Foto: Shutterstock

Svarīga dzīves vēlme ir autovadītāja apliecības iegūšana. Lielākā daļa iedzīvotāju to nokārto, sasniedzot 18 gadu vecumu, tomēr ne visi pēc apliecības saņemšanas iegūtās zināšanas turpina nostiprināt. Drošas braukšanas skola (DBS) un "Circle K" aicina iepazīties ar pieciem padomiem, kas palīdzēs saprast tālākos soļus, lai no jauna nostiprinātu savas braukšanas iemaņas kopējā satiksmē un atgūtu psiholoģisku pārliecību par savām spējām.

"Ja autovadītājs ikdienā nebrauc regulāri, tad saprotams, ka iegūtās braukšanas iemaņas ātri vien aizmirstas. Pirms patstāvīgi piedalīties ceļu satiksmē, arvien vairāk iedzīvotāju meklē palīdzību pie kvalificēta instruktora, kurš palīdz pārvarēt šaubas un nedrošību, kā arī iedrošina pieņemt patstāvīgus lēmumus," stāsta DBS Autoskolas apmācības procesu direktors Edmunds Ozolnieks.

Uzticama instruktora izvēle vai drauga atbalsts?

Foto: Shutterstock

Braukšanas iemaņu atsvaidzināšana pašmācības ceļā ir iespējama, taču šāda "es varu" pozīcija var ietvert daudz negatīvu iespaidu. Pirmais nosacījums braukšanas iemaņu atjaunošanai ir nekautrēties un palīdzību meklēt pie pieredzējuša instruktora.

Tomēr liela daļa lēmumu tiek pieņemti, izvērtējot finansiālo aspektu. Vairumā gadījumu braukšanas nodarbības tiek uzticētas tuvam draugam, taču dzīves situācijas pierāda, ka tuvinieki bieži vien kļūst neiecietīgāki un strīdu rezultātā automašīnas vadīšana tā arī netiek atsākta. Ja vēlamais rezultāts ir droša un pārliecinoša braukšana, tad neitrālāks cilvēks sniegs efektīvāku rezultātu.

Drošs paliek drošs – atkārto ceļu satiksmes noteikumus

Foto: LETA

Uzlabojot kopējo satiksmes drošību, ceļu satiksmes noteikumos pastāvīgi tiek ieviesti jauni regulējumi. Šī iemesla dēļ autovadītājiem jābūt īpaši modriem un ik pa laikam jāatkārto satiksmes noteikumi.

Zināšanas iespējams pārbaudīt Ceļu Satiksmes Drošības direkcijas tiešsaistes testos. Internetā pieejamie testi sniedz iespēju apgūt dažādas situācijas reālajā vidē, kā arī nosaka, vai autoskolā un praksē apgūtās iemaņas, ņemot vērā ceļu satiksmes drošības noteikumus, izprastas pareizi.

Apgūsti savu ikdienas maršrutu

Foto: Publicitātes foto

Viens no izplatītākajiem argumentiem, kādēļ daudzi autovadītāji ikdienā nebrauc, ir tas, ka vienmēr ir kāds, kurš aizved uz nepieciešamo galamērķi, liecina aptaujas dati. Tomēr brīdī, kad dzīve piespiež automašīnu vadīt pašam, bailes un nedrošība piezogas nemanot.

Braukšanas iemaņas iespējams uzlabot, tikai praktiski darbojoties, tādēļ labs sākums, lai lēnām atsāktu dalību ceļu satiksmē, ir sava ikdienas maršruta apguve – vai tas ir ceļš līdz veikalam, bērnudārzam, tirgum vai citām sev nepieciešamajām adresēm. Šādā veidā sevi pieradinām pie domas, ka īsus pārbraucienus un ikdienas maršrutus iespējams mērot pašu spēkiem.

Braukšanas prakse nepieciešama visu laiku

Foto: Shutterstock

Braukšanas iemaņu atsvaidzināšanai ir tikai viens mērķis – būt harmonijā ar automašīnu un zināt, kā rīkoties dažādās satiksmes situācijās. Ar automašīnas vadīšanu ir tāpat kā ar valodām vai citām ikdienā nepieciešamām prasmēm –, ja auto vadām reizi mēnesī vai retāk, iegūtās braukšanas iemaņas ar katru dienu kļūst vājākas.

Iegūstot un noliekot apliecību malā uz diviem, trīs gadiem, iegūtās iemaņas būtiski regresē, kā arī autovadītājs ir nelietderīgi ieguldījis gan naudu, gan laiku apmācībās. "Tikai tad, kad autovadītājs vienatnē piesēdīsies pie automašīnas stūres, iedarbinās dzinēju un sāks braukt, tikai tad viņš iepazīs braukšanas kultūru, kā arī "līdz kaulam" izpratīs automašīnas tehnisko pusi," skaidro Ozolnieks.

Droša auto vadīšana sarežģītos laikapstākļos


Nepiedaloties ceļu satiksmē, tehniskās zināšanas saglabājas, bet praktiskās – zūd. Ir jāņem vērā, ka teorētiskām zināšanām nav nekāda pienesuma, ja tās nav iespējams pielietot praksē.

Būtiskākais faktors drošas auto vadīšanas pamatā ir sapratne par laikapstākļiem – to ietekmi uz ceļa segumu un automašīnas vadāmību. Šī iemesla dēļ kopā ar instruktoru vai pieredzējušu autovadītāju svarīgi braukšanas iemaņas praktizēt laikapstākļos, kas nepavisam nav tuvu komforta zonai, kā, piemēram, stipra lietus, sniegputeņa vai slidenu ceļu laikā.

Kā sākotnējo braukšanas praktizēšanās vietu var izvēlēties tukšu stāvlaukumu vai nomaļu vietu, tādējādi neapdraudot citu satiksmes dalībnieku drošību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!