Foto: Shutterstock

Teju katra no mums ir piedzīvojusi situāciju, kad partneris, arī pavadot ar mums kopā laiku, nespēj atturēties no kārdinājuma laiku pa laikam ielūkoties viedtālrunī, lai iepazītos ar sociālo tīklu jaunumiem vai citu šķietami būtisku informāciju. Protams, arī mēs pašas laiku pa laikam attopamies ierakumu otrā pusē, iemetot steidzīgu skatienu, piemēram, draudzenes atsūtītajā brīvdienās piedzīvoto notikumu izklāstā… Jebkurā gadījumā – viedtālruņa pārmērīga lietošana, esot kopā ar mums tuviem cilvēkiem, grauj savstarpējās attiecības, un to apstiprinājis arī nesen veikts pētījums, ko organizējusi Beilūras Universitāte (Baylor University) Teksasā.

Pētījumā piedalījās 453 cilvēki, un tā ietvaros daļa pētījuma dalībnieku, pavadot laiku ar savām otrajām pusītēm, regulāri lietoja viedtālruni. Tā rezultātā pētījuma vadītāji fiksēja vienotu tendenci, ko izraisīja viedtālruņu lietošana – gandrīz visos gadījumos pētījumā iesaistīto cilvēku savstarpējās attiecības ar partneriem krasi pasliktinājās, rodoties konfliktiem, kā arī apmierinājumam ar esošajām partnerattiecībām mazinoties, atklāj pētījuma vadītājs Ph.D. Džeimss Robertss (James A. Roberts).

Savukārt, tas, kā apgalvo pētnieki, balstoties pētījuma datos, korelē ar nomāktību, agresiju, neiecietību un pat depresijas rašanos.

Jāpiebilst, ka pētījuma gaitā tika izstrādātas arī vadlīnijas, kas raksturo nevēlamu viedtālruņa lietošanu laikā, kas tiek pavadīts ar partneri. Lūk, dažas no tām:

  • "Telefons tiek nolikts labi pārredzamā un viegli pieejamā vietā, mums baudot divvientulību.";
  • "Telefons tiek turēts rokās pat tad, kad esam tikko satikušies.";
  • "Runājot ar mani, partneris skatās viedtālruni.";
  • "Sarunas laikā iestājoties klusuma brīdim, partneris ieskatās tālrunī.".

Kā liecina pētījuma dati, 46,3 procenti tā dalībnieku jūtas aizskarti partnera viedtālruņa lietošanas paradumu dēļ, savukārt 22,6 procentiem pētījuma dalībnieku viedtālruņa lietošana ir viens no galvenajiem konflikta cēloņiem. 36,6 procenti pētījuma dalībnieku laiku pa laikam izjūt depresīvu noskaņojumu, savukārt vien 32 procenti atzīst, ka ar attiecībām jūtas apmierināti, kamēr 68 procenti pārstāv pretēju viedokli.

"Liela daļa cilvēku uzskata, ka nemitīga viedtālruņa lietošana ikdienas dzīvē nav nekas nosodāms vai partnerattiecībām kaitējošs, taču šis pētījums atklāj, ka tā nebūt nav. Jo biežāk kāds no attiecību dalībniekiem ieskatās telefonā, esot kopā ar mīļoto cilvēku, jo lielāks ir viņa otrās pusītes neapmierinātības līmenis ar konkrētajām attiecībām," stāsta pētījuma līdzautore Ph.D. Meredita Deivida (Meredith David).

Avots: www.glamour.com

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!