Tiklīdz mājās būs ieviesta organizēta lietu glabāšanas kārtība, varēsi vieglāk uzelpot. 10 vienkāršus principus, pēc kuriem vadīties, piedāvā "Houzz".
Izvērtē aktīvās un pasīvās zonas
Aktīvās mājokļa zonas ir vietas, kam paej garām un pieskaries katru mīļu dienu, pat vairākas reizes dienā. Tie ir plauktiņi koridorī, atvilktnes un plaukti acu līmenī. Pasīvās zonas attiecīgi ir tās vietas, kur neuzturies bieži – garāža, pagrabs, ļoti augsti plaukti, ļoti zemi plaukti, skapja dziļākās vietas.
Ievērojot zonas, viena no biežākajām kļūdām ir tā, ka ar dažādiem priekšmetiem, kas katru dienu nav vajadzīgi, tiek piedrazota aktīvā zona.
Atvērtos plauktus sakārto skaisti
Viena no mantu uzglabāšanas vietām, kas atsedz skatu, ir grāmatplaukts. Lai tas neizskatītos pārbāzts, parūpējies, lai tajā sakrāmētās lietas būtu vizuāli skaistas. Piemēram, grāmatas var sakārtot pēc krāsām vai, ja grāmatu muguriņas ir pārāk raibas, salikt tās tā, lai skatam redzamas baltās lapas.
Pēc šāda paša principa sakārto arī atvērtos virtuves plauktus – glabā tajos vienādos traukus. Vai arī parūpējies, lai milti, griķi, rīsi un citas sausās sastāvdaļas būtu ievietotas vienādās uzglabāšanas burkās vai kārbās.
Parūpējies, lai vajadzīgo varētu atrast
Nevienam taču nepatīk neskaitāmas reizes virināt atvilktnes un plauktiņu durvis, jo nav iespējams atrast to, kas nepieciešams. Tāpēc izvēlies glabāšanai caurspīdīgus konteinerus vai burkas, ja tā ir virtuve. Par ļaunu nenāks arī uzlīmītes ar uzrakstiem.
Galvenais, lai viegli atlikt atpakaļ
Šis princips jo īpaši attiecas uz bērnistabu un rakaru mantām. Svarīgākais, lai mantas ne tikai varētu viegli izvandīt, bet tikpat viegli salikt atpakaļ. Tāpēc bērnistabā noteikti nepieciešami grozi, kastes un citi glabāšanas piederumi. Pie reizes tie var pildīt dekoratīvu funkciju – izkārto grozus ar mantām skaistā rindiņā.
Organizē pēc lietošanas mērķa
Vadies pēc aptieciņas principa – plāksterus un marli vienā vietā, šūšanas piederumus citā. Šādus sīkumus – medicīnas priekšmetus, instrumentus un rokdarbiem paredzētās lietas glabā atsevišķās kastēs. Tas pats attiecas, piemēram, uz apavu kopšanas līdzekļiem un birstītēm – vislabākā vieta tām būs kāda apavu skapīša apakšējā atvilktne koridorī.
Atvēli vietu ikdienas sīkumiem
Atslēgas, rokassomiņa, lietussargs – ikdienā nepieciešamās lietas, ko paķer tieši brīdī, kad izej no mājas, atbilstoši arī jāglabā. Atvēli kādu stūrīti, kurā katrai lietai būs sava, vēl īpašākā vieta. Tādā veidā vienmēr varēsi atrast dzīvokļa vai mājas atslēgas, un viss izskatīsies kārtīgs.
Sadali atvilktnes
Lielās atvilktnēs mēdzam salikt teju visu un pēc tam nākas kādu brīdi rakņāties, līdz atrodam to, ko meklējām. Tāpēc, ja zini, ka atvilktnē tiks glabāti sīkumi, ievieto tajās speciālos organizētājus. Tā sakārtosi ne vien galda piederumus virtuvē, bet arī kancelejas piederumus rakstāmgalda atvilktnē.
Krauj vertikāli
Ir reizes, kad nepieciešama bļoda, kas atrodas trauku torņa pašā apakšā. Tad nākas kraut visus citus traukus nost, celt vajadzīgo ārā un krāmēt pārējos traukus atpakaļ. Lai no tā izvairītos, izmanto palīglīdzekļus – restītes, ko ievietot plauktos. Tādā veidā traukus varēsi sakārtot pa veidiem.
Izvēlies piemērotāko konteineru
Nevienam negribas atklāt, ka kartona kastē saliktās fotogrāfijas pagrabā kļuvušas mitras. Vai nākas atklāt, ka vilnas džemperi ir kožu saēsti. Lai no tā izvairītos, papīrlietas glabā kastēs vai kārbās, kam netiek klāt mitrums, bet apģērbus glabā kastēs vai speciālos maisos, kas ļauj tiem izvēdināties.
Smagus priekšmetus glabā zemu
Lai izvairītos no negadījumiem, ļoti smagus priekšmetus glabā plauktos, kas atrodas vistuvāk zemei. Tādā veidā nevajadzēs nekur pakāpties un smaguma dēļ grīļoties, lai paņemtu, piemēram, ļoti smagu čuguna katliņu.