Autovadītāju bezatbildīgā rīcība – mobilā tālruņa lietošana braukšanas laikā – citiem satiksmes dalībniekiem ik gadu nodara desmitos tūkstošu eiro mērāmus zaudējumus, liecina apdrošināšanas sabiedrības BTA apkopotie dati.
Konstatēt mobilā tālruņa lietošanu ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanas brīdī nav viegli, jo vainīgie autovadītāji nelabprāt atzīstas noteikumu pārkāpšanā. To lielākoties var izdarīt, pateicoties aculiecinieku un cietušo liecībām. Un šādu gadījumu ir daudz.
Par problēmas nopietnību liecina fakts, ka 2017. gadā Valsts policija (VP) par tālruņa lietošanu pie braucošas automašīnas stūres sodījusi 3390 transportlīdzekļu vadītājus. Šā gada pirmajos divos mēnešos sodīti jau 453 vadītāji, liecina VP statistika. Tas ir aptuveni tikpat daudz, cik pērnā gada janvārī un februārī, un liecina, ka problēma nemazinās.
BTA apdrošināšanas atlīdzību departamenta eksperti lēš, ka ik gadu bezatbildīga telefona lietošana pie kustībā esoša transportlīdzekļa stūres noved pie vairākiem simtiem avāriju.
"Runāšana pa telefonu, ziņu lasīšana un sūtīšana, video skatīšanās vai cita satura lietošana novērš šofera uzmanību tik ļoti, ka viņš vairs neredz, kas notiek uz ceļa. Ļoti bieži avārijas notiek lēnā satiksmē, kad šoferim šķiet, ka viņš visu kontrolē, taču nepamana priekšā braucošās automašīnas piebremzēšanu vai apstāšanos, un ietriecas tajā. Novēroti arī ekstrēmāki gadījumi, kad tālruņa satura pārņemtais autovadītājs iebrauc pretējā kustības joslā vai nobrauc no ceļa, ciešot smagā negadījumā," stāsta BTA apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.
2017. gadā BTA saņēma aptuveni 6350 KASKO atlīdzību pieteikumus. 2818 gadījumos automašīna bija sadūrusies ar citu transportlīdzekli, bet vēl 201 – nobraukusi no ceļa. Avārijās autovadītājiem nodarītie zaudējumi pārsniedza 8,5 miljonus eiro.
Atlīdzības izmaksātas 5150 OCTA apdrošināšanas īpašniekiem. 1456 gadījumos vainīgā šofera vadītais auto bija ietriecies citā transportlīdzeklī, bet 445 gadījumos nobraucis no ceļa. Vairākos simtos no šiem gadījumiem apdrošinātājiem ir aizdomas, ka vadītājs nebija vērīgi skatījies uz ceļu. Iespējams, viņa uzmanību bija piesaistījis telefona ekrāns. Kopumā OCTA atlīdzībās BTA izmaksājusi nepilnus septiņus miljonus eiro.
Kā ziņots, VP nākusi klajā ar plānu drīzumā testa režīmā sākt izmantot speciāli aprīkotu netrafaretu automašīnu, kas ļautu kontrolēt tālruņa lietošanu pie stūres. Automašīna būs aprīkota ar sānos ierīkotām foto un video kamerām, kas nofiksēs vadītāja rīcību pie stūres un vienlaikus automātiski nolasīs transportlīdzekļa reģistrācijas numurzīmi.