Zeme iegādāta – ko tālāk? Arhitekts par darbu secību mājas būvniecībā
Foto: Shutterstock
Tiem, kam agrāk nav bijusi saistība ar šādu lietu kārtību, noteikti nav daudz zināšanu, ar ko vispār sākt savas mājas būvniecību. Kādas birokrātiskās lietas vispirms jānokārto, ar ko būs jāsaskaras tālākajā procesā u.t.t., skaidro arhitekts Oskars Brokāns no ''Sand Architecture and Design''.

Darbu secība, vispirms iegādāties zemes pleķi un tad meklēt būvniecības uzsākšanas iespējas, neesot pareiza. Arhitekts skaidro, ka jau pirms zemesgabala iegādes ir jāsaprot apbūves iespējas. Bieži cilvēki iegādājas zemi steigā, bez kārtīgas izpētes, kas būtiski ietekmē projektēšanu un pašu ēkas būvniecību. Tāpēc pats pirmais solis ir kārtīgi izvērtēt zemes gabalu. Ir gadījumi, kad zemes gabalā apgrūtinājumu dēļ nemaz nedrīkst celt kādas konkrētas funkcijas ēku vai nedrīkst pārsniegt noteiktus ēkas apjomus vai to daudzumu.

''Ir pārdomāti jāizsver no apbūves brīva zemesgabala iegāde, jo visu inženierkomunikāciju pieslēgšana ir dārga. Ņemot vērā, ka Latvijā ir ļoti daudz neapdzīvotu ēku, kā arī būvniecības izmaksas globālajā tirgū ir augstas, arvien vairāk ir nepieciešams pirms sava mitekļa izveides sākt domāt par esošo ēku vieglu un ekonomiski pārdomātu adaptēšanu savām vajadzībām,'' stāsta arhitekts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!