Vēl ne tik senā pagātnē, runājot par jauniem auto un to dizainu, bieži nācās dzirdēt apgalvojumu, ka mūsdienās visi auto ir kļuvuši vienādi. Nevar noliegt faktu, ka šāds periods pasaules autobūvē patiešām ir bijis, bet nu ledus ir sakustējies. Autokoncernu marketologi beidzot ir atcerējušies visiem sen zināmo patiesību, ka auto vairākumā gadījumu ir emocionāls pirkums, nevis vienkāršs pārvietošanās līdzeklis, un atsējuši rokas līdz šim budžeta gūstā turētajiem dizaineriem.
Šoreiz studijas "RJ76 Films" raidījumā "Tavs Auto TV" plecu pie pleca divi visnotaļ interesanti "Hyundai" elektromobiļi, kuri, neskatoties uz savu tehnisko līdzību, šķiet dzimuši uz dažādām planētām. Tajos pie stūres sēdīsies cilvēki, kuri pārstāv vienu planētu – gan radnieciskā, gan radošā nozīmē. Linda un Normunds Rutuļi ir ne tikai no vienas ģimenes, bet arī – būdami divu dažādu paaudžu cilvēki – abi ļoti azartiski interesējas par dizainu, mūziku un arī automobiļiem. Kā nekā, tēvs un meita abi bijuši "Latvijas Mini kluba" vadībā, un Linda bieži veido foto un dizainu Normunda mūzikas CD noformējumam.
"Hyundai Ioniq 5" līdz ar tā debiju šķita kas neredzēti svaigs. Asas, šķautņainas līnijas, kas atmiņā atsauc 80. un 90. gadu rallija leģendas, interesanta dizaina lukturi un dažādi it kā šķietami sīkumiņi, piemēram, riteņu arkas, padarīja tā tēlu patiesi sportisku un vienlaicīgi futūristisku.
Savukārt "Ioniq 6" ir gājis citu ceļu. Šķiet, ka galvenā prioritāte, izstrādājot tā dizainu, ir bijusi aerodinamika. Piemēram, jumta līnija atgādina lidmašīnas spārnu. Pateicoties savam tēlam, "Ioniq 6" ir pamanījies uzvarēt "World Car Awards 2023", turklāt paveicot to trīs kategorijās – iegūstot gan pasaules gada auto titulu, gan labākā dizaina balvu, gan pasaules labākā elektroautomobiļa statusu.
Tomēr abi brālīši tehniskā jaunrades ziņā nav iesprūduši tikai sadaļā "dizains". Tehniski tie abi vēl joprojām ir vieni no progresīvākajiem elektroautomobiļiem, ko šobrīd iespējams iegādāties Eiropā. Pirmkārt, to konstrukcijā tiek izmantots 800 voltu akumulatoru bloks, kamēr citi pārsvarā izmanto 400V. Pateicoties tam, "Ioniq 5" un "6" uzlāde ir teju zibenīga. Lai atjaunotu enerģijas krājumus no 10 līdz 80%, nepieciešamas mazāk nekā 18 minūtes (protams, lai sasniegtu šādu rezultātu, būs vajadzīgs arī attiecīgs lādētājs). Turklāt maksimālā sniedzamība ar vienu uzlādi, ko sola "Hyundai", ir virs 600 km.
Tas, ka šie auto nepatērē degvielu un nepiesārņo vidi ar izplūdes gāzēm, nebūt nenozīmē, ka tie būtu garlaicīgi un lēni. Dārgākajās versijās "Ioniq" ir divi elektromotori ar kopējo jaudu virs 300 ZS, un, piemēram, "Ioniq 6", pateicoties 605 Nm lielajam griezes momentam, 100 km/h spēj sasniegt nieka 5,1 sekundē. Līdzīgi kā daudziem elektroauto, to maksimālais braukšanas ātrums ir elektroniski ierobežots – abu "Ioniq" modeļu gadījumā pie 185 km/h atzīmes. Bāzes versijā šie auto ir nedaudz rāmāki – tiem ir viens 229 ZS motors un aizmugurējo riteņu piedziņa.
Radot videi saudzīgus automobiļus, ir svarīgi ne tikai tehniskie mezgli un to efektivitāte, bet arī auto ražošanā izmantoto materiālu izvēle. Piemēram, šo auto salona izstrādē tiek izmantoti videi saudzīgi materiāli – ekoloģiski apstrādāta āda un pārstrādāta dzija. Griestu apšuvumam, paklājiem un sēdekļu pārvalkiem tiek izmantotas izejvielas, kas iegūtas no cukurniedrēm.
Ja runājam par atmosfēru šajā mazajā "kosmosa kuģītī" – te ir lidojumu vadības panelis ar diviem 12,25 collu digitālajiem ekrāniem (viens no tiem ir skārienjutīgs), iespaidīga paskata viduskonsole un aiz stūresrata paslēpta ātrumpārslēga svira.