Pieaug ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits, ko ārzemēs izraisījuši Latvijā reģistrēti spēkrati, savukārt ārvalstu transportlīdzekļi – mūsu valstī, liecina Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotā statistika. 2024. gadā Latvijā reģistrēti spēkrati ārvalstīs izraisījuši 1295 CSNg. Savukārt mūsu valstī reģistrēti 759 CSNg, kurus izraisījuši ārzemēs reģistrēti transportlīdzekļi.
2024. gadā Latvijā kopsummā ir reģistrēti 759 negadījumi, kurus izraisījuši ārvalstīs reģistrēti transportlīdzekļi par kopējo izmaksu summu 1,54 miljonu eiro apmērā. Visbiežāk avārijas Latvijā ir izraisījuši transportlīdzekļi, kas reģistrēti Lietuvā – 47% (362 negadījumi par summu 775 tūkstoši eiro), Igaunijā – 23% (181 negadījums par summu 317 tūkstoši eiro) un Polijā – 7% (54 negadījumi par summu 115 tūkstoši eiro).
Pērn CSNg izraisītāju vidū ir arī tādās valstīs reģistrēti transportlīdzekļi kā Armēnija, Luksemburga, Ungārija un Ziemeļmaķedonija (pa vienam negadījumam).
"Salīdzinājumā ar Latvijā reģistrētu spēkratu izraisītiem CSNg ārvalstīs, citās valstīs reģistrētu spēkratu izraisīto avāriju skaits Latvijā ir krietni mazāks. Tomēr arī ārvalstnieku izraisīto negadījumu skaitam Latvijā ir tendence arvien palielināties, kas saistīts ar lielāku transportlīdzekļu plūsmu. Tāpat nav noslēpums, ka daļa Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu vēl nesenā pagātnē izvēlējās reģistrēt savus transportlīdzekļus Lietuvā vai Igaunijā tur atšķirīgās nodokļu likmju dēļ," informē LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.
Gadījumā, ja Latvijā CSNg ir izraisījis ārvalstīs reģistrēts transportlīdzeklis, apdrošināšanas atlīdzību cietušajiem izmaksās ārvalsts atbildīgā apdrošinātāja pārstāvis (korespondents) Latvijā vai Garantijas fonds, vēlāk ar regresa prasību vēršoties pret CSNg atbildīgās personas apdrošināšanas sabiedrību ārvalstīs vai avāriju izraisījušā transportlīdzekļa reģistrācijas valsts Garantijas fondu, ja CSNg izraisītājam nav bijusi OCTA polise.
"Neatkarīgi no CSNg izraisījušā transportlīdzekļa reģistrācijas valsts, apdrošināšanas atlīdzība cietušajiem tiks izmaksāta – to nodrošina starp valstīm noslēgtie līgumi. Tomēr, lai nerastos sarežģījumi, tāpat kā negadījumos ar Latvijā reģistrētu transportlīdzekli, būtiskākais ir precīzi piefiksēt transportlīdzekļa reģistrācijas numuru un valsti un CSNg apstākļus, kā arī, ja tas ir iespējams, veikt foto vai video fiksāciju. Ja sadursme ir notikusi ar transportlīdzekli, kurš ir reģistrēts valstī, kas nav Eiropas Ekonomikas Zonas valsts, tad būtu ieteicams iegūt arī atbildīgā transportlīdzekļa apdrošināšanas polises kopiju", skaidro Abāšins.