Foto: DELFI
Katrai dāmai šajos svētkos jābūt rotātai ar vainagu, tā ir neatņemama mūsu svētku tradīcija. Šajā procesā visbiežāk paļaujamies uz savu intuīciju gan ziedu izvēlē, gan pīšanas procesā, bet, ja gribas ko pamainīt un pīt vainagu no īpaši izturīgiem augiem vai pīt bez diega palīdzības, noderīgi būs šie padomi.

Vainags skaistumam un veselībai

Svarīgs priekšnoteikums Jāņu vainaga pīšanā ir zināmu augu izmantošana. Lai vai kā gribētos savākt trejdeviņus ziedus, labāk neplūkt augus, kas nešķiet pazīstami, pirmkārt tāpēc, ka kāds no tiem var būt aizsargājams augs, un otrkārt, augi mēdz būt arī indīgi. Ja visi augi ir zināmi, tad trejdeviņu augu izmantojams būs augstākā pilotāža vainaga pīšanā. Piemēram, iepinot vainagā gundegas, valkātājai var nākties visu vakara gaitu mocīties ar galvas sāpēm. Ja vainagā iepīti apzināti augi, tad var pat uzlabot veselību, bet par to iepriekš jāpainteresējas, pret kādām kaitēm vajadzētu konkrētus augus. Piemēram, par sievietes veselību rūpēsies raspodiņš, par skanīgu balsi – āboliņš, bet pelašķis būs ļoti universāls augs imunitātes stiprināšanai.

Foto: F64

Augu enerģija un informatīvā iedarbība summējas, tos sapinot vainagā, tāpēc iepriekš vēlams izzināt, kuri augi būtu katrai piemērotākie. Uzliekot galvā vainagu, tiek izveidots sava veida aizsardzības aplis ap galvu, kas arī sniedz enerģiju, attīra auru un pasargā no nelaimēm un slimībām pie viena atvairot skauģus un nelabvēļus. Tieši šo iemeslu dēļ vainagi tiek likti ne tikai sievietēm kā galvas rota, bet arī mājdzīvniekiem, bet vīriešiem vienmēr jāpin ozolu vainags, jo tas ir izteikti vīrišķīgs koks ar spēcīgu enerģētiku turklāt ozolu vainagam noteitki ir jābūt katram mājas saimiekam galvā visu nakti. Svarīgi ievērot, lai visi ziedi, kas tiek ievākti, tiktu plūkti ar rokām, nevis griezti. Tas pats attiecas arī uz ziediem, kas tiek plūkti dekoratīviem nolūkiem, tāpēc šķēres un nažus noteikti jāatstāj mājās.

Kur meklēt un kādas jāņuzāles izvēlēties, uzzini video:

Vainaga pīšana

Ievērojot tradīcijas, pats svarīgākais vainagu pīšanas procesā ir ievērot, lai tas tiktu darīts bez diega palīdzības. Vainaga pīšanā var izmantot vairāk zaļumus un smilgas, kas palīdzēs visu nostiprināt, taču tikpat svarīgi ir domāt labas domas un vizualizēt prātā savu nākotni, lai viss arī piepildītos.

No lielākiem ziediem, kas aug uz izturīgiem kātiem, var pīt vainagu, apliecot kātu ap ziedu. Šādā veidā gan nevar vīt jebkuras pļavu puķes, jo trauslākie kāti ieplīsīs un arī ziedi var pēc laika saplakt, kā rezultātā vainags izskatīsies krietni šķidrāķs. Ozollapu vainaga pīšanā diega vietā izmanto smilgas vai citas stingrus zāles stiebrus.

Foto: AFI

Veidojot krāšņākus vainagus, var ievērot principu, liekot ziedus labajā pusē, bet lapas kreisajā, tādā veidā radot biezāku un ziediem pārredzamāku vainagu. Ja tiek veidots smilgu vainags, vislabāk tās pīt bizē, pievienojot smilgas tikai vienā vai abās bizes pusēs.

Augu izvēlē vislabāk paļauties uz savu intuīciju, un, ja ziedu pļavā uzrunājis āboliņš vai madaras, noteikti lasi tieši tās. Ja vēlies savu vainagu veidot ar augiem, kas izvēlēti apzināti pēs to nozīmes, tad zini, ka margrietiņas noderēs mīlas degsmei, asinszāle veselības stiprināšanai, magone augībai, piparmētra valkātāja aizsardzībai, rudzupuķe skaistuma veicināšanai, bet raspodiņš dvēseles skaidrības ieviešanai.

Foto: Shutterstock

Aplūkojot senās liecības ar senlatviešu pītajiem vainagiem, var novērot to, cik bagātīgi pīti tie bijuši, tāpēc šo gudrību der atcerēties arī mūsdienās. Ne velti arī radies noteikums par trejdeviņu ziedu izmantošanu, jo tieši tādā veidā var iegūt krāšņu un bagātīgi kuplu vainagu. Tātad, izvēloties puķes, ņem vērā padomu, lai tas būtu pēc iespējas greznāks un augiem dažādāks, jo galu galā – tā ir tēla galvenā rota. Lai arī pēdējā laikā parādās tendence pīt vainagu no viena veida ziediem, tas tomēr nav pareizi, jo daudz un dažādi ziedi vainagā tā valkātājai dod spēku un enerģiju. un vai zināji, ka vainaga aplis, līdzīgi Jāņu siers un Jāņu uguns simbolizē sauli?

Noderīgs video, kā pīt vainagus:

Ieteicamās pļavas puķes vainaga pīšanai

Floriste Līga Pole portāla ''Tavs Dārzs'' lasītājiem stāsta, ka par pamatu var izmantot raspodiņus, brūklenājus vai mellenājus
font-family:"Calibri",sans-serif;mso-ascii-theme-font:minor-latin;mso-fareast-font-family:
Calibri;mso-fareast-theme-font:minor-latin;mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-ansi-language:LV;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA'>– tie ļoti labi pildīs pamatfunkciju un būs gana stingrs pat divas dienas. Lai vainags izskatītos krāšņāks, tajā var iepīt arī krūmrozes, smilgas, rudzupuķes, ilzītes, margrietiņas vai kādu citu krāšņāku augu, taču tādā gadījumā nevajadzētu skopoties ar ziedu daudzumu. Jo blīvāks būs vainags, jo labāk tas izskatīsies, tāpēc par pamatu var izmantot stiepli, apliekot to ap galvu un pieliekot vēl papildus piecus centimetrus, un, pinot tai klāt pa nelieliem pušķīšiem. Kad vainags ir uzpīts, apsmidzini to ar ūdeni, izmantojot pudeli ar pulverizatoru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!