dīzeļdegviela, degviela
Foto: Shutterstock

Igaunijas naftas kompānija AS "Terminal" aicina Eiropas Komisiju sākt lietvedību pret Igaunijas valsti saistībā ar iespējami nelikumīgu valsts atbalstu AS "Olerex", kas dažu gadu laikā ir iegādājusies četras Latvijas degvielas uzpildes staciju ķēdes.

"Terminal" vadītājs Rauno Raudseps, vēršoties ar sūdzību Eiropas Komisijā, aicina izvērtēt un atgūt, iespējams, nelikumīgi piešķirtu atbalstu vietējā tirgū konkurējošajai "Olerex".

"Terminal" uzskata, ka Igaunijas valsts atbalsts varētu būt ļāvis "Olerex" izvairīties no pienākuma transporta nozarē izmantot atjaunīgos energoresursus. Tas kaitē Eiropas Savienības kopējiem mērķiem virzībā uz videi saudzīgāku transportu un arī kropļo konkurenci.

"Terminal" apgalvo, ka pēc Igaunijas Transporta degvielas savienības aplēsēm, "Olerex" ar Igaunijas valsts atbalstu var neievērot biodegvielas izmantošanas prasības un rezultātā gadā ietaupa aptuveni 35 miljonus eiro. Vēl 20 miljonu eiro ietaupījumu gadā nodrošina soda naudas, kuras Igaunijas valsts atsakās piemērot. Biodegvielas izmantošanu un atjaunīgās enerģijas prasību ievērošanu uzrauga Igaunijas Vides pārvalde, Nodokļu un muitas pārvalde, kā arī valdība.

Iespējamo ietaupījumu rezultātā "Olerex" uz konkurentu rēķina varēja palielināt savu tirgus daļu un peļņas apmēru. Tas savukārt var ierobežot konkurenci tirgus dalībnieku starpā un celt degvielas cenas atsevišķos patēriņa segmentos.

Par galveno iemeslu, kāpēc laikā no 2021. līdz 2023. gadam "Olerex" nav pietiekamā apmērā vai pat vispār piemēroti sodi par biodegvielas izmantošanas prasību pārkāpumiem, Igaunijas valdība publiski min procedūru sarežģītību. Prasītāja ieskatā tas ir gan negodīgi, gan nelikumīgi. "Valsts primārais uzdevums ir gādāt, lai piemērojamie noteikumi darbojas efektīvi, un Igaunijas valdība nevar savas kļūdas izmantot kā attaisnojumu nelegālam atbalstam," saka Rauno Raudseps.

""Olerex" ir izvairījies no naudas soda, lai arī Igaunijas valsts atzīst, ka uzņēmums nepilda savas biodegvielas izmantošanas saistības transporta sektorā. Tā vietā, lai panāktu, ka noteikumi attiecas arī uz "Olerex", un Igaunija, tāpat kā pārējās Eiropas Savienības dalībvalstis, virzītos pretī atjaunojamās enerģijas mērķiem, Igaunija apstiprina, ka nav iespējams piespiest "Olerex" ievērot juridiskās prasības, un tādējādi faktiski ir ieņēmusi "Olerex" labvēlīgu pozīciju," uzskata Rauno Raudseps.

AS "Terminal" (iepriekš – AS "Tartu Terminal") ir 1994. gadā Igaunijā dibināts ģimenes uzņēmums, kas darbojas degvielas tirdzniecības jomā. Pats uzņēmums uzskata, ka tā pirmsākumi meklējami 1968. gadā. "Terminal" kopumā pārvalda 45 degvielas uzpildes stacijas, valsts mērogā attīsta elektroauto uzlādes tīklu un nodarbina 330 cilvēkus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!