Foto: F64
Telemetrijai kā terminam un parādībai ir vairāk nekā 100 gadu, bet tikai pēdējā laikā tā sākusi ienākt gandrīz katrā mājā vai dzīvoklī. Telemetrijas risinājumi jau šodien ļauj attālināti kontrolēt temperatūru telpās un sekot līdzi skaitītāju rādījumam, bet tuvākajā nākotnē "gudrie sensori" mums apkārt būs arvien vairāk.

Telemetrija – saliktenis no grieķu "tele" (attālināts – tulk.) un "metron" (mērījums). Cilvēki, kuri seko, piemēram, autosporta pasaulei, zina, ka ar telemetrijas palīdzību komandas seko līdzi sacīkšu automobiļu darbības būtiskākajiem raksturlielumiem braukšanas laikā un, ņemot to vērā, spēj pilotam ieteikt piemērotākās darbības labāka rezultāta sasniegšanai.

Jebkura mūsdienu lidmašīna arī nodod informāciju par lidojumu dispečeriem. Tieši pateicoties telemetrijas datiem, pazudušā "Malaysia Airlines" reisa MH370 izmeklēšanā tika noskaidrots, ka tā lidoja uz Dienvidiem virs Indijas okeāna.

Bet vai ir iespējams šīs augstās tehnoloģijas pielietot arī sadzīvē, tipiskā Latvijas iedzīvotāja mājoklī? Ļoti vienkārši: jebkurā dzīvoklī vai mājā ir skaitītāji – ūdenim, elektrībai, gāzei un dažkārt arī siltumenerģijai. Teorētiski nekas neliedz katram no mums iegūt skaitītāja rādījumu un attālināti šo informāciju nosūtīt uz serveri, kam var piekļūt pat no citas valsts. Vai vienkārši nodot šo informāciju pakalpojumu sniedzējam, lai netērētu laiku papīru rakstīšanai. Vai arī pārliecināties, ka dzīvokļa īrnieki godīgi nomaksā rēķinus.

Protams, īpaši ērti tas ir nekustamā biznesa pārstāvjiem, kuri savu īpašumu iznomā. Ja īrnieku ir daudz, dažādu skaitītāju rādījuma nolasīšana var būt apgrūtinoša. Daudz vienkāršāk, ja šie skaitļi tiek nolasīti automātiski un tos var vienkopus redzēt speciālā datorprogrammā vai interneta mājaslapā.

Tas viss varbūt izklausās tehniski sarežģīti, tomēr patiesībā ir pagalam vienkārši. Speciālai sistēmai (mums tā nav redzama, jo parasti to uzstāda tehniskajās telpās) pieslēdz vai nu mūsdienīgus skaitītājus, kuros jau ir iebūvētas telemetrijas iespējas, vai sensori, kurus var pieslēgt jau esošajiem tradicionālajiem skaitītājiem.

Speciālais aprīkojums "aptaujā" šos sensorus ar noteiktu intervālu (kaut vai reizi minūtē, tomēr vairumā gadījumu tas nav nepieciešams, pietiek ar pusstundu vai stundu) un iegūto informāciju padod tālāk uz serveri. Piemēram, skaitītāji, kuri uzskaita patērēto elektroenerģiju, izmanto tos pašus vadus, pa kuriem mājoklī ienāk elektrība; ir arī bezvadu risinājumi.

Saprotams, ja ar telemetrijas palīdzību var nomērīt datus reālā laikā, mēs iegūstam arī virkni papildus iespēju – piemēram, var izveidot skaistus elektroenerģijas patēriņa grafikus pa dienām, nedēļām vai mēnešiem. Ar vecā tipa skaitītājiem tas nav iespējams – ja vien ar attiecīgu biežumu nepieraksta rādījumu blociņā. Un, protams, vecais skaitītājs jums nenosūtīs īsziņu par kādām anomālijām, piemēram, netipiski lielu ūdens patēriņu; bet telemetrija to ļauj.

Telemetrijas ierīces var fiksēt arī kļūdas savā darbā, ziņojot par iespējamām nepilnībām skaitītājā. Tāpat sensori var noteikt kontrolētā mezgla stāvokli –, piemēram, vai durvis vai logi ir atvērti vai aizvērti. Tomēr tik detalizētas funkcijas ir ne katrā risinājumā un būtiski ietekmē ierīces cenu.

Neskatoties uz to, ka mājsaimniecības telemetrijas ierīču ražotāji jau ir desmitiem, vairumā to piedāvāto risinājumu ir savstarpēji savietojami. Piemēram, uzņēmums "Lattelecom", kurš Latvijā nodarbojas ar "mājsaimniecību telemetriju", pakalpojumam pieslēgusi lielu māju, bet daļā dzīvokļu skaitītāji ir no viena ražotāja, bet citos – no pavisam cita ražotāja. Tomēr tā nav problēma, ja abas kompānijas atbalsta Eiropā visizplatītāko protokolu M-BUS, jo "Lattelecom" aprīkojums arī to atbalsta.

Protams, telemetrijas sensori un skaitītāji, kuri atbalsta telemetrijas funkciju, nav izdevīgi tiem, kuri mēdz vai vēlas sagrozīt skaitītāja mērījumu, jo šajā gadījumā iejaukšanās tiks pamanīta momentāni. Telemetrija dod jums pārliecību, ka par visiem 100 procentiem kontrolējat situāciju un jūs negaida pārsteigumi, piemēram, par 50 kubikmetriem ūdens, kā patēriņu īrnieks pirms došanās peļņā uz Īriju aizmiris apmaksāt.

Saprotams, ka skaitītāji ar telemetrijas funkciju ir maksas pakalpojums. Nauda nepieciešama kā skaitītājiem un sensoriem, tā arī apkalpošanai ar iespēju attālināti piekļūt datiem. Protams, vēlmes gadījumā internetā var atrast arī risinājumus mājsaimniecības telemetrijas lokālajam tīklam. No regulārajām izmaksām šādā gadījumā būs tikai maksa par internetu –, telemetrijai jebkurā gadījumā nepieciešams tīmeklis. Kā jau jebkurā "dari pats" risinājumā, ir nepieciešams laiks, cītība un speciālas zināšanas (vai vēlme tās apgūt). Plus, grozies kā gribi, par skaitītājiem un sensoriem tik un tā būs jāsamaksā – kaut vai vienu reizi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!