Valsts prezidentam ir tiesības apžēlot ieslodzītos – soda neizciesto daļu aizstāt ar vieglāku soda veidu, pilnīgi vai daļēji atbrīvot no pamatsoda izciešanas vai pat noņemt sodāmību –, un šo iespēju rakstīt vēstuli prezidentam katru gadu izmanto vairāk nekā simts ieslodzīto. Tomēr parādījusies jauna tendence – tā sauktie dzērājšoferi masveidā lūdz apžēlošanu, lai no biogrāfijas dzēstu šo traipu, vēsta raidījums "360TV ZIŅneši".
Kopš pērnā gada nogales, kad par braukšanu reibumā virs pusotras promiles paredzēts kriminālsods, dzērājšoferi gāž Rīgas pili riņķī ar saviem apžēlošanas lūgumiem: "Te tu redzi tās salauztās dzīves, likteņus, kad viena neapdomīga rīcība novedusi pie sekām, kas būs ilgstošas un neatgriezeniskas. Tie cilvēki neprasa, lai viņiem noņem sabiedrisko darbu kā pamatsodu, viņi prasa iespēju atgūt auto vadīšanas tiesības. Bez tām nevar atrast darbu, izvadāt bērnus uz skolu, nevar aizvest slimos vecākus pie ārsta vai uz rehabilitāciju. Tad gan man gribas šiem dzērājšoferiem pajautāt, kur tu biji, mīļais cilvēk, kad pieņēmi lēmumu braukt dzērumā, vai padomāji par vecākiem, padomāji, kā organizēsi dzīvi piecu gadu garumā, jo sods ir katastrofāls – tiesības nost piecu gadu garumā," raidījumam komentē Valsts prezidenta kancelejas Apžēlošanas dienesta vadītāja Irina Pūrīte.
Valsts prezidents pagājušonedēļ izskatīja deviņu ieslodzīto lūgumus par apžēlošanu. Taču Edgars Rinkēvičs lēma – neviens no viņiem to nav pelnījis. Puse no šiem lūdzējiem bija dzimumnoziedznieki – pedofili, izvarotāji. Tātad sevišķi smagu noziegumu pastrādātāji. Vidēji gadā uz Rīgas pili atceļo 150 apžēlošanas lūgumu. Līdz izskatīšanai uz prezidenta galda rindā jāgaida no četriem līdz pieciem mēnešiem. Pēc noraidījuma atkārtoti apžēlošanu var lūgt tikai pēc gada.