Pateicoties policijas aktivitātēm, Latvijā šogad par aptuveni 50% samazinājies automašīnu zādzību skaits, pastāstīja Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes otrās nodaļas priekšnieks Māris Priednieks.
VP informācija liecina, ka šogad līdz 17. jūnijam reģistrētas 219 auto zādzības. Zagtākās automašīnas ir "Audi", BMW, "Volkswagen", "Toyota" un "Mercedes-Benz". Pērn sešos mēnešos nozagtas 417 automašīnas un tobrīd zagtāko auto galvgalī bija BMW, "Audi", "Volkswagen", "Toyota" un "Mercedes-Benz".
Priednieks skaidroja, ka zogot gan dārgus, gan ne tik dārgus spēkratus, tostarp aptuveni 20 gadus vecas automašīnas.
Priednieks automašīnu zādzību skaita samazinājumu skaidroja ar policijas aktīvo darbu, jo pēdējos gados aizturēti starptautiskas un vietējas nozīmes autozagļu grupējumi. Tiesībsargājošās iestādes arī veikušas reidus Latvijas pierobežā. Tāpat pamatīgi veikts darbs prevencijas jomā, jo sabiedrība informēta par riskiem un arī paši spēkratu īpašnieki lielāku uzmanību veltījuši automašīnu drošībai.
"Automašīnu saimnieki pievērš lielāku uzmanību papildus signalizāciju uzstādīšanai, jo rūpnīcas nodrošinātās signalizācijas nekādu problēmu zagļiem nesagādās," uzsvēra Priednieks.
Latvijā šogad starptautiski autozagļu grupējumi nav aizturēti, taču Latvijas policija sadarbībā ar Igauniju un Lietuvu šo valstu teritorijās palīdzējuši aizturēt autozagļus.
Dārgo auto segmentā novērots, ka tās izved uz bijušajām padomju republikām austrumos, piemēram, Krieviju. Tāpat tās izjauc detaļās, kuras "izkūst" tepat ES valstīs, skaidroja Priednieks.
Jau ziņots, ka pērn kopumā Latvijā reģistrētas 797 automašīnu zādzības, kas ir par 45 zādzībām mazāk nekā gadu iepriekš, tostarp 259 nozagtās automašīnas ražotas laikā no 2009. līdz 2018. gadam.
Tāpat pērn reģistrēti 26 traktortehnikas zādzību gadījumi.
VP priekšnieks Ints Ķuzis iepriekš Saeimas komisiju informēja, ka pērn pārtraukta sešu starptautisko mobilo noziedzīgo grupu darbība. Policija aizturējusi 15 šo grupu dalībniekus, no kuriem 14 ir ārvalstnieki – pārsvarā Lietuvas pilsoņi. Kā norādīja Ķuzis, tad pamatā šīs grupas nodarbojušās ar automašīnu un traktortehnikas zādzībām, akcīzes preču nelikumīgu apriti un narkotiku realizāciju.
Tāpat vēstīts, ka šogad jūnija sākumā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem pastiprināta kriminālatbildība par transportlīdzekļa zādzību.
Līdz šim likums transportlīdzekļa zādzību atkarībā no tā vērtības kvalificēja kā mazāk smagu noziegumu, paredzot par to brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu (līdz trīs mēnešiem), piespiedu darbu vai naudas sodu.
Ar likuma grozījumiem kriminālatbildība par transportlīdzekļa zādzību pastiprināta, paredzot par to brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu (līdz trīs mēnešiem), piespiedu darbu vai naudas sodu.
Transportlīdzeklis ir paaugstinātas bīstamības avots, tā vērtība parasti ir ievērojama, kā arī tas tiek speciāli apdrošināts un reģistrēts Ceļu satiksmes drošības direkcijā, norādījuši grozījumu autori.