Avārija Slokas un Krēslas ielu krustojumā - 7
Foto: F64

Dienās, kad ir visspēcīgākā pilnmēness ietekme, notiek ceļu satiksmes negadījumi ar smagākām sekām, secinājusi apdrošināšanas sabiedrība "BTA", apkopojot pērnā gada statistiku par pieteiktajām atlīdzībām OCTA un KASKO apdrošināšanā.

Vidējā BTA pērn izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par šajās dienās notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem ir par 15% lielāka nekā vidējā izmaksātā atlīdzība par citās dienās notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem. Ņemot vērā, ka 5. martā ir pilnmēness, apdrošinātājs aicina autovadītājus būt uzmanīgākiem uz ceļa.

Mēness jeb lunārais kalendārs ir laika skaitīšanas sistēma, kas balstīta uz Mēness fāžu cikliem, ko vizuāli iespējams novērot kā jaunu mēnesi, augošu mēnesi, pilnu mēnesi un dilstošu mēnesi.

Pastāv uzskats, ka Mēness fāzēm ir nozīmīga ietekme uz norisēm, cilvēku uzvedību un emocionālo stāvokli. Astrologi uzskata, ka Mēness visspēcīgākā ietekme uz cilvēka emocionālo stāvokli un uzvedību ir pilnmēness fāzes laikā – trīs dienas pirms pilnmēness, pilnmēness dienā un trīs dienas pēc pilnmēness fāzes.

Saskaņā ar BTA statistiku teju trešā daļa jeb 31% no pērn notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem, par kuriem pieteiktas apdrošināšanas atlīdzības, notikušas pilnmēness fāzes laikā. Salīdzinājumā ar citām pilnmēness fāzes dienām pērn par pilnmēness fāzes laikā notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem BTA klienti pieteikuši vidēji par 13% vairāk apdrošināšanas atlīdzību.

Par negatīvo pilnmēness ietekmi uz ceļu satiksmes drošību liecina arī fakts, ka vidējā BTA izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par pērn pilnmēness fāzes laikā notikušajiem ceļu satiksmes negadījumiem bijusi par 15% lielāka nekā vidējā izmaksātā atlīdzība par citās Mēness fāzes dienās notikušajiem negadījumiem.

Apdrošinātājs secina, ka pilnmēness fāzes laikā notikuši ceļu satiksmes negadījumi ar smagākām sekām, nekā tie ceļu satiksmes negadījumi, kas notikuši citās Mēness fāžu dienās.

"Raugoties uz mūsu statistikas datiem, nākas secināt, ka pilnmēness fāzes laikā cilvēku emocionālais stāvoklis ietekmē ceļu satiksmes drošību," norāda Iveta Rijniece, "BTA" apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore.

"Liela daļa cilvēku šajās dienās izjūt pastiprinātu spriedzi – uzvilkts garastāvoklis un neapmierinātība, kas autovadītājiem nereti uz ceļa izpaužas arī agresīvā braukšanā, proti, nereti tieši šādā emocionālā stāvoklī autovadītāji aizmirst par pieklājību uz ceļa un nevēlas dot ceļu citiem autovadītājiem, cenšas uzspiest uz gāzes pedāļa, lai pēdējā brīdī šķērsotu krustojumu vai nekaunīgi iespraukties automašīnu rindā, apbraucot sastrēgumus u.tml. Šāda autovadītāju rīcība daudzos gadījumos beidzas ar ceļu satiksmes negadījumu," informē Rijniece.

"Autovadītājiem jāņem vērā, ka nereti tieši emocionālā stāvokļa dēļ tiek pārkāpti arī ceļu satiksmes noteikumi, piemēram, netiek pamanītas ceļa zīmes, pārsniegts atļautais braukšanas ātrums u.tml., tādējādi palielinot risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā," uzskata "BTA" pārstāve.

"Ņemot vērā, ka 5. martā būs pilnmēness, aicinām autovadītājus būt uzmanīgākiem uz ceļa, maksimāli koncentrēties automašīnas vadīšanai, neaizmirst par pieklājību un ievērot ceļu satiksmes noteikumus, tai skaitā izvairīties no runāšanas pa mobilo tālruni, ja netiek izmantota brīvroku sistēma, kā arī, vadot automašīnu, neizmantot mobilos tālruņus e-pastu lasīšanai, īsziņu rakstīšanai vai jaunumu aplūkošanai sociālos tīklos, jo pat neliela novēršanās no ceļa būtiski palielina ceļu satiksmes negadījuma risku," brīdina Rijniece.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!