Līdzīgi kā daudzās jomās, arī savu mājas dzīvi aizvien biežāk izvēlamies vadīt un kontrolēt attālināti – ieslēgt dārza laistīšanas sistēmu, regulēt gaisa kondicionētāju vai apkuri, nolaist žalūzijas u.tml. Viens no strauji popularitāti iemantojušajiem risinājumiem šīm darbībām ir centrālās vadības centrs Gudrā māja, liecina veikalu tīkla K-rauta pārdevēju vērojumi.
"Dažādas tehnoloģijas mūsu sadzīvē ieņem aizvien lielāku lomu, un, kas šodien ir novitāte, rīt var jau būt risinājums, par kuru brīnīsimies, kā vispār bez tā varējām līdz šim iztikt. Viena no mājas sadzīvē pašreiz modernākajām novitātēm ir centrālās vadības centrs Gudrā māja. Mūsdienās aizņemtajiem un daudz laika ārpus mājām un pat citās valstīs pavadošajiem cilvēkiem šis ir praktisks risinājums. Ja sākumā varēja šķist, vai mājokļu saimniekiem tas būs nepieciešams, tad tagad redzam, ka šī izgudrojuma popularitāte aug. Gudrā māja kontrolē mājas ierīcēm pieslēgtos sensorus un pārraida informāciju tālāk uz telefonu, planšetdatoru vai portatīvo, stacionāro datoru. Šī ierīce saimniekam dod iespēju kontrolēt māju, atrodoties jebkurā pasaules vietā, izmantojot bezmaksas aplikāciju jebkurā Apple vai Android viedtālrunī, kā arī datora un planšetdatorā ļauj ērti sekot līdzi un pārvaldīt mājās notiekošo no jebkuras vietas pasaulē," pieredzē dalās Rautakesko projektu vadītājs Viesturs Praulītis.
Par 20% ietaupa siltumenerģiju
Lai mājoklī strādātu centrālās vadības centrs Gudrā māja, apgaismojumam, radiatoriem, sadzīves tehnikai, apsardzes sistēmām u.c. pievieno speciālus kontroles sensorus, kas dod ziņu uz mobilo ierīci vai ļauj mainīt iestatījumus attālināti.
"Piemēram, centrālās vadības centra Fibaro Home Center Lite iekārta ne vien ļauj kontrolēt un sekot līdzi mājā notiekošajam, bet arī ieekonomēt siltumu, samazinot apkures patēriņu. Sistēma dod vidēji ap 20% apkures ekonomiju privātmājās un vēl lielāku biroju telpās. Šim brīdim visaktuālākās lietas, kuras cilvēki vēlas ierīkot, ir tieši žalūziju automātiska nolaišana saulainā laikā, dārza laistīšanas, gaisa kondicionieru, apkures vadības sistēmu. Viens no šādas automatizācijas mērķiem ir ekonomēt mājokļu saimnieku laiku un patērēto enerģiju," stāsta Viesturs Praulītis.
"Gudra māja ir arī droša māja! Novērošanas kameras savienojot ar Fibaro ierīci, iespējams redzēt mājās notiekošo savā viedtālrunī vai datorā. Pievienojot papildus sensorus durvju zvanam vai durvīm, Fibaro nosūtīs ziņu, ja kāds zvanīs pie durvīm vai ieradīsies mājās. Vadības centrā pieslēdzot pieejas tiesības IP videonovērošanas kamerām, durvīm atveroties, telefona aplikācijā redzams, kurš nāk mājā."
Kad kļūst tumšs, sensori automātiski ieslēdz dārza apgaismojumu, ko varētu izdarīt arī vienkāršais apgaismojuma līmeņa relejs, bet šajā sistēmā var ieprogrammēt konkrētu laiku – piemēram, nosakot, ka pulksten 1.00 dārza apgaismojumu vajag izslēgt. Protams konstatējot kustību jebkurā vietā apkārt mājai un dārzā ieslēgsies visas gaismas. Tas dod iespēju taupīt līdzekļus, atzīst sistēmas Gudrā māja tirdzniecības pārstāve Iveta Lūsiņa.
Novietojot plūdu sensoru uz grīdas vai pie sienas, ūdens noplūdes gadījumā, sensors pīkstēs un papildus uzstādītais elektrovārsts noslēgs ūdens padevi, un sistēma atslēgs elektrības padevi, pasargājot māju no iespējamajiem bojājumiem.
Gudrā māja pati aizver aizkarus un no rīta vāra kafiju
Tieši Fibaro Home Center Lite sistēmai atļauts pievienot līdz pat 230 dažādas ierīces, bet to skaitu un veidu katrs var izvēlēties pēc vajadzības. Risinājumi ir dažādi, piemēram, ja, atbraucot mājās, ārā ir tumšs un atver vārtus, ieslēdzas dārza apgaismojums, gaisma pie durvīm un mājas gaitenī. Savukārt, ja ieslēdz istabā gaismu, aizveras aizkari vai žalūzijas un otrādi. Ja tualetē ir notikusi ūdens noplūde, sensors pīkst, noslēdz ūdens padevi, un citur mājās apgaismojums cikliski ieslēdzas – izslēdzas brīdinot par notikušo.
Iekārtojot gudro māju, nosakot pamošanās laiku, sistēma var ieslēgt apgaismojumu un lēnām palielināt tā spilgtumu, atvērt aizkarus, ieslēgt radio vai TV vai pat kafijas automātu. Vadības moduļus var arī iestrādāt dārza laistīšanas ūdens padeves sistēmā un vadīt ūdens padeves vārstus dārza laistīšanai. Kā zināms dārzu labāk laistīt tiešu naktī - vienmērīgi un vairākas reizes, un tas arī sanāks izdevīgāk, jo nav nepieciešams atsevišķais laistīšanas sistēmas kontrolieris, norāda Praulītis.
"Kāda klienta no Jūrmalas pieredze liecina, ka iepriekš lielā salā pirtī bez apkures ieslēdzot elektrisko sildītāju 1,5kW uz 10h, pa nakti tas patērējis 15kW. Uzliekot temperatūras sensoru un kontaktslēdzi, ko vienkārši iesprauž kontaktligzdā, un tajā iesprauž sildītāja kontaktu, šī ierīce, darbojoties automātiski, uzturēja 6oC un mēneša laikā patērēja tos pašus 15kW," rezumē speciālists.