lakota koka grīda
Foto: Shutterstock
Lemt par labu kādam grīdas segumam – nebūt tas vieglākais uzdevums. Pat tad, ja esi nolēmis ieklāt koka grīdu, nākas izšķirties par labu eļļotai vai lakotai grīdai. Par lakotas koka grīdas labajām īpašībām, dažiem trūkumiem un faktoriem, kas jāņem vērā, stāsta ''Grīdas meistars'' speciālists Aivars Namatēvs.

Grīdas segumu speciālists skaidro, ka jautājums, kādu grīdu izvēlēties – lakotu vai eļļotu – ir otrs biežāk izskanējušais pēc tā, cik izmaksā katrs grīdas segums. Galvenās atšķirības starp šiem diviem grīdas segumiem ir šādas – eļļa iesūcas kokā, bet laka veido aizsargkārtu, un tieši tāpēc laka tiek uzskatīta par labāko risinājumu telpās, kur paredzēta lielāka noslodze segumam. Taču viss nav tik viennozīmīgi. Arī lakotas grīdas ir dažādas. Piemēram, ja dzīvoklim vai privātmājai pilnīgi pietiks ar parastu ūdens bāzes laku, tad sabiedriskiem objektiem, kur ir paredzēta lielāka slodze un staigāšana ar ielas apaviem, piemērotāka būs poliuretāna divkomponentu laka, tādēļ svarīgi iepriekš iepazīties un izprast dažādos lakoto grīdu veidus.

Klāšana, kopšana un atjaunošana

Nozares speciālists skaidro, ka laku parasti klāj trīs kārtās – pirmā kārta ir gruntslaka, tad divās kārtās klāj pamatlaku, turklāt lakas žūšanas laiki ir ļoti atšķirīgi, parasti tas prasa 2–4 stundas. Īpaša uzmanība būtu jāpievērš lakas ķīmiskajai sacietēšanai, parasti tās ir 5–10 dienas. Tas nozīmē, ka parasti pa nolakoto grīdu var staigāt jau nākamajā dienā, taču pakļaut to slodzei (ienest mēbeles, mazgāt grīdu utt.) drīkst ne ātrāk kā pēc 5–10 dienām.

Lakotas grīdas kopšana ir samērā viegla. Speciālists rekomendē regulāri ievērot grīdas sauso uzkopšanu un vienmēr tikai pēc tās veikt mitro uzkopšanu. Svarīgi ir ievērot divas lietas. Nedrīkst mazgāt grīdu ar pārāk slapju lupatu vai lielu ūdens daudzumu – jo mazāk ūdens, jo labāk, ideāls risinājums ir izsmidzināmās slotas. Tikpat būtiski izmantot speciālu grīdas kopšanas līdzekli, kas paredzēts tieši lakotām grīdām. Noteikti vismaz 90 procentu gadījumos lakoto grīdu īpašnieki izmanto universālos grīdas kopšanas līdzekļus, šķidrās ziepes utt., kas nav pareizi. Nepiemēroti grīdas kopšanas līdzekļi bojā lakas pārklājumu, savukārt speciālie – pasargā to un nodrošina ilgāku kalpošanas laiku.

Kas attiecas uz lakas atjaunošanu, atkarībā no telpas noslogojuma un ekspluatācijas, laka būtu jāatjauno pēc 6-8 gadiem. Šis rādītājs attiecas uz mājas apstākļiem, sabiedriskās iestādēs, piemēram, skolās, veikalos laka ir jāatjauno reizi gadā, bet dzīvoklī tā kalpo un labi izskatās arī pēc 15 vai 20 gadiem. Ja koka grīdai nav dziļi skrāpējumi, var atjaunot tikai lakas pārklājumu, grīdu nopulējot un uzklājot 1–2 lakas kārtas (tas gan ir pie nosacījuma, ja zināms, kāda laka izmantota iepriekš). Ja grīdā ir samērā dziļi skrāpējumi (cauri lakai, līdz pašam kokam) vai arī laka vietām jau ir nodilusi, visdrīzāk, grīdu nāksies pārslīpēt un pārlakot.

Vaicāts, vai pārlakošanu var veikt pašrocīgi, speciālists uz to raugās diezgan skeptiski. Arī māju var uzbūvēt pašu spēkiem, taču, visticamāk, kvalitāte nebūs tāda, kā tad, ja to darītu jomas speciālists. Tāpēc, ja cilvēki vēlas grīdu atjaunot saviem spēkiem, ieteicams labāk izmantot grīdas eļļošanu. Šādā gadījumā būs mazāk iespēju, ka grīda tiks sabojāta un, ja nu kas, vieglāk būs izlabot kļūdas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!