Atceries- nekad nesaldē zāles! Sasaldēti un pēc tam atkausēti medikamenti vairs nav lietojami - tie ir zaudējuši savas ārstnieciskās īpašības.
Svarīgi!
Nekad neturi mājas aptieciņu redzamā un visiem pieejamā vietā. Šī nosacījuma ievērošana ir īpaši svarīga, ja mājās ir mazi bērni, dzīvnieki vai gados vecāki cilvēki ar redzes traucējumiem.
Reizi pusgadā izrevidē zāļu kastītes saturu un atbrīvojies no zālēm, kuram beidzies derīguma termiņš. Izmet arī neatpazīstamas tabletes un ampulas ar nesalasāmu, nodilušu marķējumu. Atceries, - ja medikamenta derīguma termiņš ir beidzies, tad tā sastāvā esošo vielu kombinācijas reakcija ir pilnīgi neprognozējama.
Ārā metamās zāles izņem no papīra iepakojuma, ietin papīrā un izmet atkritumu tvertnē. Nekādā gadījumā neskalo tās kanalizācijā un nelej izlietnē.