velosipēds, bērni, pusaudži, ķiveres, drošība
Foto: Shutterstock

Lai skolēni jau no mazotnes izprastu satiksmes drošības jautājumus un augtu par atbildīgiem satiksmes dalībniekiem, CSDD aicina skolas un ikvienu pedagogu – mācīsim skolēniem ceļu satiksmes noteikumus un palīdzēsim bērniem augt par disciplinētiem gājējiem un velosipēdu vadītājiem.

Kvalitatīvi apgūtu satiksmes noteikumu zināšanu apliecinājums ir skolā nokārtots pirmais valsts eksāmens – velosipēdu vadītāju eksāmens un iegūta pirmā vadītāja apliecība jau 10 gadu vecumā.

Arī 2018. gadā CSDD mudina skolas mācību procesu organizēt tā, lai skolēni velosipēdu vadītāju eksāmenu varētu kārtot skolā un eksamināciju veiktu skolas pedagogi. Tā skola pati varētu plānot gan gatavošanos eksāmenam, gan pašu eksamināciju. CSDD ir izveidojusi sistēmu, kas ļauj arī skolas pedagogiem novadīt eksāmenu. CSDD savukārt nodrošinās, lai skolēni, kas sekmīgi noslēgs eksāmenu, skolā saņemtu velosipēdu vadītāju apliecības.

Ik gadus nepilni 13 tūkstoši topošo velosipēdistu vēlas pārbaudīt savas ceļu satiksmes noteikumu zināšanas un iegūt savu pirmo vadītāja apliecību. Pēc sekmīgi nokārtota eksāmena katru gadu apmēram deviņi tūkstoši jaunu velobraucēju ir gatavi būt atbildīgi velosipēdisti.

Pieredze rāda, ka dažu atsevišķu velobraucēju attieksme un pārgalvība ik gadu rada papildus spriedzi uz ceļa un konfliktsituācijas ar pārējiem satiksmes dalībniekiem. Tas rezultējas arī ceļu satiksmes negadījumu statistikā. 2017. gada 11 mēnešos ceļu satiksmes negadījumos bojā gājuši 11 (2016. gadā – septiņi), bet ievainoti 535 (2016. gadā – 576) velobraucēji.

Diemžēl būtiska problēma, kas traucē kopīgajā ceļu satiksmē – bieži satiksmes dalībnieki savā starpā nesaprotas. Gājēji dusmojas uz autovadītājiem, autovadītāji uz velobraucējiem, savukārt velobraucējiem šķiet, ka ar viņiem satiksmē neviens nerēķinās. Tomēr patiesība varētu būt pa vidu.

Pašlaik saskaramies ar to, ka katras satiksmes dalībnieku grupas tēlu var pamatīgi sabojāt pat viens karstgalvis, izraisot nevajadzīgus konfliktus vai negadījumus. Tāpēc konkrēto satiksmes dalībnieku grupas pašcieņas jautājums ir nepieļaut, ka atsevišķi pārgalvji grauj iespaidu par visiem kopumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!