Šķiet visai vilinoši veco ēdamgaldu aizstāt ar jaunāku un modernāku mēbeli, taču pēc gadiem varam nožēlot, ka nekas antīks nav saglabājies un nav ko atstāt nākamajām paaudzēm. Tieši tāpēc portāls TavaMāja.lv apkopojis piecas mēbeles, kas varētu vairumam glabāties mājās, bet tomēr būtu pelnījušas restaurāciju vai atjaunošanu un parādi interjerā.
Lielais skapis
Kādam varbūt tas šķiet neprāts – atjaunot veco skapi un vēl pie tam izmantot to drēbju glabāšanai, taču nevajadzētu būt tik skeptiskiem. Kārtīgi iztīrīts, izmazgāts, nopulēts un atjaunots, skapis labi kalpos un, iespējams, izskatīsies vēl labāk par kādu veikalā iegādātu mūsdienīgo mēbeli.
Atkarībā no tā, kādā stāvoklī skapis saglabājies, jāpievēršas tā atjaunošanas darbiem. Ja virskārta klāta ar laku, no tās noteikti jāatbrīvojas, citādi krāsa neklāsies, ja vien tā nav speciāla krāsa, kas neprasa iepriekšēju virsmas sagatavošanu.
Skapja atjaunošanā var pievērsties arī mākslinieciskāk, ne tikai ar krāsas otu, bet, piemēram, ar dekupāžas tehniku. Izvēlies sev tīkamas salvetes, kuras attēls labi piestāvētu interjeram, izgriez plāno virskārtu un tad ar laku uzklāj to uz virsmas. Ja iepatikusies ideja par mēbeļu dekupāžu, noderīgus padomus atradīsi šeit.
Vecais skapis par saviem gadiem neliks manīt, ja to atjaunosi mūsdienīgā manierē, piemēram, ar košām strīpām, novēršot visus redzamos defektus.
Visai bieži antīkie skapji jo īpaši labi izskatās tieši bērnistabā, tikai noteikti nokrāsoti maigākā un tīkamākā tonī, piemēram, baltā, debesu zilā vai viegli sārtā.
Pie atjaunojamiem skapjiem nevar nepieminēt arī eleganto trauku skapi, kas mūsdienās atguvis pieprasījumu un kļuvis par aktuālu mēbeli lauku mājās. Šo mēbeli krāso gaišā tonī un noteikti arī iekšpusi, lai trauki un pārējās tur glabājamās mantas izceltos.
Ēdamgalds
Ja mājās kaut kur glabājas antīks ēdamgalds, tā noteikti ir vērtība, kas ne tikai jāsaglabā, bet arī jāizmanto, nevis jāglabā nebaltām dienām. Šajā ziņā, protams, svarīgi ievērot mēbeles tehnisko stāvokli – ja nepieciešams, kāda skrūve jāpievelk, iespējams, jānomaina kājas.
Ja galda virsma nav vairs tik gluda un ar slīpēšanu nepietiks, var uzlikt attiecīgas formas stikla sloksni. Lai arī šķirbas, caurumi būs redzami, zem stikla šī vēsturiskā elpa labi izskatīsies un arī netraucēs.
Vienkāršākais variants atjaunošanā ir krāsas un otas izmantošana, un noteikti ne tas sliktākais veids. Izvēloties šī brīža interjeram pieskaņotu krāsu, piemēram, baltu vai pat speciālo tāfeles krāsu, galds iegūs jaunu vērtību, un nemaz neprasīsies pēc kaut kā mūsdienīga.
Antīkais galds veiksmīgi iekļausies pat mūsdienīgākajā interjerā, ja izmantosi dažādus toņus, piemēram, katru galda kāju nokrāsosi atšķirīgu, bet virsmu baltu. Un noteikti nevajag atmest ar roku atjaunošanai, ja galda virsmai ir kāda skramba, tas tikai atgādinās par šo vērtību.
Kafijas galdiņš
Visai iespējams, tādi kafijas galdiņi, kādi savulaik bija mājokļos, tagad nemaz nav nopērkami mēbeļu salonos, tāpēc noteikti vērts pievērst uzmanību antīkajiem krājumiem un ko tādu atjaunot.
Varētu būt, ka vairums kafijas galdiņus saglabā nelabprāt, jo tie gluži vienkārši nepiestāv mūsdienīgajam interjeram, taču ar krāsu vien mēbele var piedzīvot neticamas pārvērtības, bet citreiz pietiks ar noslīpēšanu un vecās krāsas noņemšanu, saglabājot koka dabīgo nokrāsu.
Antīkie kafijas galdiņi visbiežāk ir skaisti paši par sevi un reti kad tiem nepieciešama krasa restaurācija, vizuālais noformējums būs krietni baudāmāks, ja noslīpēsi veco lakas kārtu un nomainīsi kādas detaļas.
Ja vien ir iespēja, antīkajam kafijas galdiņam atrodi vietu interjerā, pat tad, ja šķiet - tas ne pēc kā neizskatīsies. Dažkārt eksperimenti attaisnojas pozitīvi!
Klubkrēsls
Ja dīvāni un gultas gadu gaitā novalkājas un vairs nav tās ērtākās mēbeles sēdēšanai vai gulēšanai, un arī atjaunošana prasīs daudz laika un līdzekļu, tad ar klubkrēsliem ir vienkāršāk. Tā kā mēbele nav tik liela, būs vieglāk nomainīt porolonu, ielikt jaunas atsperes, nokrāsot kājas un apšūt ar jaunu audumu, turklāt tas tik tiešām ir tā vērts.
Labi saglabājušam krēslam pietiks, ja nomainīsi audumu un piekrāsosi koka detaļas. Ja nav prasmes auduma apvilkšanā, pamācību šim darbiņam atradīsi šeit.
Klubkrēslu priekšrocība ir tā, ka atšķirībā no cietajiem beņķiem, tie ir krietni ērtāki, tāpēc arī pelnījuši vietu mājās. Prasmīgi atjaunots krēsls var kalpot kā krēsls pie darba galda vai papildinājums viesistabā.
Kumode
Arī kumode noteikti ir viena no vērtībām, kas jāsaglabā, kaut vai tāpēc vien, ka veikalos neko tādu vairs nenopirkt. Visbiežāk antīkās kumodes ir masīvas un pēc krāsas tumšas, taču, pielietojot radošumu un mūsdienās tik dažādās iespējas mēbeļu atjaunošanā, vizuālais noformējums būs acīm baudāmāks.
Šķiet neticami, tomēr arī padomju laika kumodes var visai veiksmīgi iekļauties mūsdienīgā interjerā. Nokrāso kumodes malas citā krāsā, durtiņas atstāj oriģinālajā, un, iespējams, ar to būs gana, lai kumode atdzimtu jaunā veidolā.
Lūk, veiksmīgi īstenots piemērs, kas pierāda – ar krāsām var pilnībā mainīt mēbeli! Katra atvilktne savā krāsā, taču kopskats ļoti mūsdienīgs. Šajā piemērā gan apakšējā atvilktne noņemta un pieliktas stilīgākas kājas, tādā veidā mēbele ieguvusi mūsdienīgāku veidolu.