"Lai gan Rīgas dome un projekta iniciatori publiskajā komunikācijā uzsver, ka idejai ir arī speciālistu atbalsts, tā nav taisnība," uzsver LVB valdes priekšsēdētāja Māra Viduža. "Latvijas Veterinārārstu biedrības vēstuli, kurā detalizēti izklāstīts, kāpēc nedrīkst pieļaut tik lielas klaiņojošo dzīvnieku kolonijas veidošanu, Rīgas dome ir ignorējusi, vispār nesniedzot uz to atbildi."
Viduža min dažus no iemesliem, kāpēc šis projekts apdraud gan dzīvniekus, gan cilvēkus.
Pieaugs kaķu pārnēsāto slimību izplatība
"Projekta īstenotāju solītā dzīvnieku attārpošana un vakcinācija nepasargās apkārtējos no inficēšanās. Ielas kaķi ir daudzu dzīvībai bīstamu slimību pārnēsātāji, tāpēc kaķu slimību speciālisti uzsver, ka ir ļoti svarīgi tos turēt mazās kolonijās. Daļa no slimībām ir bīstamas tikai citiem kaķiem, bet diemžēl kaķi pārnēsā arī, piemēram, toksoplazmozi, tā dēvēto "kailo ēdi", Bartonellas baktēriju un citas infekcijas, kas ir bīstamas arī cilvēkiem," uzsver LVB valdes priekšsēdētāja. Slimie kaķi inficē citus sugas brāļus caur kontaktu, skrāpējumiem un kostajām brūcēm kaķu komunikācijas laikā. Savukārt cilvēki parasti saslimst tiešā kontakta veidā vai, nonākot saskarē ar kaķu inficētajām lietām.
"Kaķu pilsēta" pārkāps ES regulējuma ieteikumus par kaķu turēšanu
Viduža atklāj, ka kaķis ir izteikti teritoriāls individuālists, kuram sociālo attiecību veidošana ar citiem kaķiem ir stresa pilna. "Šī iemesla dēļ projekta ideja par 100 kaķu iesprostošanu ierobežotā teritorijā neatbilst dzīvnieku interesēm un radīs "pilsētas" iemītniekiem paaugstinātu stresu," viņa skaidro. Savukārt stress kaķiem izraisa urīnceļu iekaisumus, palielina agresiju un noved pie savstarpējiem ķīviņiem. Tam seko pastāvīgas ciešanas no sāpēm un emocionālā diskomforta, kā rezultātā daļa kaķu no iegūtajām infekcijām aizies bojā, lai gan mazās kolonijās nodzīvotu pilnvērtīgu dzīvi.
"Lai izdzīvotu, kaķi, kas tiks ievietoti 100 citu kaķu barā, noteikti meklēs iespēju, kā attālināties no citiem sugas brāļiem, mēģinās glābties bēgot no Rīgas domes atvēlētās teritorijas un slēpjoties tuvējo māju pagrabos. Tur kaķi atkal veidos mazas kolonijas, kurās atkal jutīsies komfortabli," uzskata Viduža. "Rīgas pašvaldība un biedrība, kas grasās realizēt kaķu bara izmitināšanu "kaķu pilsētā", rīkojas bezatbildīgi gan pret cilvēkiem, kuriem šai apkārtnē jādzīvo, gan pret dzīvniekiem, kuru uzvedība ir izpētīta un aprakstīta speciālajā literatūrā. Kaķi vēlas pavadīt savu dzīvi kā vientuļnieki vai saskarsmē ar dažiem kaķiem, kurus viņi izvēlas pēc tikai viņiem vien zināmiem kritērijiem."
Jau iepriekš ziņojām, ka Pilsētas īpašuma komitejas deputāti akceptēja Rīgas domes lēmumprojektu par zemesgabala daļas bez adreses (Kandavas ielas un Tapešu ielas rajonā) nodošanu bezatlīdzības lietošanā biedrībai "Šri Ganeša", kas tur plāno īstenot projektu "Kaķīšu iela".
Biedrība plāno izmantot esošo žogu un izveidot papildus norobežojumu ar tīklu, lai nepieļautu nesankcionētu dzīvnieku iekļūšanu un izkļūšanu no teritorijas, kas tiks pielāgota komfortablai bezsaimnieka kaķu dzīvošanai.
Paredzams, ka kopējais kaķu skaits, ko šeit varētu izmitināt, būs ap 100 kaķiem. Biedrība nodrošinās to barošanu un aprūpi. Dzīvnieku izmitināšana notiks pakāpeniski, un visi dzīvnieki, kas uzturēsies šajā teritorijā, tiks sterilizēti/kastrēti un vakcinēti.