misc par
Foto: LTV

Jau sešus mēnešus kāda Krišjāņa Valdemāra ielas nama iedzīvotāji mēģina atrisināt situāciju, ka pagalmā ir pamests automobilis, kas nepieder attiecīgās mājas iedzīvotājiem. Nama iedzīvotāji vērsās pie Rīgas namu pārvaldnieka pēc palīdzības, taču tur novirzīja pie Rīgas pašvaldības policijas, bet rezultāta kā nav, tā nav. Radušos situāciju skaidro LTV raidījums "4. studija".

Pašvaldības policijas darbinieki uz šo vietu atbrauca, bet sodu tā arī nepiemēroja. Iemesls – nav uzstādītas stāvēšanas aizlieguma ceļa zīme no abām iebrauktuves pusēm. Tātad teorētiski transportlīdzekļa vadītājs, iespējams, iebrauca no otras puses un zīmi nepamanīja.

Rīgas pašvaldības policijas Centra pārvaldes darbinieki konstatēja, ka transportlīdzeklis atrodas daudzdzīvokļu namu pagalmā, privātīpašuma teritorijā, ārpus publiskajā lietošanā esošā ceļa. Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 43.3 pantā noteikto transportlīdzekli var pārvietot piespiedu kārtā uz speciālu stāvvietu, ja tas atzīts par ilgstoši atstātu uz ceļa.

Atbilstoši nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošanas likumam konkrētajā gadījumā pašvaldības policijai neesot tiesiska pamata atzīt transportlīdzekli par ilgstoši atstātu uz ceļa vai pamestu nolietotu transportlīdzekli un veikt tā piespiedu pārvietošanu. Šis jautājums esot risināms privāto tiesību jomā. Tādējādi pamestu automašīnu pat bez derīgas tehniskās apskates, kas novietota neatļautā vietā, nedrīkst ne evakuēt, ne arī piemērot sodu, jo tas atrodas privātīpašumā.

"Šajā situācijā mēs ļoti vēlētos, lai policija pārvērtē savu lēmumu vēlreiz," raidījumam komentē Rīgas namu pārvaldnieka pārstāve Inita Kabanova, "šajā gadījumā mājai pagalmā ir oficiāla ceļa zīme stāvēšanai tikai ar atbilstošām atļaujām, un šai zīmei ir tieši tāds pats spēks kā jebkurai citai ceļa zīmei. Tas nozīmē, ka to pārkāpjot, tiek pārkāpti ceļu satiksmes noteikumi, un citās šādās situācijās policija var uzlikt sodu par stāvēšanu neatļautā vietā un arī praksē to dara. Līdz ar to, mūsuprāt, vajadzētu spēt arī šo konkrēto automobili evakuēt."

Apsaimniekotājs uzskata, ka policijai būtu jāevakuē spēkrats, taču policija norāda, ka to darīt nedrīkst. Vai tiešām iedzīvotājiem vienīgais, kas atliek, ir samierināties?

"Dzīvē gadās sarežģītas situācijas, tāpēc ceru, ka kopā ar policiju kaut kā mēs to atrisināsim," norāda Kabanova. "Ja nu gadījumā policija tiešām vēlreiz izvērtē un atsaka šo palīdzību, tad noteikti būs jāmeklē citi risinājumi. Tā būs jau sava veida nestandarta situācija. Ja nama iedzīvotāji vēlēsies, palīdzēsim, bet tur būs vēl darbiņš juristiem, lai saprastu, kā to tiesiski korekti izdarīt."

Apsaimniekotājs palīdzēs šo situāciju risināt, pirmkārt, uzstādot ceļa zīmi arī otrajā pusē, lai turpmāk varētu piemērot sodu par auto neatļautu novietošanu. Un, otrkārt, centīsies uzrunāt automašīnas īpašnieku.

Šajā konkrētajā gadījumā jārisina likuma nianses. Tomēr, ja šis spēkrats bez tehniskās apskates ilgstoši atrastos uz ielas, to varētu evakuēt. Un arī, ja būtu uzstādīta vēl viens ceļa zīme (arī iebrauktuves otrā pusē), tad policijas darbinieki varētu piemērot sodu kaut katru dienu, kas motivētu auto īpašnieku spēkratu pārvietot. Diemžēl konkrētās situācijas risināšana var prasīt vairākus mēnešus, kamēr tiks saskaņota ceļa zīmes uzstādīšana un kamēr notiks komunikācija starp apsaimniekotāju un pašvaldības policiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!