Modeļa nosaukumu "Explorer" ir dzirdējis katrs auto fans. Amerikā "Ford Explorer" tiek pārdots jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, taču jaunais "Explorer" ir kaut kas citāds. "Ford EV Explorer" ir radīts speciāli Eiropas tirgum – tas tiek ražots jaunizveidotajā "Ford" rūpnīcā Ķelnē, un, kā jau var nojaust no tā pilnā nosaukuma, tas ir simtprocentīgs elektroauto.
Šoreiz studijas "RJ76 Films" raidījums "Tavs Auto TV" testa automobilī sēdinās gara auguma cilvēku, kuram ir gan basketbola trenera sertifikāts, gan maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā, turklāt pēdējā laikā viņam ļoti iepatikusies braukšana ar elektrauto. Kaspars Cipruss ir Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs, divtūkstošo gadu sākumā astoņus gadus spēlējis valsts izlasē, bet jau vairāk nekā 10 gadus Kaspars šajā nozarē veic dažādus vadošus organizatoriskos darbus.
Interesants fakts, kas patiesībā nāk par labu elektriskajam "Explorer": tas ir veidots uz "Volkswagen" MEB (Modular Electric Drive Matrix) platformas, un tam ir tieši tādi paši akumulatori un elektromotori kā, piemēram, "Audi Q4 e-tron" vai "VW ID.4". Tas nozīmē, ka šīs tehnoloģijas jau ir pārbaudītas praksē.
Bāzes versijā "Ford Explorer" ir aizmugurējo riteņu piedziņa, 286 ZS elektromotors un 77 kWh akumulators, kas ar pilnu uzlādi nodrošina sniedzamību vairāk nekā 500 kilometriem ("uz papīra" līdz pat 602 km). Jaunais "Explorer" ir pieejams arī versijā ar diviem elektromotoriem (kopumā 340 ZS) un visu riteņu piedziņu.
To, ka "Ford" nopietni domā par elektroauto nākotni, apliecina kaut vai fakts, ka Ķelnes rūpnīcas pārbūvē tika investēti divi miljardi ASV dolāru. Drīzumā tur plānots ražot ne tikai "Explorer", bet arī citus jaunos elektriskos modeļus.
"Explorer" gaita ir patiešām patīkama: klasiskās piedziņas versijā auto ir ļoti manevrētspējīgs – ar apgriešanās rādiusu tikai 9,7 metri. 286 ZS motors ir ļoti atsaucīgs, un tā griezes moments, kas sasniedz 545 Nm, ir pieejams jau no pieskaršanās brīža akseleratora pedālim. 100 km/h ātrumu šis auto spēj sasniegt 6,4 sekundēs (vai 5,3 sekundēs 340 zirgspēku pilnpiedziņas versijā).
"Ford" apvidnieka salonā uzmanību vispirms pievērš viduskonsoles displejs ar neparastu risinājumu – tam iespējams mainīt skatu leņķi, un arī aiz tā paslēpts īpašs mantu nodalījums, kuru, ekrānam esot pamatpozīcijā, nemaz nevar redzēt. Pārējais – viss kā jau modernā automobilī. Arī braukšanas režīmu svira aiz stūresrata, neliels informatīvais displejs spidometra vietā un arī "Bang&Olufsen" audio sistēma mūzikas gardēžiem.
Runājot par elektroautomobiļiem, viens no būtiskākajiem jautājumiem ir uzlādes ātrums un pieejamā sniedzamība. Teorētiski ar pilnu uzlādi šis auto var veikt līdz pat 600 km garas distances, tomēr reālajā dzīvē, īpaši tiem, kuriem patīk "pagāzēt", šie skaitlis var būt jūtami mazāks, taču "Explorer" joprojām ir viens no tiem auto, ar kuru var bez raizēm aizbraukt līdz Liepājai un atpakaļ. Savukārt uzlāde ātrajās stacijās no 10% līdz 80% aizņems vien 28 minūtes.
Neskatoties uz to, ka "Ford Explorer" elektromotori, akumulators un platforma ir identiska ar dažiem citiem labi zināmiem elektromobiļiem, "Ford" šīs sadarbības ietvaros ir spējis saglabāt daļu savas identitātes, padarot šo auto atšķirīgu no kopējās masas. Latvijā elektriskais "Ford Explorer" maksā no 37 170 eiro (ieskaitot PVN).