Foto: Shutterstock
Lai arī dažādu pētījumu rezultāti liecina, ka mobilā telefona izmantošana automašīnas vadīšanas laikā ir daudz bīstamāka nekā transportlīdzekļa vadīšana dzērumā, autovadītāji turpina to darīt, pakļaujot briesmām gan sevi, gan līdzcilvēkus. Kāpēc cilvēki kļuvuši atkarīgi no mobilajām ierīcēm un kā mūsdienu tehnoloģijas palīdz uzlabot drošību uz ceļa, skaidro psihoterapeite Maija Ābeltiņa un mobilo sakaru operatora "Bite" tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis.

ASV Transporta departamenta eksperti aprēķinājuši, ka cilvēki, kuri lasa un raksta īsziņas pie automašīnas stūres, ceļu negadījumos iekļūst par 23% biežāk nekā citi autovadītāji. Neraugoties uz to, Latvijā vairāk nekā 70% autovadītāju ikdienā pie stūres lieto viedtālruņus, vienlaikus apzinoties, ka tas ir bīstami, liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) aptaujas dati.

Lai arī daudziem patīk risināt darba vai privātās lietas pa telefonu, braucot pie automašīnas stūres, Ābeltiņa uzsver, ka cilvēka fizioloģija veidota tā, ka viņš nespēj pilnvērtīgi pieslēgties vairākām lietām vienlaicīgi – agrāk vai vēlāk kādu no darbībām nākas izpildīt "autopilotā". Šādos gadījumos tā visbiežāk ir auto vadīšana, jo cilvēka šķiet, ka telefona lietošana ir komplicētāka nodarbe, tāpēc uzmanība tiek primāri koncentrēta uz to.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!