Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pirms Jāņu garajām brīvdienām veica eksperimentu – pārbaudot sabiedrības reakciju brīdī, kad mūsu līdzcilvēks mēģina sēsties pie stūres reibumā. Līdz ar eksperimentu tiek uzsākta satiksmes drošības kampaņa "Dusmīgs, toties dzīvs!", kura aicina ik katru sabiedrības locekli darīt visu iespējamo, lai neļautu dzērājšoferim sēsties pie auto stūres.
Eksperimentā ar slēpto kameru nofilmēts "dzērājšoferis" (aktieris), kurš lūdz garāmgājējiem iedarbināt savu auto, lai varētu doties mājās. Rezultātā atklājās, ka mūsu līdzcilvēku reakcijas ir ļoti atšķirīgas, taču vienaldzīgu šis lūgums neatstāja nevienu. Vairāki ļaudis papliķēja pa plecu un godīgi atzina, ka ar viņiem arī tā ir gadījies un "piešķīla" auto, ļaujot stūrēt auto reibumā. Tomēr lielākā daļa (līdz 80%) mēģināja atrunāt, piedāvāja izsaukt taksometru un pat par to samaksāt, bet kāda apzinīga kundze bija gatava pat izsaukt policiju.
Kopumā eksperimenta rezultāti vērtējami pozitīvi. "Jāņu brīvdienās, kas šogad būs četras, skaistas vasaras dienas, mēs aicinām ik vienu būt sociāli atbildīgam, rūpēties ne tik vien par saviem tuvajiem un mīļajiem, bet arī par katru apkārt esošo līdzcilvēku. Jo ko var zināt, varbūt tieši tas cilvēks, kas iereibis grasās sēsties pie auto stūres, brauks pretim tavam tuviniekam…" stāsta CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš.
CSDD apkopotā statistika liecina, ka 2001. gadā, kad tika uzsāktas Jāņu kampaņas, aicinot nesēsties pie stūres reibumā, gandrīz 15% ceļu satiksmes negadījumu izraisīja šoferi, kas bija vadījuši auto alkohola reibumā.
Pērn dzērājšoferu izraisīto avāriju skaits no visiem ceļu satiksmes negadījumiem bija tikai 5,3%. "Sniedzot sabiedrībai informāciju, aicinot nebūt vienaldzīgiem, nodrošinot regulārus reidus un palielinot sodu ir izdevies sasniegt tik pozitīvu rezultātu," turpina Lukstiņš. "Tādēļ arī šī gada Jāņu brīvdienu izaicinājums visai sabiedrībai ir nemainīgs – Jāņos nulle bojāgājušo!"
Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis uzsver: "Līdzcilvēku attieksmei nenoliedzami var būt izšķiroša nozīme nelaimes novēršanā, tāpēc aicinām būt gataviem iejaukties un novērst iespējamu nelaimi. Ja neizdodas pašu spēkiem atrunāt iereibušo šoferi no vēlmes vadīt transportlīdzekli, nekautrējaties lūgt Valsts policijas palīdzību, zvanot 110. Šajās svētku brīvdienās likumsargi pastiprināti kontrolēs ceļu satiksmes drošību, uzmanību vēršot tam, lai transportlīdzekļu vadītāji nesēstos pie stūres reibumā. Aicinām ikvienu satiksmes dalībnieku būt atbildīgam un pasargāt sevi un citus no neapdomīgas rīcības sekām. Nebrauc un neļauj citiem braukt reibumā!"
"Gatavība iesaistīties un palīdzēt ir būtiskas sabiedrības vērtības. Spēja nepalikt vienaldzīgiem situācijā, kad līdzcilvēks var ciest, ir ārkārtīgi svarīga cilvēciskā īpašība. Diemžēl eksperiments liecina, ka mūsu sabiedrībai vēl ir, kur augt. Par to, cik liela ietekme un sekas var būt mūsu attieksmei, mēs, "Ergo", pārliecināmies ik dienu, saskaroties ar apdrošināšanas negadījumiem, kuros nelaimi varēja novērst vienkārša līdzcilvēku iesaistīšanās. Novēlu ikvienam sevī rast un attīstīt drosmi iejaukties, īpaši, ja tas var izšķirt citu cilvēku likteni," aicina Ingrīda Ķirse, "Ergo" valdes locekle Baltijas valstīs.
Kampaņa "Dusmīgs, toties dzīvs!" tiek daļēji finansēta no OCTA līdzekļiem.