Apdrošināšanas sabiedrības "Balta" un "Mapon" īstenotajā satiksmes eksperimentā "Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi!" noskaidrots, vai ātra braukšana palīdz ietaupīt laiku un sasniegt ilgtspējas mērķus.

Eksperimenta "Stūrē uz nākotni ilgtspējīgi" laikā diviem autovadītājiem tika dots vienāds 60 kilometru garš maršruts pa Rīgas ielām, kas varētu būt salīdzināms ar piegādes kurjeru ikdienas maršrutiem, jo pa pilsētu vajadzēja braukt krustu šķērsu, vairākkārt paviesojoties abos Daugavas krastos. Toties uzdevumi katram autovadītājam bija atšķirīgi: vienam visi kontrolpunkti jāizbrauc pēc iespējas ātrāk, otram – jābrauc ekonomiski.

Steidzīgais autovadītājs ceļā pavadīja 2 stundas un 8 minūtes, patērēja 7,5 litrus degvielas (jeb 12 litrus uz 100 km) un izraisīja 6 potenciāli bīstamas situācijas: vienu reizi strauji bremzēja, divas reizes pamatīgi paātrinājās un trīs reizes strauji brauca līkumā. Savukārt prātīgais autovadītājs ceļā pavadīja 2 stundas un 21 minūti, patērēja 6,6 litrus degvielas (jeb 10,6 litrus uz 100 km) un neizraisīja nevienu potenciāli riskantu situāciju.

"Rezultātā finišā starp abiem vadītājiem bija vien 13 minūšu starpība, kas ir aptuveni 10% no kopējā ceļā pavadītā laika. Patērētās degvielas daudzums steidzīgajam bija par nepilniem 15% lielāks, taču viņš (noteikumu robežās) savu automašīnu pamatīgi nodzenāja. Attiecīgi eksperimenta laikā iegūtie rezultāti gluži loģiski liek jautāt, vai 10% ieguvums laikā atsver degvielas patēriņu, tehnikas nolietojumu, stresu vadītājam, atšķirības CO2 izmešos un potenciāli riskantos momentus, kas bija saistīti ar strauju braukšanu līkumos un strauju bremzēšanu," retoriski jautā "Mapon" partnerattiecību pārdošanas nodaļas vadītājs Raivis Bondars.

Viņš atgādina, ka lielāks riepu nodilums, bremžu kluču, disku un citu detaļu nolietojums, kas paātrinās, braucot ne tik līgani, palielina gan auto uzturēšanas izmaksas tā ekspluatācijas laikā, gan arī samazina pēcpārdošanas vērtību. Tāpat jāņem vērā, ka vairāk patērētas degvielas nozīmē arī vairāk CO2 izmešu. Ja uzņēmums tēmē uz izmešu samazināšanu, nelīdzena, nelīgana un agresīva braukšana nepalīdzēs sasniegt ilgtspējas mērķus.

Iniciatīvu "Drošākais uzņēmuma autoparks" īsteno "Balta" sadarbībā ar Satiksmes ministriju. Tā uzsākta 2013. gadā ar mērķi godināt Latvijas uzņēmumus, valsts un pašvaldību iestādes, kuras īsteno savu autoparku pārvaldību, ievērojot augstākos korporatīvās atbildības principus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!