Jautājums: Gribētu uzzināt ko vairāk par Herpes vīrusu un kā tas var ietekmēt topošo mammu un bērniņu 37. grūtniecības nedēļā? Kā novērst simptomus? Un cik ilgi var būt šādi izsitumi? Manā ģimenē neviens nav slimojis ar, tā sauktajām, aukstummpumpām.
Atbild Dr. Daiga Baranovska (ārstu prakse "Quartus" - 67271205):
Atbilde: Herpes infekcijai izšķir 2 tipus - I tips, kam izpausmes parasti ir ķermeņa daļās virs nabas, t.sk. sejas, un II tips, kam izpausmes novēro zem nabas, t.sk. uz dzimumorgāniem. Klīniski izpausmes ir līdzīgas un arī antivielu iedarbība ir līdzīga.
Grūtniecības laikā sievietēm pazeminās imunitāte. Līdz ar to saasinās dažādas hroniskas slimības un infekcijas, t.sk. arī herpes. Lai stiprinātu imunitāti, centieties vairāk uzturēties svaigā gaisā, papildus lietojiet C vitamīnu un dabīgos imunostimulatorus kā ķiploki, skābpiena produkti, medus, kā arī atpūtieties un izgulieties pietiekamā apjomā.
Iepriekš pārslimota herpes infekcija, kas jau ir mātes organismā radījusi imūno atbildi, reālus draudus mazulim nerada, jo mātes antivielas aizsargā arī mazuli.
Jaundzimušajam nopietnus veselības draudus var radīt mātes pirmreizēja inficēšanās ar herpes infekciju grūtniecības laikā, jo sievietei nav antivielu, kas mazuli aizsargā. ~40% šādu gadījumu mazuļiem novēro tikai ādas un gļotādu bojājumus, taču daudz nopietnākas sekas rada encefalīts (35%) un diseminētā herpes infekcijas forma (25%), kad novēro bojājumus ne tikai CNS, ādā un gļotādās, bet arī plaušās, aknās un virsnierēs.
Ja akūts dzimumorgānu herpes uzliesmojums tiek novērots sākoties dzemdībām, grūtniecība tiek atrisināta ar akūtu ķeizargriezienu, jo risks inficēties mazulim dzimstot pa dabīgiem dzemdību ceļiem ir ļoti augsts.
Herpētiskie izsitumi parasti parādās un sadzīst 7-10 dienu laikā. Arī grūtniecības laikā uz tiem var smērēt ziedes, kas satur Aciklovīru - Zovirax, Acic, Herpelan, Herpofug, arī Larifan ziedi vai uz lūpām profilaksei Larifan lūpu balzāmu. Ja pie primāras infekcijas tiek novērota arī vispārēja organisma reakcija ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, nespēku, pastiprinātu nogurumu, ar savu ārstu jāizvērtē kādas sistēmiskas ārstēšanas nepieciešamība.
Ja jums nav nekādas iepriekšējas pieredzes ar herpes infekcijām un pastāv varbūtība, ka šī epizode ir pirmreizēja inficēšanas, noteikti jāveic antivielu tests, lai objektīvi varētu novērtēt iespējamo risku mazulim. Jautājiet par to savam ārstam vai vecmātei, kas veic grūtniecības novērošanu.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.